7 kníh, ktoré z teba urobia múdrejšieho a spokojnejšieho človeka

  • Knihy sú papierové poklady plné múdrostí a dobrých rád, akurát nie je vždy jednoduché natrafiť na tú správnu. Pre kreatívne mysliacich ľudí, ktorí sa nikdy nemienia prestať učiť a zdokonalovať, sme vybrali 7 diel, ktoré dokážu byť skvelou pomôckou pri učení, kritickom myslení, či každodennom živote a práci.
kniha-citanie
  • Knihy sú papierové poklady plné múdrostí a dobrých rád, akurát nie je vždy jednoduché natrafiť na tú správnu. Pre kreatívne mysliacich ľudí, ktorí sa nikdy nemienia prestať učiť a zdokonalovať, sme vybrali 7 diel, ktoré dokážu byť skvelou pomôckou pri učení, kritickom myslení, či každodennom živote a práci.

1. The Organized Mind (Daniel J. Levitin)

Priznávame, toto nie je kniha, ktorú prečítaš pri jednom posedení. Má vyše 500 strán, a preto je skôr pre bežcov na dlhšie trate, ktorí sú odhodlaní prelúskať sa pútavým písaním o ľudskom spracovávaní informácii a fascinujúcich funkciách nášho mozgu pri viacerých posedeniach.

V dnešnej dobe máme totiž prístup k obrovskému množstvu informácii a zároveň menej času na ich spracovanie, keďže sa od náš očakáva, že triezve a rozumné rozhodnutia budeme len tak sypať z rukáva. Ak ťa takýto stav niekedy frustruje, siahni po tejto knihe. Naučí ťa, ako správne zoradiť informácie, povinnosti, myšlienky a v konečnom dôsledku aj tvoj drahocenný čas.

 

2. The First 20 Hours: How to Learn Anything fast (Josh Kaufman)

Autor prichádza so zaujímavou myšlienkou, a síce že pri učení a ovládaní novej aktivity alebo schopnosti o všetkom rozhoduje prvých 20 hodín. Práve počas nich máme možnosť zo zdĺhavého priebehu urobiť rýchlejší proces, a aj keď nás kniha nezasvätí do toho, ako sa všetko naučiť len za 20 hodín, dokáže s učením zásadne pomôcť.

Či už ide o nový jazyk, programovanie, alebo kreatívne a športové koníčky, všetky komplexné zásady a vzorce učenia ti kniha predstaví v oveľa jednoduchšej podstate a priblíži ti, ako sa efektívne a rýchlejšie stať expertom v tvojom vysnívanom odbore.

 

3. The One Thing (Gary Keller a Jay Papasan)

Ako naznačuje názov, tento New York Times no. 1 bestseller sľubuje, že ti priblíži, ako sa poriadne sústrediť len na jednu jedinú vec. Či už je to taká banalita ako odpovedanie na e-maily, alebo dôležitá príprava na prezentáciu či meeting, dotiahneš to vraj ďalej, pokiaľ sa budeš v danej chvíli sústrediť len na danú úlohu, zatiaľ čo všetky ostatné pre teba prestanú existovať. Autor zrejme nie je veľkým zástancom multitaskingu, ale netreba sa nad tým pozastavovať, keďže multitasking často vedie z zradnému prokrastinovaniu.

Pomôckou ti bude vlastná hlava, ktorú sa kniha One Thing pokúsi nastaviť tak, aby dokázala aj nevídané.

 

4. Nudge (Richard H. Thaler a Cass R. Sunstein)

Autori knihy s pomocou praktických príkladov upozorňujú na bežné triky marketingu a predajcov, ktoré nás stoja čas, peniaze, a v konečnom dôsledku aj zdravie. Nezaoberá sa len prvoplánovými stratégiami predaja, ale aj psychologickými trikmi, ktorými na nás predajcovia útočia detailmi v reklame, dĺžkou rady, v ktorej nás nutia čakať, a podobnými maličkosťami, nad ktorými sa len zriedka pozastavujeme.

Vysvetľujú, aké chyby pri bežných rozhodnutiach a nákupoch robíme a radia, ako sa im vyvarovať. Sľubujú, že s ich pomocou budeme viesť sťastnejší, zdravší a bohatší život, čo znie ako veľmi sľubná ponuka.

 

5. Do the Work (Steven Pressfield)

Na rozdiel od prvej knihy je táto dĺžkou ideálna na zhltnutie pri jedinom posedení. Venuje sa v nej fenoménu, ktorý je každému z nás iste známy – prokrastinácii. Tvrdí, že naša neschopnosť sústrediť sa a robiť prácu načas nepramení ani tak z nedostatku času, ale zo vzdoru, ktorý prejavujeme tým, že sa práci vyhýbame. Kniha sľubuje detailný popis pracovného postupu, s tým, že všetky problematické časti vypichne a podrobne opíše tak, aby sme vedeli, ako im nepodľahnúť.

Je vraj najmä pre ľudí, ktorí sa venujú kreatívnej práci, ale podľa mňa sa týka každého. Minimálne preto, lebo nám pripomína, že naša výkonnosť závisí len od nás samých a prekážok, ktoré si pred vysnívaný cieľ vlastnoručne kladieme.

 

6. The Five Elements of Effective Thinking (Edward B. Burger a Michael Starbird)

Kniha zameraná na nacvičenie toho najstrategickejšieho spôsobu myslenia je plná veľmi konkrétnych a praktických strategických krokov, ktoré nás majú viesť do cieľa. Ak si už stihol natrafiť na organizačný alebo strategický problém, ktorý si nijako nevedel obísť, alebo ak si si nedokázal pomôcť kritickým myslením, potom je táto kniha aj pre teba.

Pomôže ti s organizáciou dní, poradí, ako sa pýtať tie správne otázky, ako dodať starých nápadom druhý dych, či ako užitočne využiť zlyhanie na dobrú vec. Kniha sa k čitateľom prihovára ako k omylným ľuďom, ktorých slabé miesta a nedostatky dôverne pozná, a preto vraj najlepšie vie, ako tie slabšie stránky premeniť v efektívnu a kreatívnu prácu.

 

7. Flow: The Psychology of Optimal Experience (Mihaly Csikszentmihalyi)

Čo autor s krkolomným menom myslí pod výrazom „flow„? Je to označenie pracovného nasadenia, počas ktorého nám plnenie povinností ide len tak od ruky, a to až do takej miery, že si nestíhame všímať rýchlo ubiehajúci čas. Ako sa k takémuto nasadeniu dopracovať vo svete, ktorý vraj nebol stvorený na to, aby nás robil šťastnými, ale skôr na to, aby nás frustroval a prostredníctvom chýb a zlyhaní učil o svojej podstate? Napríklad tým, že rozoberá príčiny a podmienky ľudského šťastia, za ktorými sa ženieme a ktoré sú pre nás odmenou.

A zároveň nás učí, že aj napriek nepriaznivým podmienkam, ktoré si pre nás svet pripravil, šťastie aj tzv. „flow“ dosiahnuť vieme. Chce to len tréning.

Zdroj: Medium.com, zdroj fotografií: amazon.com, zdroj titulnej fotografie: unsplash.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech