Chcel by si ísť v lete na dovolenku, ale nemáš na to? Zisti ako môžeš cestovať aj za málo peňazí

  • Prinášame ti pár rád a tipov ako ušetriť pri cestovaní a nebude to o vlakoch zadarmo po Slovensku na ISIC. Pokiaľ chceš ušetriť na dovolenke, nemusíš ísť zase do Bulharska hromadným zájazdom Karosou a jesť konzervy v stane v kempe.
travel_
  • Prinášame ti pár rád a tipov ako ušetriť pri cestovaní a nebude to o vlakoch zadarmo po Slovensku na ISIC. Pokiaľ chceš ušetriť na dovolenke, nemusíš ísť zase do Bulharska hromadným zájazdom Karosou a jesť konzervy v stane v kempe.

Môžeš jesť konzervy aj kdekoľvek inde v stane. Pokiaľ chceš naozaj nízkorozpočtovú dovolenku a máš trochu dobrodružnú povahu, ešte stále je najlacnejšia dovolenka taká, kde sa odvezieš stopom a prespíš v stane kde sa dá. Takto sa dá cestovať celkom dlho a celkom ďaleko, záleží už len, či vieš svoje nároky znížiť na minimum na úkor spoznávania nových miest a takisto budeš potrebovať nejaké peniaze aspoň na stravu. Nebude to ľahké ani čo sa týka hygieny, ale zas v každom menšom meste nájdeš snáď aspoň verejné toalety. Je fajn zistiť si nejaké fakty a aspoň približnú trasu svojej dovolenky vopred. Napríklad si nemôžeš hocikde rozložiť stan a v každej krajine platia iné pravidlá. A pokuty ti navyšujú budget, a to predsa nechceš. Dnes už však vie byť celkom komfortný aj tento typ cestovania a existujú rôzne komunity backpackerov, kde sa dozvieš užitočné info.

hitch-hiker-wearing-hood-on-road-in-forest

foto: favm.com

Pokiaľ nepreferuješ spánok pod holým nebom a máš paniku, že ti do stanu vlezie v noci pavúk a umrieš, možno couchsurfing je pre teba lepšou voľbou. Aj keď tiež so sebou nesie isté riziká. Jedná sa o sociálnu sieť, kde si ľudia po celom svete navzájom poskytujú nocľah. Pokiaľ si na sociálnej sieti nový, je možné, že sa ti bude hľadať ťažšie a bude to dlhšie trvať. Ak však vieš pozitívne zapôsobiť, určite sa niečo nájde. Dôležité tu je aj pozerať referencie, inak sa môže stať, že po dlhej ceste prídeš na neexistujúcu adresu alebo ti ubytovanie na poslednú chvíľu zrušia. Výhodou tejto formy ubytovania je, ak narazíš na fajn hostiteľa a ten ti pomôže spoznať mesto aj mimo turistických atrakcií, ukáže ti najlepšie miesta či ti navarí nejaké tradičné jedlo.

boy-couple-girl-map-together-travel-Favim.com-64816

foto: favim.com

Airbnb je často skloňovaným pojmom na startitup.sk. Pokiaľ články s touto témou obchádzaš a nevieš o čo sa jedná, radi ti to priblížime. Jedná sa o ubytovanie v súkromných bytoch a domoch, kedy je vyhradená časť bytu, alebo aj celý byt práve na účel prenajímania turistom. Oproti hotelom však toto ubytovanie vychádza oveľa lacnejšie. Registrovať sa tu dá cez stránku airbnb.com, kde máš taktiež referencie a vieš si teda vybrať takéto ubytovanie s nízkym rizikom. Oproti couchsurfingu je tu pre teba vyhradený priestor, kam ti nikto liezť nebude a môžeš väčšinou rátať aj s lepším komfortom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt travel favim

foto: favim.com

Ak chceš ísť do zahraničia na dlhšie, skús housesitting. Pri tomto type bývania máš pre seba celý cudzí byt alebo dom, o ktorý sa v neprítomnosti majiteľov staráš. Využívajú ho hlavne ľudia, čo potrebujú odcestovať na dlhšie, často sa však musíš starať aj o nejaké domáce zvieratká.  Samozrejme sa od teba vyžaduje aj udržiavanie čistoty a prípadne polievanie kvetov. Pri housesittingu funguje viacero stránok, kde môžeš nájsť ubytovanie vo vysnívanej destinácii, napríklad trustedhousesitters.com. Na týchto stránkach sa však platí členské, mesačné alebo ročné, aby sa registrovali iba užívatelia, ktorí majú vážny záujem.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt travel favim

foto: favim.com

V prípade, že si už dorazil do cieľa a všetko zlyhalo a zrazu zistíš, že nemáš kde prespať, môže ti pomôcť aplikácia Expedia. Tá podľa času a miesta kde sa nachádzaš, nájde všetky dostupné hotely v okolí. Takto získaš rýchly prehľad a môžeš si vybrať ten cenovo dostupnejší.

Letenky si mnohí rezervujú už rok vopred, keďže vtedy bývajú lacnejšie. Aerolinky však robievajú akcie často 3-4 mesiace pred odletom a veľakrát niečo za skvelú cenu zoženieš aj na poslednú chvíľu. Dobré stránky na hľadanie lacných leteniek sú https://kiwi.com/en/ alebo http://www.momondo.cz/. Kombinované letenky sa oplatí rezervovať cez www.azair.eu. Ak ti je jedno kam budeš cestovať, hlavne nech je to lacné, skús http://www.skyscanner.net/.

Ak máš ešte nejaké rady a skúsenosti, ako ušetriť na cestovaní, daj nám vedieť v komentároch.

backpacker-sitting-on-wall-and-looking-down-on-town

foto: allthefreestock.com

zdroj titulnej foto: favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech