30 vecí, ktoré nás naučil rok 2015

 • Rok sa pomaly chýli ku koncu, a tak je načase zaspomínať si na to dobré, alebo aspoň zaujímavé, čo nám posledných 12 mesiacov prinieslo. Či už ide o vedu, technológie, ľudskú vynaliezavosť, politiku, alebo celkom obyčajné poznatky z každodenného života, aj toto sa ľudia počas uplynulých mesiacov stihli naučiť a zistiť, poprípade rovno dokázať.
whatsapp
 • Rok sa pomaly chýli ku koncu, a tak je načase zaspomínať si na to dobré, alebo aspoň zaujímavé, čo nám posledných 12 mesiacov prinieslo. Či už ide o vedu, technológie, ľudskú vynaliezavosť, politiku, alebo celkom obyčajné poznatky z každodenného života, aj toto sa ľudia počas uplynulých mesiacov stihli naučiť a zistiť, poprípade rovno dokázať.
 1. Aplikáciou WhatsApp denne prejde vyše 40 miliárd správ, čo je dva krát viac než celkový počet sms správ odoslaných po celom svete.
 1. V roku 1990 zomrelo na svete pred dovŕšením piatich rokov viac ako 12 miliónov detí. V roku 2015 to bolo už „len“ 5,9 detí. Snáď bude tento klesajúci trend pokračovať.
 1. Chrám v južnej Indii sa roky tváril, že v tajných komnatách ukrýva jedovaté hady, aby do nich náhodou nikto nevkročil. Nakoniec vysvitlo, že sa tam namiesto hadov nachádzajú tony zlata v hodnote 22 miliárd dolárov.
 1. V Číne majú tabakové spoločnosti povolenie sponzorovať školy. Ako inak, ambiciózne deti lákajú na to, že géniom k ich talentu vraj napomáha práve tabak.

Students pose for pictures with "big cigarette models" during a campaign ahead of the World No Tobacco Day, at a primary school in Handan, Hebei province, May 29, 2013. According to local media, students made the models with waste paper to advocate "No Smoking". Picture taken May 29, 2013. REUTERS/China Daily (CHINA - Tags: EDUCATION ANNIVERSARY TPX IMAGES OF THE DAY) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA - RTX105PS

 1. Apple vnútro svojich alumíniových Apple Watches vrámci produkcie čistí laserom. Žiadna iná spoločnosť túto metódu nevyužíva.
 1. Uber má v Číne denný obrat jeden milión dolárov, no tento zárobok aj tak tvorí len 11 percent celkového zisku miestnych taxi služieb.
 1. Narozdiel od sovietskej propagandy, ktorá sa zameriavala na glorifikovanie miestnych pomerov, teraz v Rusku fičí tzv. anti-propaganda. Kanál NTV ľudí napríklad zásobuje príšernými príbehmi z Ruska, ktoré majú utvrdiť ich presvedčenie o tom, že potrebujú pevnú vládu Kremľa ako prostriedok ochrany, píše Peter Tomarenštev, televízny producent venujúci sa danej problematike.

eb21fe03-2eab-4720-8053-af9eca729a86

 1. V roku 1985 mala priemerná haitská žena vyše 6 detí. Dnes sú to už iba dve.
 1. Mark Zuckenberg momentálne nevlastní len podiel z Facebooku, ale rovno aj z WhatsApp, Facebook Messengeru a Instagramu.
 1. Ak sa snažíte niečo predať, je lepšie cenu uvádzať podľa cieľovej skupiny. Ak majú ľudia produkt kupovať na základe rozhodnutia hnaného emóciami, neuvádzajte centy v cene (napr. 5 eur). Ak naopak ide skôr o produkt, ktorý si ľudia majú zadovážiť na základe racionálne uvažovania, centy je lepšie k uvedenej cene pridať (napr. 5,49 eur).

