9 tipov od investorov na úspešné pitchovanie

  • Dnes, keď je tipov na správny pitch plný internet, si môžete prečítať pár priamo od investorov a founderov . Tu je 9 rád z diskusie pod záštitou JFDI (The Joyful Frog Digital Incubator), na ktorej sa rozoberalo, čo treba pre úspešné pitchovanie.
image_1425629012.jpeg
  • Dnes, keď je tipov na správny pitch plný internet, si môžete prečítať pár priamo od investorov a founderov . Tu je 9 rád z diskusie pod záštitou JFDI (The Joyful Frog Digital Incubator), na ktorej sa rozoberalo, čo treba pre úspešné pitchovanie.

 

Diskusie sa zúčastnili Amit Anand, ktorý je founding partnerom Jungle Ventures, founder projektu 99.co Darius Cheung, Jeffrey Tiong, ktorý je founderom PatSnap-u, známy kouč prezentačných skills Peter Browne a founder Fetch Plus-u Carmen Benitez. Nižšie si môžete prečítať 9 tipov na správne pitchovanie, ktoré sú vybraté zo spomínanej diskusie.

 

1. Ak neuspejete s prvým pitchom, druhú šancu dostanete, keď zlepšíte svoju trakciu

Investorom rizikového kapitálu sú ročne predstavené stovky, ak nie tisíce pitchov. Preto nemáte šancu, že si ten váš vypočujú viac krát ako raz. Ak teda pokazíte svoj prvý pitch, budete potrebovať eso v rukáve, aby si vás vypočuli aj druhý krát. Dobrým dôvodom môže byť zvýšenie trakcie od posledného stretnutia. Predsa len trakcia prebije všetko ostatné.

 

2. Nechajte sa predstaviť investorovi. Nech o vás vie ešte predtým, ako bude počuť váš pitch 

Ak existuje možnosť, že by o vás investor už dopredu mohol vedieť, využite ju. Ak máte na investora kontakt či spoločného priateľa, uistite sa, že o vás bude informovaný. Ani to vám ale samozrejme nepomôže, ak nápad nestojí za nič. Ideálna kombinácia sa skladá z výborného nápadu a spoločného priateľa, ktorý vás predstaví.

3. Musíte vedieť kedy byť stručný a kedy zájsť do detailov

Upravte obsah, prednes a zrozumiteľnosť svojho pitchu. Vy ste tým, ktorý najlepšie pozná nápad, ktorý prezentujete. Musíte teda vedieť ako ho predstaviť jednoducho a efektívne. Nevyťahujte zbytočne detaily, ak nie sú potrebné, ale ani nerobte veci zbytočne príliš jednoduchými.    

 

4. Buďte pripravený pitchovať kedykoľvek a kdekoľvek

Nezáleží či práve šoférujete a musíte kvôli tomu zastaviť, sedíte na WC či idete akurát večerať v reštaurácií. Vždy buďte pripravený pitchovať, nech ste kdekoľvek.

 

5. Musíte mu naozaj rozumieť, aby ste vedeli predstaviť svoj pitch aj jednoducho 

Founder, ktorý stále rozpráva a rozpráva bez schopnosti komunikovať podstatu a súvislosti svojho nápadu nemá šancu. Každé slovo sa počíta, takže sa nevyplatí „obkecávať“. Ak tému nedokážete v jednoduchosti predstaviť a dostatočne jej nerozumiete, žiadne zbytočné reči navyše vás nezachránia. 

6. Nemíňajte zbytočne svoju energiu

Poznajte investora, aby ste vedeli, či rozumie vášmu odboru ešte predtým, ako mu odprezentujete svoj pitch. Nemá zmysel hovoriť o extrémne technicky komplikovanom produkte investorovi, ktorý nemá o technike šajnu. Niekedy si proste s investorom nebudete rozumieť. A to doslova. Vyberajte si teda vhodných investorov a ušetrite tak energiu a čas.

 

7. Nehovorte o veciach, ktoré nemáte podložené

Nikto nechce počuť, že pri vašom projekte bude American Express vyzerať nemoderne, teda samozrejme, ak to neviete podložiť nejakými faktami. Existuje niekto z AmEx, kto by mohol dosvedčiť, že ich váš projekt naozaj schová do vačku? Ak nie, zdržte sa podobne zbytočných rečí. Určite vám nepomôžu.

 

8. Ak raisujete mimo domáceho trhu musíte vedieť povedať prečo

Investori budú podozrievaví, keď budete pitchovať mimo svojho domáceho trhu. Ak ste slovenský startup a pitchujete v USA, ich prvá otázka bude: „Je tento projekt zlý, keď nedokázal nájsť investora na domácom trhu?“ Musíte im vedieť zrozumiteľne vysvetliť, prečo ste sa rozhodli opustiť domov a raisovať v zahraničí. A samozrejme aj to, prečo ste sa obrátili práve na nich.

 

9. Arogancia nie je problém

Niektorí ľudia sa kvôli svojej sebadôvere môžu zdať arogantnými, keď pitchujú. Možno to nie je najlepšia vlastnosť, ale určite to nie je problém, teda samozrejme ak je to opodstatnené.      

zdroj: geektime.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech