5 trendov, ktoré COVID-19 priniesol do kancelárií

media_startitup-04
Office roka

OFFICE ROKA je unikátna platforma, ktorá ako jediná na Slovensku ukazuje nové trendy a inšpirácie v oblasti pracovných priestorov. Pri príležitosti jubilejného 5. ročníka súťaže sme sa pozreli na 5 trendov, ktoré pandémia ochorenia COVID-19 priniesla do oblasti kancelárskych nehnuteľností. Ako sa prejavia?

Flexibilita

Keď sa zamestnanci vrátia do kancelárie, túžba po flexibilite a väčšej slobode v rozhodovaní bude viesť k novým typom správania. Podľa prieskumu CBRE až 67% zamestnancov dnes preferuje pracovný štýl, ktorý im umožňuje flexibilne kombinovať prácu v kancelárii a prácu na diaľku. Dôležitou informáciou je to, že iba 28% zamestnancov chce pracovať len na diaľku. Kancelárie teda nezaniknú, len sa zmení ich forma, dispozícia a spôsoby využívania. Do popredia sa dostáva podpora hybridných pracovných štýlov.

Hygiena

Zásadnou transformáciou prejdú technologické zariadenia kancelárskych nehnuteľností, aby sa zabezpečila čistota, optimálna vlhkosť a obsah CO2 vo vzduchu v kancelárii. Generálny partner OFFICE ROKA , developerská spoločnosť Immocap, napríklad aktuálne stavia projekt Lakeside Park 02. Profiluje sa ako bezpečná, „anti-COVID“ administratívna budova. „Jedným z hlavných technologických prvkov v Lakeside Park 02 je tak zabezpečenie prívodu 100-percentne čistého vzduchu prostredníctvom doskovej rekuperácie. Vďaka tomu nedochádza k zmiešavaniu privádzaného a odvádzaného vzduchu a zamestnanci sa tak nemusia báť, že by sa prípadný vírus šíril vzduchotechnikou.“ Po kolaudácii v roku 2022 ponúkne Lakeside Park 02  15 000 m² prenajímateľnej plochy. Z pohľadu trendu dôrazu na hygienu pracovných priestorov zohrá úlohu aj aktuálna a plánovaná obsadenosť.

zdroj: CBRE – Ocenené CBRE priestory v Holandsku.

Obsadenosť

V súčasnosti stoja firmy pred dilemou, koľko ľudí a koľko metrov štvorcových kancelárií budú potrebovať. Situácia sa mení takmer každý deň. Jedným z riešení je prenájom stabilného priestoru pre kľúčových ľudí a zazmluvnenie flexibilného v administratívnej budove alebo jej v blízkom okolí. Ak príde k nárastu počtu zamestnancov alebo bude potrebné priestory pre schôdzky či brigádnikov, flexibilný priestor tieto potreby pokryje. Potrebné je však myslieť aj na facility manažment, a to aj v nadväznosti na hygienu pracovného prostredia. Bavaris, hlavný partner súťaže OFFICE ROKA, kladie dôraz na individuálny prístup a vypracovanie optimálneho modelu poskytovaného servisu pre každého klienta na mieru. Bavaris poskytuje široké portfólio služieb v oblasti soft facility managementu, využíva dlhoročné skúsenosti a inovatívne prístupy k vytváraniu komfortného prostredia.

zdroj: CBRE – Ocenené CBRE priestory v Holandsku.

Komfort

Najdôležitejších aktívom firiem sú ľudia. Všetky hore uvedené trendy úzko súvisia s ľuďmi, ich riadením a so starostlivosťou o ich bezpečnosť a komfort. Jedným z možných riešení ako skĺbiť tieto trendy do pracovného kancelárskeho prostredia je tzv. Activity-Based Working, teda dispozičné usporiadanie založená na činnostiach. Takéto prostredie umožňuje ľuďom nerušenú prácu, ale aj tímovú robotu a stretávanie sa v neformálnych priestoroch. Veď koľko dobrých nápadov vzniklo v kuchynke či pri káve? Mimochodom dnes už nestačí mať len kávovar. Ľudia vyžadujú kvalitnú kávu a získavanú udržateľným spôsobom. Napríklad dva najnovšie produkty značky Nespresso v biznisovom segmente prvá certifikovaná organická káva Peru Organic a novinka z inovatívneho radu kávovarov Momento. Obe sú výsledkom snahy spoločnosti o minimalizáciu dopadu na životné prostredie. Nespresso je hlavným partnerom tohto ročníka súťaže OFFICE ROKA. Špeciálnym „juicy partnerom“ je značka froosh, ktorá patrí do portfólia Premiumbrands. Čerstvé ovocné smoothie v rôznych príchutiach. Je 100% vyrobené z ovocia, bez pridaného cukru a bez konzervantov. Kvalitná káva, voda, džúsy a všeobecne pitný a stravovací režim, ale aj dostatok pohybu a prirodzeného slnečného svetla, sú na zozname kľúčových položiek, ktoré dovedna vytvárajú komfortné pracovné prostredie.

zdroj: CBRE – Ocenené CBRE priestory v Holandsku.

Odolnosť

Hojne používaným slovom nového normálu a významným trendom je odolnosť (resilience). Odolnosť v biznis sektore možno chápať ako húževnatosť a schopnosť popasovať sa s nepriaznivými okolnosťami na trhu. Do popredia sa v ťažkých časoch dostáva spolupráca a vzájomná pomoc. „Projekt OFFICE ROKA, by sa, zvlášť v tomto nepredvídateľnom období, nezaobišiel bez našich ctených partnerov, ktorým by sme chceli aj touto cestou vyjadriť veľkú vďaku za ich aktívnu podporu. Poďakovanie patrí nielen nášmu generálnemu partnerovi – spoločnosti Immocap, ale aj hlavným partnerom Bavaris a Nespresso, ktorí nás podporujú už pravidelne. Vďaka patrí aj partnerovi Froosh a mediálnym partnerom SME a StartitUp,“ uvádza Tomáš Hegedűš, výkonný riaditeľ CBRE Slovensko.

Pandémia priniesla posun od tradičných prístupov k prijatiu nových, transformatívnejších modelov a metód aj do oblasti kancelárskych nehnuteľností. Ako ste prispôsobili novému normále vaše pracovné priestory? Prihláste sa do súťaže OFFICE ROKA a inšpirujte ostatných: officeroka.sk/sk/prihlasovaci-formular

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech