6 paradajok za 560 eur. Európskej krajine chýba zelenina, zaviedla na ne kvóty ako za komunistov

  • Veľká Británia čelí výpadku niektorých druhov zeleniny a ovocia
  • Reťazce zavádzajú obmedzenia
prázdne regály vo Veľkej Británii
reprofoto/Twitter, Vaders Folly
  • Veľká Británia čelí výpadku niektorých druhov zeleniny a ovocia
  • Reťazce zavádzajú obmedzenia

Vo Veľkej Británii sa objavil inzerát, ktorý ponúkal šesť šalátových paradajok za 500 libier (približne 564 eur). Inzerát ponúkal šesť paradajok, ktoré sú „nepoužité a v originálnom balení“.

„Produkt, podobne ako Spojené kráľovstvo, podlieha skaze. Ak si chcete byť istý kúpou tejto vzácnej položky, zvážte možnosť ,Kúpiť teraz’. Ak sa oneskoríte s nákupom, paradajky môžu byť v zlom stave, ale stále môžu byť užitočné ako projektily, aby ste prejavili svoje ocenenie našej úžasnej vláde,“ píše sa ironicky v inzeráte.

Ako uvádza Independent, ponuka je zrejeme vtipom, ktorý má odľahčiť súčasnú situáciu vo Spojenom kráľovstve.

Krajina aktuálne čelí výpadku dodávok niektorých druhov zeleniny, ktorý môže trvať ešte celé mesiace. Veľké obchodné reťazce pre nedostatok zeleniny už prijali opatrenia – kvóty, ktoré zákazníkom umožňujú zakúpiť len pár kusov.

The Guardian uvádza, že veľkoobchodné reťazce Tesco a Aldi obmedzili počet kusov na tri paradajky, papriky a uhorky. Reťazec Asda pridal obmedzenia aj na šalát, brokolicu, karfiol a maliny.

V reťazci Morrisons si zákazníci môžu kúpiť dva kusy paradajok, uhoriek, šalátov a papriky.

Mnohí si však nemôžu kúpiť ani reťazcami obmedzený počet zeleniny a ovocia, dôvodom sú regály, ktoré zívajú prázdnotou.

Dôjsť môže aj ďalšia zelenina a ovocie, varujú farmári 

Národný zväz farmárov ale varuje, že uvedené produkty sú v skutočnosti len „špička ľadovca“. Veľkej Británii o chvíľu môžu dôjsť jablká, hrušky, mrkva a aj pór.

Britská ministerka životného prostredia Theresea Coffeyová uviedla, že výpadky zeleniny a ovocia pravdepodobne potrvajú približne mesiac.

Združenie pestovateľov Lea Valley ale pre CNN uviedlo, že výpadky môžu trvať až do mája.

Predstavitelia konzervatívnej vlády tvrdia, že za výpadky sú zodpovedané dva faktory. Po prvé, vysoké ceny energie v dôsledku vojny na Ukrajine, ktoré donútili farmárov vypnúť skleníky a na zimu zastaviť produkciu. Po druhé „zle počasie“, ktoré pripravilo o úrodu pestovateľov z Maroka a Španielska.

„Teraz by sme mali zbierať paradajky, papriky a baklažány. Zbierať ich budeme až v máji, keďže sme ich zasadili len teraz namiesto minulého decembra,“ uviedol CNN Lee Stiles zo Združenia pestovateľov Lea Velley.

Málo pracovníkov a farmári radšej volia dovoz do EÚ

Ako si všíma CNN u predstaviteľov vlády nezaznelo, že by bol za tento problém zodpovedný brexit, teda odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Niektoré indície naznačujú, že brexit problém minimálne zväčšil, ak nie zavinil.

Priznáva to aj Stiles, ktorý hovorí, že Spojenému kráľovstvu chýbajú pracovníci, ktorí by sa o plody starali a zbierali ich.

„Pre pestovateľov je príliš neskoro sadiť na sezónu (leto – jeseň). Robotníci tu nie sú, objednanie rastlín potrvá 30 dní a ďalších 12 týždňov, kým sa začne zber,“ povedal a dodal, že Brexit „obmedzil“ počet migrujúcich pracovníkov.

Brexit spôsobil aj to, že výrobcovia z EÚ, ako je Španielsko, dávajú prednosť radšej exportu do krajín Schengenu ako do Veľkej Británie. Dôvodom je byrokracia a colné kontroly zavedené po brexite. Británia pritom nie je potravinovo sebestačná a pri mnohých produktoch sa spolieha práve na export.

„Španielski a marockí pestovatelia sa tiež rozhodli predávať do Európy, aby sa vyhli nákladom na štvordňovú cestu do Británie, dodatočným nákladom na palivo, colným poplatkom, byrokracii a radám na hraniciach,“ priznal Stiles.

Jedzte radšej repu, radí ministerka občanom

Brexit vinia aj niektorí používatelia sociálnych sietí v samotnej Veľkej Británii, ale aj z členských krajín EÚ. Obyvatelia z krajín európskej dvadsaťsedmičky uverejňujú na sociálnych sieťach fotografie zeleniny a ovocia zo svojich krajín, ktorých regály rozhodne prázdnotou nezívajú.

Nie je to ani prvýkrát v posledných rokoch, keď Británii chýba určitý druh produktov, v minulosti to boli napríklad pohonné hmoty.

„Dôvod, že máme nedostatok potravín v Británii a že nemáme nedostatok potravín v Španielsku – ani nikde inde v Európskej únii –, je kvôli Brexitu a tiež kvôli tejto katastrofálnej konzervatívnej vláde, ktorá nemá záujem o výrobu jedla, poľnohospodárstvo alebo dokonca zásobovanie potravinami,“ cituje slová Liz Websterovej, ktorá šéfuje iniciatíve Zachráňte britské poľnohospodárstvo Independent.

Britská vláda ale odpovedá na problémy svojsky, ministerka životného prostredia Therese Coffeyová dala obyvateľom radu, aby namiesto šalátu a paradajok jedli repu. Ako však informuje Independent, krajine hrozí aj výpadok samotnej repy.

Zdroje: Independent, the Guardian, CNN, Independent, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá