4 inšpiratívne príbehy úspešných osobností, ktoré dokázali vybudovať impérium

  • Čo človek potrebuje na to, aby založil úspešnú firmu? Nápad? Tím? Peniaze? Áno, toto všetko je potrebné, no človek musí predovšetkým veriť svojej vízii. Tu sú príbehy ľudí, ktorí skutočne verili kráse svojich snov.
ferruccio4-1
classicdriver.com
  • Čo človek potrebuje na to, aby založil úspešnú firmu? Nápad? Tím? Peniaze? Áno, toto všetko je potrebné, no človek musí predovšetkým veriť svojej vízii. Tu sú príbehy ľudí, ktorí skutočne verili kráse svojich snov.

Fred Smith

Federal Express

Fred napísal o svojej vízii založiť spoločnosť ešte počas štúdia na vysokej škole. Spracoval problematiku transportu tovaru v USA a výsledok svojej práce odovzdal učiteľovi ako domácu úlohu. Bol ohodnotený známkou „C“, lebo jeho práca nebola dostatočne detailná. To ho však neodradilo a neskôr v roku 1971 založil svoju spoločnosť Federal Express, ktorá zefektívňovala prepravu tovaru. Podstata zlepšenia efektivity spočívala v transporte malých dôležitých vecí pomocou lietadla.

Do troch rokov sa spoločnosť dostala na pokraj bankrotu kvôli stúpajúcim cenám paliva. Federal Express strácalo hodnotu  850-tisíc eur každý mesiac a vlastnilo len sumu v hodnote 4 200 eur. Smith požiadal General Dynamics o financovanie. Odmietli.

V tomto momente by sa väčšina ľudí vzdala. Fred nie. Vzal zo spoločnosti všetky peniaze a s dolármi v hodnote 4 200 eur odletel hrať do Las Vegas Black Jack. V pondelok sa vrátil naspäť do práce aj s peniazmi v hodnote 27-tisíc dolárov, čo stačilo na to, aby mohli lietadlá FedExu ešte pár dní lietať. Krátko na to sa spoločnosti podarilo získať financovanie a stala sa svetovým lídrom v oblasti prepravy tovaru.

Foto: wikipedia.org

Ferrucio Lamborghini

Lamborghini

Ferrucio bol pôvodne farmár, ktorý začal vyrábať traktory. Veľmi sa mu darilo a zaradil sa medzi najbohatších ľudí v Taliansku. Okrem iných áut vlastnil aj Ferrari, s ktorým  mal neustále problémy. Zakaždým, keď chcel ísť Ferrucio o niečo rýchlejšie, spojka na Ferrari mu vypovedala službu.

Často si chodieval auto nechať opraviť, ale keď problém pretrvával. dohodol si Lamborghini s Ferrarim osobnú schôdzku. ,,Ferrari, tvoje autá sú odpad!“ sťažoval sa Ferrucio. ,,Lamborghini, nikdy nebudeš vedieť zvládať Ferrari,“ odpovedal Ferrari zúrivo. V tomto momente sa Lamborghini rozhodol postaviť dokonalé auto.

Foto: pexels.com

Colonel Sanders

Kentucky Fried Chicken

Vo veku 65 rokov dostával Sanders dôchodok v hodnote 84 eur, bol chudobný, mal malý dom a obité auto. Rozhodol sa, že svoju situáciu musí zmeniť. Jeho priatelia zbožňovali jeho recept na kura. Keďže ho nič lepšie nenapadlo, rozhodol sa pracovať práve s tým.

Sanders začal cestovať po Spojených Štátoch, aby zarobil na svojom nápade. Reštauráciám chcel ponúknuť svoj recept výmenou za malý podiel zo zisku. Nevzdával sa aj napriek tomu, že bol odmietnutý presne 1009-krát. Na záver jeho ponuku prijali a zrodila sa sieť fast foodov, známa ako KFC.

Foto: wikipedia.org

Soichiro Honda

Honda Motor Co.

Honda bol mechanik, ktorého úlohou bolo pripravovať autá na preteky. V roku 1937 založil spoločnosť Tokai Seiki na výrobu piestových krúžkov.

Táto spoločnosť vyhrala kontrakt na zásobovanie piestových krúžkov pre rozbehnutú automobilku Toyota. Čoskoro však kontrakt stratil, lebo Hondove produkty boli veľmi nekvalitné. Nechal si teda čas na pochopenie systému kontroly kvality v Toyote. Nakoniec sa mu podarilo vyrábať produkty, ktoré akceptovala aj Toyota.

Výrobné haly Tokai Seiki boli zničené po bombardovaní Spojenými Štátmi v roku 1944. Honda predal všetko, čo prežilo Toyote, a za získané peniaze založil v roku 1946 Honda Výskumný Technický Inštitút.

Honda pracoval s dvanástimi mužmi. Spolu stavali improvizované motorizované bicykle. Neskôr sa z nich stal najväčší výrobca motocyklov na svete.

Foto: flickr.com

Zdroj: yourstory.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech