3 stratégie ako maximalizovať váš čas

  • Time management je niečo, s čím má mnoho ľudí problém. Tajomstvom efektívneho manažovania vášho času je vedieť, čo chcete robiť a súčasne, kedy to chcete robiť. Takto ostanete proaktívni v „execute“ móde a nie reaktívni v „catch up“ móde.
image_1426455057.jpeg
  • Time management je niečo, s čím má mnoho ľudí problém. Tajomstvom efektívneho manažovania vášho času je vedieť, čo chcete robiť a súčasne, kedy to chcete robiť. Takto ostanete proaktívni v „execute“ móde a nie reaktívni v „catch up“ móde.

 

Manažovať svoj čas sa ľahšie povie ako vykoná. Keď vám ráno začne zvoniť budík a vy máte vstať a zacvičiť si, pretože včera večer sa to zdalo ako dobrý nápad, je jednoduché zmeniť túto rannú sirénu na digitálnu zbraň. Umiestnite ho (budík) v izbe čo najdalej to len pôjde, pretože práve tak sa prinútite vstať a nie len máchnuť rukou po budíku alebo stlačiť na mobile „odložiť budík“. Avšak, ak by ste aj tak nevstali, verte, že tento zlozvyk budete využívať aj pri iných situáciach počas dňa.

V podstate, to na čo sa sústredíte je priama reflexia vás samých. Vaše hodnoty riadia vaše správanie a vaše správanie determinuje výsledky. Tu sú tri stratégie, ktoré vám pomôžu maximalizovať váš čas:

 

1. Majte cieľ

Cieľ poskytuje jasnosť a cieľ. Generuje energiu potrebnú na produktivitu, pretože je to niečo v čo veríte. Je omnoho jednoduchšie pracovanť na niečom, ak viete, čo to „niečo“ je. Cieľ navyše produkuje aj spätnú väzbu a tá vás udržiava v správnom smere vtedy, keď sa začnete strácať z kurzu.

Na to aby ste identifikovali, čo vás nakopne, opýtajte sa samých seba, kde si užívate trávenie času a kde musíte tráviť čas. Sú tie miesta totožné? Ak nie, možno je čas na reštart.

 

 

 

2. Spravte si dva zoznamy

Vezmite si list papiera a nakreslite vertikálnu čiaru cez stred. Na jednu stranu napíšte denné úlohy, ktoré sú pre vás dôležité (cvičenie, trávenie času s deťmi, čítanie,…). Na druhú stranu si napíšte potrebné veci. Tie môžu byť ako rutinné, tak aj prichádzajúce odnikiaľ, no aj tak si vyžadujú pozornosť. Posuňte ich v poradí, dokiaľ nesplníte prvú polovicu papiera. Tým, že všetky body vidíte, redukujete na seba vyvíjaný stres.

 

3. Buďte predvídateľní

Keď sa objavia urgentné záležitosti, rozhodia vašu dennú rutinu, pretože to, čo ste mali v pláne dokončiť musí byť posunuté na neskôr. Vyriešte to vytvorením si pravidelného intervalu, kedy si budete kontrolovať emaily, kedy cvičiť a kedy socializovať. Čím viac predvídateľnosti viete zahrnúť do svojho rozvrhu, tým viac možností budete mať, kam zaradiť nečakané udalosti, ktoré z ničoho nič vyletia.

 

 

Zdroj: entrepreneur.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech