Nové solárne okná vyprodukujú až 50-krát viac energie

Alexandra Dulaková / 29. apríla 2017 / Tech a inovácie

zdroj: solar window technologies

SolarWindow Technologies sú obrovským lákadlom pre každého. Ich panely si môžeš upevniť na akýkoľvek povrch či sklo. Energiu začnú následne generovať aj pri umelom svetle, či dokonca aj v tieni a ich najväčšou výhodou je cena – ich cenová návratnosť trvá len jeden rok.

Veľa ľudí váha, či sa poddať ďalšiemu zelenému trendu a prejsť aspoň s časti na solárnu energiu. Vstupná investícia nie je malá, návratnosť dlhodobá a vôbec – ku zmenám, ktoré majú ekologický nádych, sa pristupuje mierne skepticky. Doteraz boli verejnosti známe solárne panely a okná, ktorých cenová návratnosť mala dobu 5-11 rokov. Sľuby SolarWindow Technologies sú oveľa atraktívnejšie. Napríklad jediná inštalácia vraj dokáže predísť až 3,5 miliónom kilometrov CO2 znečisteniu spôsobenej automobilmi. To vôbec neznie zle.

 foto: solar window technologies

Konkrétne ide o priehľadné solárne okná, ktoré by sa dali využiť aj v presklených budovách a mrakodrapoch, a tým by ich premenili na obrovské továrne solárnej energie. S touto myšlienkou už prišli aj mnohí iní. SolarWindows ale uvádzajú okná, ktoré sú zložené najmä z organických materiálov. Medzi ne patrí uhlík, vodík, dusík a kyslík. Predošlé projekty síce taktiež využívali organické zdroje, no boli maximálne na okrajoch okien, či panelov a celkové produkty dosahovali len zlomky výkonnosti normálnych, neorganických solárnych produktov. SolarWindows ich využíva v celom povrchu a výkonnosť je taká istá ako pri neorganických paneloch.

Konvertovať sa nebude len priama slnečná energia, ale aj všetko viditeľné svetlo – práve preto dokážu okná fungovať aj v tieni a pod umelým osvetlením. Panely sa skladajú z mnohých citlivých vrstiev, no okrem iného, majú aj jednu, v ktorej neviditeľné drôty skrývajúce sa v skle konvertujú fotóny na elektrickú energiu a vytvárajú vzory, aby do nich nevrážali letiace vtáky.

  foto: solar window technologies

Verejnosť by sa k novej technológii mala dostať do roku a pol. Ich záručná doba sa od ostatných panelov nelíši – 25 rokov.

Tak čo, budeš aj ty investovať do ekologického spôsobu života?

Zdroj: InHabitat

Pridať komentár (0)