Michelko: Huliak sa pravdepodobne stane ministrom cestovného ruchu a športu SNKZ#253

play icon
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Tak ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, piatok 21. februára 2025, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží. Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

V slovenskej vládnej koalícii sa chystajú významné personálne zmeny. Rudolf Huliak sa podľa Michelka stane ministrom cestovného ruchu a športu. Jeho miesto v parlamente by mal zaujať Miroslav Radačovský, známy z Európskeho parlamentu.

Slovenská národná galéria pravdepodobne získa nového riaditeľa, ktorým by sa mal stať výtvarník Juraj Králik. Výber jeho osoby sprevádzajú kontroverzie, keďže jeho agentúra nedávno získala zákazku od ministerstva kultúry.

Ministerstvo práce plánuje zmeniť systém rodičovského dôchodku na daňovú asignáciu vo výške 2 % z dane z príjmu. Seniori dostanú peniaze až v roku 2026. Minister Erik Tomáš považuje súčasný systém za nespravodlivý.

Nová daň z finančných transakcií na Slovensku vyvoláva obavy, keďže ide o model bežný najmä v Latinskej Amerike. V EÚ s ňou má skúsenosť len Maďarsko. Slovenská komora daňových poradcov upozorňuje na nejasnosti v zákone.

Slovenskí umelci vyjadrili obavy o budúcnosť Slovenskej národnej galérie v otvorenom liste ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. Žiadajú transparentný výber nového riaditeľa a kritizujú krátky čas na prípravu koncepcie riadenia.

Prezident Peter Pellegrini sa stretol s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem a potvrdil, že Slovensko zostáva pevným členom Aliancie a EÚ. Slovensko plánuje posilniť svoju účasť v NATO. Súčasťou návštevy bola aj prehliadka výcvikového centra na Lešti, pričom Rutte sa stretol aj s ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

Zaujímavosti zo Slovenska a sveta 

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytli západné štáty Kyjevu pomoc v objeme takmer 240 miliárd eur. Najväčším podporovateľom sú Spojené štáty americké. Predaj amerického vojenského vybavenia v roku 2024 dosiahol rekordných 305,6 miliardy eur, čo predstavuje 29-percentný nárast.

Ministerstvo školstva plánuje návrat jednodňových polročných prázdnin od 1. apríla tohto roku, aby žiakom poskytlo viac oddychu po prvom polroku. V školskom roku 2024/2025 budú jarné prázdniny rozdelené do troch turnusov, veľkonočné prázdniny sa uskutočnia od 17. do 22. apríla a letné prázdniny potrvajú od 30. júna do konca augusta.

Pacienti slovenských nemocníc vyjadrili rekordnú spokojnosť za posledných desať rokov.  Najlepšie hodnotenie medzi fakultnými nemocnicami získal Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Medzi novými zariadeniami vynikla Nemocnica Bory.

Slovenská obchodná inšpekcia varuje majiteľov vozidiel značky Kia pred technickou chybou spôsobujúcou únik brzdovej kvapaliny. Ide o 370 áut modelov Optima, Rio, Picanto a Carens vyrobených v rokoch 2009 – 2015, pričom oprava je bezplatná.

Poľský obchodný reťazec Biedronka vstupuje na slovenský trh a prvú predajňu otvorí 5. marca v Miloslavove. Postupne plánuje expandovať do ďalších miest. V ponuke bude mať 3 400 položiek, s dôrazom na slovenské výrobky. Reťazec ponúka atraktívne platové podmienky, no ceny nebudú rovnaké ako v Poľsku.

Pracovný trh prechádza výraznou transformáciou, čo ilustruje aj prípad Twitteru. Tento trend sa netýka len technologického sektora, keďže veľké firmy po celom svete menia štruktúry a rastie podiel freelancerov. Hovorí o tom aj Dan Koe, autor knihy The Art of Focus.