431788a1-0211-4e7c-973d-8a1f32298a75

 1. To, že na Instagrame nie sú takmer žiadne odkazy a prelinky, užívateľov efektívne chráni pred spamom.
 1. Stránka Vinyl Me Please, ktorá sa špecializuje na vinylové platne, ročne zarobí až dva milióny dolárov so svojimi chabými 7,300 subscribermi.
 1. Ľudia si CD-čka najviac kupovali v roku 2002, zatiaľ čo predaj kaziet a platní svoj vrchol dosiahol v roku 1979. Rekordný zisk z predaja kaziet a platní bol len o 13 percent menší ako z predaja CD-čiek v roku 2002.

maxresdefault

 1. Na trhu je plyšák, cez ktorého sa deti môžu dorozumievať so svojimi rodičmi – vďaka zabudovanému systému WeChat.
 1. Ukázalo sa, že kontajnerové domy sú príšernou alternatívou normálneho bývania. Prečo? Dôvodov je viac, medzi nimi napríklad zateplenie a izolácia, ochrana pri prírodných katastrofách, či stabilita a rozloha interiérov. A vraj ani nie sú také ekologické, ako sa tvárili. Dajú sa síce recyklovať, no v drvivej väčšine prípadov sa stavia s úplne novými kusmi, ktoré naviac musia poriadne chemicky očistiť, keďže na ceste z Číny v nich mohli prepravovať niečo toxické.
 1. Web náš každodenný má momentálne len niečo vyše 8 000 dní.

631acb26-87da-498a-a1b8-70512bdbd497

 1. Najväčšou konkurenciou fyzických pašerákov utečencov z Blízkeho východu sú facebookové skupiny. Ich informačný potenciál zároveň ceny za prepravu tlačí nadol.
 1. Počas minuloročného štrajku zamestnancov metra v Londýne si mnohí pasažieri pod tlakom situácie našli kratšie cesty do práce – čo im prinieslo dlhodobé ekonomické výhody.
 1. Vrámci Silicon Valley sa viac ako originálny nápad cení stratégia rastu. Najväčšiu cenu teda nemá len skvelý nápad, ale skôr spôsob, ako okolo neho vybudovať efektívnu spoločnosť s funkčnou zákazníckou podporou a kapacitou zamestnania pre desiatky tisícov ľudí.

dave-fontenot

 1. Podľa ľudí z vydavateľskej brandže bola fáza e-books len akousi menšou hrozbou, ktorá už momentálne pominula. Dokonca ju hodnotia pozitívne.
 1. V roku 2011 sa nigérijská vláda rozhodla rozdať 60 miliónov dolárov približne 1 200 podnikateľom. Dodnes sa táto suma premenila na stovky nových spoločností, tisícky nových pracovných miest a obrovský peňažný obrat. Pritom väčšinu čiastok rozdala vláda celkom náhodným kandidátom. Ukázalo sa, že na podpore strednej a „robotníckej“ triedy namiesto svojich vyvolených kamošov predsa len niečo bude.
 1. V 80. rokoch sa dochodiť základnú školu podarilo len polovici dievčat v rozvojových krajinách. Dnes tento počet stúpol až na 80 percent. Stále však máme na čom pracovať.

b9976a11-2b0f-4829-b7f4-93bce34f1914

 1. Len 57 percent indických užívateľov smartphonov si niekedy zapne mobilné dáta.
 1. Biele balenie dokáže zmeniť chuť obsahovaného jedla. Dokázal to prípad Coca-Coly, ktorá sa v roku 2011 bielym dizajnom snažila upozorniť na vymieranie ľadových medveďov. Keďže zákazníci sa sťažovali na zmenenú receptúru nápoja, dizajn museli stiahnuť z obehu. Neskôr sa prišlo na to, že priamo práve ten oval ovplyvnil chuť Coly.    
 1. Pizza za 10 eur chutí lepšie ako pizza za päť eur, aj keď by to mala byť tá istá.

ny03-pizza1

 1. Viac než polovicu svetových konzumovateľných plodín čoskoro zjedia čínske ošípané.
 1. Keď sa jedna značka rozhodne, že do svojho oblečenia zakomponuje úplne hladko fungujúce zipsy, v čínskych továrňach na ich dokonalej podobe budú denne pracovať osem hodín tisícky zamestnancov.
 1. Aj v moslimskej krajine akou je Egypt fičí trh so sexi spodným prádlom. Značky nesú mená ako Hot Love Italy Design, či Laugh Girl, a vyrábané sú zásadne v Číne.

118962800

 1. Kolumbijská armáda dokázala s jednotkami v zajatí komunikovať pomocou morzeovky, ktorú šikovne vložila do refrénu pesničky v rádiu.
 1. Produkt ktorý perfektne vystihuje rok 2015? Nixie, dron, ktorý dokázal lietať, poprípade si ho užívateľ mohol pripnúť na telo ako hodinky, a ktorý zároveň dokázal fotiť selfies. Žeby ideálny darček na Vianoce? 

f093f702-4717-4dca-842d-3853a2ecb783

zdroj:medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech