3D tlačiareň najnovšie vytlačí aj dom

Alexandra Dulaková / 23. septembra 2015 / Lifehacking

Sám doma to síce nezvládneš, ale najväčšia 3D tlačiareň Delta ti v budúcnosti pod odborným dohľadom vytlačí lacný a ekologický domček z bahna a hliny.

 

Sú to tie najstaršie stavebné materiály a taliansky inovátor Massimo Moretti, ktorý za celým projektom stojí, si ich nevybral náhodou. Aj keď mnohé 3D tlačiarne dokážu pracovať napríklad s cementom, hlina je z ekologického hľadiska oveľa vhodnejšou alternatívou. Je ľahké ju zohnať, pretože je takmer všade, z čoho vyplýva, že ani jej cena nebude vysoká. A tým, že materiál je prírodný, zanecháva oveľa nižšiu ekologickú stopu. Na posilnenie základov a štruktúry stavby sa budú používať aj rastlinné vlákna. Moretti sa inšpiroval, ako inak, v prídode. Konkrétne ho zaujal druh osy, ktorý si svoje príbytky tiež zhotovuje z bahna. Preto svoj projekt nazval WASP

 

Obrovská tlačiareň DeltaBig

 

Zatiaľ sa WASP nachádza v štádiu skúmania a testovania, no aj napriek tomu postupujú veľmi rýchlo. Nedostáva sa im žiadneho verejného financovania, a aj napriek tomu dokázali za relatívne krátky čas vyvinúť štvormetrový prototyp BigDelta tlačiarne a dnes pracujú na trikrát vyššej verzii. 

 

Prototypy 3D domov z hliny a blata

 

V budúcnosti podobné stavby ocenia najmä v chudobných častiach sveta, kde ľudia nemajú na nič iné ako provizórne domčeky a chabé chatrče. Práve nízkonáhladové projekty ako domy z bahna a hliny im budú môcť poskytnúť strechu nad hlavou, ktorú si buď budú mocť dovoliť sami, alebo ju budú financovať humanitárno-charitatívne organizácie. Hlina a bahno naozaj nepatria medzi nedostupné komodity, takže by to pre nich nemala byť veľká výzva. Spojené národy predpokladajú, že počas nasledujúcich 15 rokoch bude denný dopyt po podobných bytových jednotkách dosahovať množstvá až 10,000 domov. Ak teda tlačiareň všetko zvládne, ako má, môže sa tešiť na vysoký dopyt a víziu mnohých vylepšených životov.  

 

Zdroj: Inhabitat

Pridať komentár (0)