73-ročná mama Elona Muska vychovala tri neuveriteľne úspešné deti. To, ako sa jej to podarilo, mnohých zaskočí

  • Najmladšia dcéra má vlastnú streamovaciu a filmovú spoločnosť
  • Prostredný syn má sieť reštaurácií a najstaršieho Elona hádam netreba predstavovať
  • „Nesprávala som sa k nim ako k bábätkám, naučila som ich tvrdo pracovať. Nikdy som im nepovedala, čo majú študovať a ani nekontrovala ich úlohy,“ prezradila o výchove svojich detí Maye Musková
Muskovci Maye Muskova
Twitter/ Maye Musk a screenshot Youtube/ Luxury Zone/ How Rich Is The Musk Family
  • Najmladšia dcéra má vlastnú streamovaciu a filmovú spoločnosť
  • Prostredný syn má sieť reštaurácií a najstaršieho Elona hádam netreba predstavovať
  • „Nesprávala som sa k nim ako k bábätkám, naučila som ich tvrdo pracovať. Nikdy som im nepovedala, čo majú študovať a ani nekontrovala ich úlohy,“ prezradila o výchove svojich detí Maye Musková

Milujem svoje deti a som veľmi hrdá na všetko, čo dosiahli,“ začína článok na webstránke CNBC (americká televízna stanica so zameraním na biznis správy), ktorý napísala Maye Musková – matka Elona Muska.

Toho určite všetci poznáme, najbohatší človek planéty, zakladateľ a šéf automobilky Tesla i vesmírnej spoločnosti SpaceX.

Vizionár, ktorý napríklad nedávno prehlásil, že predá akcie Tesly v hodnote 6 miliárd a daruje ich na pomoc riešenia svetového hladu, ak mu OSN predstaví jasný plán, ako to s týmito peniazmi dokáže. Mnohí jeho krok považujú skôr za dobre vyrátanú stratégiu.

Úspešní súrodenci Muskovi

Za úspešných môžeme označiť aj Elonových súrodencov, ktorých možno nepoznáš, tak si ich trochu predstavíme.

Jeho sestra Tosca je filmová producentka a režisérka, ktorá neskôr v roku 2017 založila vlastnú streamovaciu službu s názvom Passionflix, zameranú na romantické filmy.

Podobne, ako napríklad Netflix aj Passionflix si produkuje vlastné filmy, ktoré často režíruje, no kto iný, než samotná šéfka spoločnosti – Tosca Musková.

zdroj: Twitter/ Maye Musk

Zoznam jej filmov si môžeš pozrieť tu, medzi najlepšie hodnotené (v ČSFD v červenom) patrí jej seriál Driven.

Keď sme žili v Bloemfonteine, dala som Toscu do práce v modelingovej a imidžovej škole, ktorú som viedla. Predstavte si, že osemročné dieťa učí študentov chodiť, robí choreografie a vedie hodiny etikety,“ napísala o nej v článku CNBC jej matka.

Elonov brat Kimbal je zakladateľ siete reštaurácií s názvom The Kitchen Restaurant Group, ktoré sa môžu pochváliť ponukou „priamo z farmy na stôl“.

Taktiež v rámci jedného zo svojich projektov učí deti stavať ovocné a zeleninové záhrady vo svojich školách a produkovať si tak vlastné potraviny.

zdroj: Unsplash/ Pierpaolo Riondato

Všetkých troch súrodencov, mimochodom pôvodom z Južnej Afriky, tak možno označiť za úspešných. Všetci traja majú vlastné prosperujúce firmy a jednoducho sa im darí v tom, čo robia.

Viacerých tak začala zaujímať výchova ich matky Mayi Muskovej – ako ich vychovávala, k čomu ich viedla, keď 3 z 3 detí sú úspešné. Odpovede poskytla v spomínanom článku.

Práca deťom prospeje. „Nesprávala som sa k nim ako k bábätkám“

Už z jej predstavených spomienok na 8-ročnú Toscu je jasné, že Maye Musková nepatrí k odporcom zatiahnutia detí do práce. Práve naopak.

Aj jeden z podtitulkov jej článku doslovne znie „Dajte svoje deti do práce už v ranom veku.“

Maye, ktoré je registrovaná dietologička a odborníčka na výživu (okrem toho aj modelka, rečníčka a autorka kníh), spomína, ako jej všetky tri deti „od malička pomáhali v biznise s výživou“.

Tosca napríklad písala listy lekárom na textovom procesore a Elon bol dobrý v tom, že jej vedel vysvetliť jednotlivé funkcie a fungovanie toho procesoru.

zdroj: Twitter/ Maye Musk

Matka Muskovych sa v článku vrátila aj do svojich detských čias, kedy už ako 8-ročná pracovala so svojou sestrou pre otca, ktorý bol chiropraktik. 5 centov za hodinu od neho dostávala za to, že mu napríklad pomáhala rozposielať mesačný bulletin (časopis/vestník).

Potom ako 12-ročná už pracovala aj so sestrou ako jeho recepčná, prihlasovala pacientov, varila im čaj… jednoducho im robila spoločnosť, kým otec nebol pripravený ich prijať.

Moji rodičia sa k nám správali ako k dospelým, ktorým sa dalo dôverovať a ich vplyv je evidentný v tom, ako som vychovávala svoje deti,“ píše Maye.

zdroj: Twitter/ Maye Musk

Nesprávala som sa k nim ako k bábätkám, ani som im nenadávala. Naučila som ich, že je dôležité tvrdo pracovať a robiť dobré veci. Videli ma pracovať, len aby sme mali strechu nad hlavou, jedlo do žalúdka a kúpili si oblečenie z druhej ruky…“

Keď Muskovci odišli na vysokú, bývali v skromných podmienkach, spávali na matraci na zemi i so šiestimi spolubývajúcimi v starom, rozpadávajúcom sa dome, no vraj s tým boli stotožnení. Keď deti nie sú zvyknuté na luxus, prežívajú podľa Mayi dobre, netreba ich teda podľa nej príliš kaziť a rozmaznávať.

Sú zodpovední za svoju budúcnosť, nech si ju vyberú sami

„Toľko rodičov sa ľahko dostane do stresu kvôli svojim deťom. Často som to videla vo svojej výživovej praxi. Otec alebo matka by jedli v strese, pretože bolo potrebné vyplniť toľko formulárov, aby ich deti dostali na dobrú školu alebo univerzitu. Moja rada? Nechajte svoje deti zvládnuť svoje vlastné dokumenty, aby sa dostali na univerzity alebo do zamestnania. Mali by byť zodpovední za svoju budúcnosť,“ radí v článku ďalej.

V závere vyzdvihuje nechať deti, aby sa rozhodli, ktorým smerom sa chcú vydať – napríklad, na akú školu ísť.

Nikdy som im nepovedala, čo majú študovať. Nekontrolovala som ich domáce úlohy, lebo to jednoducho bola ich zodpovednosť,“ tvrdí Maye.

Zdroje: archív Startitup, CNBC, Twitter Mayi Muskovej

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie