Celé mesto kúpiš za cenu dvojizbového bytu v Bratislave: Súčasťou ponuky je hostinec, obchod aj pošta
- Austrálske mestečko Cooladdi hľadá nového majiteľa
- Dnes v ňom žijú už len dve obyvateľky
Predstav si, že by si si namiesto bytu alebo rodinného domu kúpil celé mesto. Nejde o scenár z filmu ani o marketingový trik. V austrálskom štáte Queensland sa objavila ponuka, ktorá novému majiteľovi umožní získať celé mesto vrátane hostinca, motela, obchodu aj pošty. Cena pritom nepresahuje hodnotu väčšieho rodinného domu.
Na predaj je mestečko Cooladdi, ktoré sa nachádza viac ako 800 kilometrov od Brisbane. Hoci Austrália patrí medzi krajiny s najdrahšími nehnuteľnosťami na svete, za približne 400-tisíc austrálskych dolárov, teda asi 242-tisíc eur, môže nový vlastník získať prakticky celé sídlo. Upozornil na to portál Interez.
Najmenšie mesto Austrálie dnes obývajú iba dve ženy
Cooladdi leží v odľahlej časti štátu Queensland a dlhé roky nesie titul najmenšieho mesta Austrálie s vlastným poštovým smerovacím číslom: 4479. Jeho názov pochádza z jazyka miestnych domorodcov. Slovo Cooladdi znamená „čierna kačica“.
Napriek tomu, že tu dnes žijú iba dve obyvateľky, mestečko ponúka viac, než by mnohí čakali. Nachádza sa tu hostinec Foxtrap Roadhouse, motel, obchod so zmiešaným tovarom, krčma aj reštaurácia so štvorhviezdičkovým hodnotením.
Ako uvádza The Guardian, miestny hostinec vo februári 2023 prevzali Carol Yarrowová a Jo Cornelová. Ich plán bol jednoduchý – počas troch rokov vdýchnuť tomuto miestu nový život. Teraz však prišiel čas odovzdať ho ďalším majiteľom.

Kedysi tu žili stovky ľudí
Dnešná podoba Cooladdi výrazne kontrastuje s jeho minulosťou. V čase najväčšieho rozmachu tu žilo približne 270 obyvateľov. Oblasť prosperovala najmä vďaka ovčiarstvu a mesto zohrávalo dôležitú úlohu ako železničný uzol.
Situácia sa však postupne zmenila. Počet vlakových spojov začal klesať a obyvatelia sa sťahovali za prácou a lepšími príležitosťami. Napriek tomu si Cooladdi zachovalo štatút mesta. Veľkú zásluhu na tom mala vlastná pošta s poštovým smerovacím číslom.
V roku 1974 zatvorila miestna škola svoje brány. Približne v tom istom období vznikol hostinec Foxtrap Roadhouse, ktorý sa postupne stal srdcom celého mestečka a túto úlohu plní dodnes.
Miesto, kam sa ľudia stále vracajú
Hoci väčšina bývalých obyvateľov dnes žije v neďalekom Charleville alebo v okolitých oblastiach, na svoje rodisko nezabudli. „Obyvatelia odišli – mnohí sa presťahovali do Charleville a okolia – no ľudia, ktorí tu vyrastali, sa stále vracajú, aby sa vydali po stopách svojej minulosti,“ povedala Carol pre The Guardian
Ani Carol a Jo však neplánujú zostať v Cooladdi navždy. Carol sa pripravuje na odchod do dôchodku a Jo sa chce presťahovať späť do Brisbane, aby bola bližšie k rodine. Práve preto hľadajú niekoho, kto bude v ich práci pokračovať.
Nový majiteľ získa aj neoficiálny titul starostu
Predaj mesta zastrešuje realitná kancelária Charleville Real Estate. Jej zástupkyňa Becky Jeismanová verí, že Cooladdi môže osloviť najmä mladých ľudí alebo rodiny, ktoré túžia po netradičnom spôsobe života.
S vlastníctvom mesta totiž prichádza aj symbolická funkcia. Nový majiteľ automaticky získa neoficiálny titul starostu. Ak by sa do Cooladdi prisťahovala štvorčlenná rodina, počet obyvateľov by vzrástol o 50 percent. V absolútnych číslach ide len o štyroch ľudí, no štatisticky by išlo o mimoriadne výrazný nárast.
Nestačí kúpiť mesto, treba sa oň aj postarať
Vlastníctvo mesta však neprináša iba romantickú predstavu pokojného života v austrálskom vnútrozemí. Nový majiteľ bude musieť zvládnuť množstvo rôznych úloh.
Podľa Carol venujú s Jo najviac času prevádzke hostinca. Popritom zabezpečujú fungovanie obchodu, pošty aj ďalších služieb. Budúci vlastník preto prevezme úlohu poštára, obchodníka, kuchára aj obsluhy. Carol priznáva, že jej skúsenosti z hotelov a motelov jej výrazne uľahčili začiatky.
Väčšina zákazníkov pritom neprichádza priamo z mesta. Miestne služby využívajú najmä ľudia z okolitých oblastí a vodiči, ktorí tadiaľto pravidelne prechádzajú. Najbližším väčším sídlom je Charleville s približne tromi tisíckami obyvateľov. Cesta autom trvá približne 55 minút.
Podľa Carol ponúka Cooladdi úplne iné životné tempo než veľké mestá. Každodenný život je pokojnejší a menej hektický. Aj realitná maklérka Becky Jeismanová upozorňuje, že nový majiteľ neprevezme len budovy a podniky. Jeho úlohou bude zachovať priateľskú atmosféru, ktorá robí z Cooladdi výnimočné miesto uprostred austrálskeho vnútrozemia.
Čítaj viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Interez, The Guardian