7 návykov, ktoré ti pomôžu lepšie si zorganizovať veci

  • Nikto, kto má neusporiadaný život, ho nedokáže len tak z ničoho nič zmeniť a začať žiť organizovane. Chce to čas a odhodlanie, aby človek dostal všetko pod svoju absolútnu kontrolu. Tu je zopár návykov, ktoré ti k tomu môžu dopomôcť.
image_1444750778.jpeg
  • Nikto, kto má neusporiadaný život, ho nedokáže len tak z ničoho nič zmeniť a začať žiť organizovane. Chce to čas a odhodlanie, aby človek dostal všetko pod svoju absolútnu kontrolu. Tu je zopár návykov, ktoré ti k tomu môžu dopomôcť.

 

Každý z nás zrejme pozná niekoho, kto má vždy všetko zorganizované. Hovoríme o človeku, ktorý je vždy všade na čas, svoju prácu vždy ukončí v predstihu a vždy vie, kde nájde to, čo potrebuje. Dobre, teraz si zrejme povieš, ako ti takí ľudia lezú na nervy. Ale prečo sa namiesto zbytočnej nenávisti voči takýmto ľuďom nepokúsiť odhaliť, čo robia preto, aby mali vždy všetko super zorganizované? Veď aj tebe by sa určite páčilo, keby si veci nemusel robiť na poslednú chvíľu, stíhal všetky stretnutia na čas a mal všetky tieto dôležité veci pod kontrolou. Tu je sedem tých základných, ktoré aj tebe môžu pomôcť.

 

    

1. Hľadaj nové prostriedky a spôsoby

Či už sú to kuchynské minútky alebo smartfón, vždy sa oplatí hľadať nové prostriedky a nástroje, ktoré ti pomôžu dostať maximum z každého dňa, týždňa či roku. Ľudia, ktorí majú svoj čas dobre zorganizovaný často používajú rôzne základné mobilné appky, ako napríklad „Pripomienky“. Používajú tiež časovač, ktorý im pomáha pracovať rýchlo a nepremárnia tak ani sekundu. Veľké problémy si dokážu rozložiť na menšie kúsky a počas práce na svojich projektoch majú krátke prestávky na oddych, čo zvyšuje výslednú produktivitu.

2. Urči si priority

Poznáš to, máš pred sebou neskutočne veľkú kopu vecí, ktoré treba spraviť, či problémov, ktoré treba vyriešiť a netušíš s čím skôr začať. Ľudia, ktorí majú veci dobre zorganizované vždy vedia čo je dôležité. Ako? Celkom jednoducho, vedia aké sú ich ciele a vedia čo musia spraviť pre to, aby ich dosiahli. Každý deň preto začínajú riešiť veci, ktoré sú pre ich úspech najdôležitejšie ako prvé.

 

3. Snaž sa, aby ti toho na práci zostalo čo najmenej

A to tak, že už budeš mať väčšinu spravenú. Základné pravidlo akejkoľvek organizácie je mať čo najmenej vecí, ktoré treba organizovať. Je dôležité nájsť jadro problému a odstrániť všetko ostatné. Stále budeš mať čo robiť, no výrazne si to uľahčíš a celý problém bude jednoduchšie zvládnuť.

 

4. Zvoľ si jednoduché a užitočné riešenie

Využi jednoduché ale užitočné prostriedky, ktoré pre teba spravia veci ľahšími. Napríklad si sprav špeciálnu zložku pre nezaplatené účty, papiere, ktoré treba vyplniť či knihy, ktoré chceš prečítať. Háčik na dverách, na ktorý si vždy zavesíš kabát ťa zas zbaví zbytočného hľadania ráno, keď sa budeš niekam ponáhľať. Celkom jednoduché pomôcky ti dokážu veľmi pomôcť.

 

5. Trénuj svoju výdrž 

Aby si udržal svoj program dobre organizovaný, musíš vydržať a neprestať s ním po prvom úspechu, ktorý ti prinesie. Lisa Zaslow zo spoločnosti Gotham Organizers ponúka jasný a dokonale výstižný príklad: „Nezískal si členstvo v posilňovni predsa preto, aby si ho potom, ako sa dostaneš do formy zrušil.“ 

 

 

6. Zbav sa vecí, ktoré nepotrebuješ 

Veci sa časom menia s dobou a tie, ktoré už nepotrebuješ sa stávajú nadbytočnými. Namiesto toho, aby si ich niekam odložil, nech na ne padá prach, kľudne sa ich zbav. Snaž sa pravidelne zbavovať vecí, ktoré už nebudeš potrebovať, vyprázdni zásuvky, priečinky a uvoľni miesto pre to, čo potrebovať budeš.

 

7. Mysli na budúcnosť 

Lorie Marrero z Clutter Diet (online program zameraný na dobrú organizáciu) hovorí o spôsobe „two-person mind“. Ten je založený na tom, že budeš okrem prítomnosti myslieť aj na seba v budúcnosti. Jednoducho teda budeš robiť dnes veci, ktoré ti pomôžu zajtra. Pomáha tiež plánovanie aktivít dopredu. Keď sa pozrieš do svojho kalendára a nájdeš v ňom voľné miesto, skús ho využiť napríklad na rozvíjanie svojich schopností.

 

Zdroj: fastcompany.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech