5 tipov ako sa vždy zobudiť plný energie, aj keď máš toho v práci nad hlavu

  • Zaviesť si určitú nočnú rutinu vie byť rovnako dôležité ako dodržiavanie tej rannej
  • Takýmto spôsobom získaš dôležitý odpočinok, budeš sústredený a plný energie
pc
pexels.com
  • Zaviesť si určitú nočnú rutinu vie byť rovnako dôležité ako dodržiavanie tej rannej
  • Takýmto spôsobom získaš dôležitý odpočinok, budeš sústredený a plný energie

Výskumy dokázali, že kvalita spánku je oveľa dôležitejšia ako čas, ktorý stráviš v posteli. Spal si už niekedy 9 hodín, ale aj tak si sa cítil ako po trojdňovom festivale? V takýchto situáciách sa stretávaš s nekvalitným spánkom, ktorý zažíva množstvo ľudí, no väčšina ho pretrpí a pre nápravu nič neurobí.

Osobne spávam približne 6-7 hodín, pričom som sa začala zameriavať na pár „sleep hackov“, vďaka ktorým mám dostatok kvalitného spánku. Tu je pár rýchlych tipov na lepší spánok, ktoré môžeš aplikovať už dnes:

Spi v čiernej miestnosti, aby si nakopol tvorbu melatonínu

Hormón melatonín má najväčší význam na dobrý, kvalitný a zdravý spánok. Telo ho však produkuje len keď je tma. Naše oči a pokožka dokážu zachytiť aj naozaj malé množstvo svetla, kedy sa tvorba melatonínu zastaví a spánok je prerušený. Nedávno som si preto zaobstarala zatemňovacie žaluzie a rozdiel je naozaj citeľný. Postačiť by však mala aj táto maska na spanie.

Maj kontrolu nad svojim spánkom

Začni ho sledovať. Dnes sú aplikácie na všetko a samozrejme aj na spánok. Ja využívam appku s názvom Sleep Cycle. Tá sleduje striedanie mojich spánkových fáz, na základe čoho ma môže zobudiť v ten správny čas.

Nechýbajú ani pokročilé grafy, štatistiky či dokonca synchronizácia s osvetlením Philips Hue. Na precízne sledovanie spánku táto appka používa mikrofón aj  gyroskop.

Modré svetlo a spánok nejdú dokopy

Modré svetlo vyžaruje tvoj smartfón, počítač aj televízia. Tieto prístroje s nami zvyknú zaspávať možno aj častejšie ako naši partneri. Je teda dôležité si uvedomiť, že ak sme vystavení svetlu obohatenému o modrú, spôsobuje to oneskorené zaspávanie a nedostatok spánku. Preto je potrebné ho zredukovať na minimum. Tu sú dva tipy ako na to:

Nainštaluj si na počítač takzvaný F.Lux. Vďaka nemu sa bude tvoja obrazovka prispôsobovať prostrediu a osvetleniu navôkol teba. Keď sa zotmie modré svetlo sa automaticky stlmí a vráti sa do normálu s príchodom nového dňa a svetla.

Dnes jestvuje mnoho ľudí, ktorí by radi nosili okuliare aj napriek tomu, že majú orlí zrak. Dobrou správou je, že si môžeš kúpiť štýlové okuliare, ktoré sú zároveň funkčné. Ide o ochranné okuliare, ktoré odrážajú nežiadúce modré svetlo. Pár pekný kúskov, ktoré nosíme aj v našej redakcii, nájdeš tu.

Ak dodržíš všetky vyššie spomenuté veci, určite pocítiš zlepšenie kvality spánku a možno nebudeš potrebovať „k šťastiu“ nič iné. Osobne však tieto hacky kombinujem aj s pár doplnkami na plnohodnotný spánok.

Magnézium naše každodenné

Horčík je zložkou viac ako 325 rôznych enzýmov v ľudskom tele. Hrá dôležitú rolu pri hydratácii, uvoľnení svalov a deaktivácii adrenalínu. Človek však potrebné množstvo zo stravy získa len veľmi ťažko, a preto ho má väčšina z nás nedostatok, v prípade ak neberieme doplnky alebo nepije dostatok Fatry. Stačí si ho pritom dať pól hodinu pred spánkom a  môžeš si byť istý, že si svojmu telu pomohol k efektívnejšiemu načerpaniu energie.

Vykompenzuj hektické obdobie

Ak v práci nastane hektické obdobie plné deadlinov a stresu, nemusíš hneď siahať po „tvrdých“ liekoch od psychiatrov. Mne sa najlepšie osvedčil Sedatif PC, ktorý je často využívaný u pracovne vyťažených ľudí. Je pritom postavený na prírodných zložkách a aj preto sa predáva bez receptu.

Stres je dnes pomerne bežnou súčasťou života uponáhľaných ľudí z mesta. Ak je však nahromadený, najčastejšie sa to prejaví nespavosťou alebo častým prebúdzaním počas noci. To sa samozrejme odrazí aj na dennom výkone a reakciách na vzniknuté situácie, preto je napríklad Sedatif PC dobrou voľbou v prípadoch, keď je toho na človeka jednoducho veľa a potrebuje si kvalitne obnoviť zásoby energie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech