Soňa Barcajová vyrába na Slovensku štýlové kapsy pre deti

  • Keď nevieš nájsť svoj vysnený produkt, vyrob si ho sám. Týmto heslom sa riadila aj mladá mamička Soňa Barcajová, ktorá sa nestotožnila so žiadnym s dostupných produktov. Vytvorila značku NIJE a vyrába štýlové a zároveň funkčné kapsy na nosenie detí v chladnom počasí.
collager
Kristiana Vavrenková
  • Keď nevieš nájsť svoj vysnený produkt, vyrob si ho sám. Týmto heslom sa riadila aj mladá mamička Soňa Barcajová, ktorá sa nestotožnila so žiadnym s dostupných produktov. Vytvorila značku NIJE a vyrába štýlové a zároveň funkčné kapsy na nosenie detí v chladnom počasí.

Ahoj, Soňa, tvoj produkt si vytvorila z jednoduchého dôvodu – že si ho sama potrebovala. Povedz nám príbeh, ako vzniklo NIJE ?

Ahojte. Nosenie detí v zime, nie je žiadna novinka a existuje niekoľko produktov, ktoré to umožňujú. Hľadala niečo, čo by bolo samozrejme funkčné, aby môjmu chlapiskovi nebola zima, ale chcela som aj aby to bolo niečo, čo sa mi bude páčiť. A nič také som nenašla. Tak som si sadla k papieru, nakreslila som si taký smiešny dizajn, podľa ktorého mi potom moja trpezlivá zlatá mama ušila prvý prototyp. Dôležité pre mňa bolo, aby som si mohla vybrať, či si chcem dať sveter, mikinu na zips, jarnú alebo zimnú bundu. Že si môžem regulovať oblečenie tak, aby mi bolo príjemne a bejby zostáva v teple. Takže úplne na začiatku bolo NIJE iba pre mňa. A potom sa zrazu objavil záujem. Tak som si povedala, že to skúsim. Prvý prototyp sme samozrejme dlho dolaďovali. Kapucky sme skúšali oblé, aj špicaté – lebo tie sa mne nenormálne páčili. ☺ No a bez inputu nosiacich kamošiek by to nešlo – pridali sme vrecko na ruky, doladili zapínanie, aby to bolo jednoduché, a aby k tomu nikto nepotreboval asistenciu.

Zdroj: Kristiana Vavrenková

Ako vznikol názov NIJE?

Haha to je celkom milý príbeh. Mám dvoch synov rok po sebe, takže zhruba v tom čase, kedy som začala špekulovať nad dizajnom našej kapsy, sa akurát ten starší rozrečnil. Okrem tých obligátnych “Mama” a “Mňam-mňam” pribudlo aj vyjadrenie nesúhlasu (napríklad, keď som sa ho snažila večer dostať z vane). Akurát, že to nebolo klasické “Nie”, ale take krásne a čisté dvojslabičné “Ni-je”. No a keďže ma mrzí, že som to nestihla ešte keď bol on bábätko, tak takto je tam aspoň kúsok z neho. ☺

Na začiatku si mala dobrý nápad a svoj vlastný prototyp produktu. Čo bola pre teba najväčšia výzva?

Ani som netušila, aké to majú výrobcovia textilných vecí náročné! Až postupne som zisťovala, čo všetko k tomu treba, aby všetko šlapalo. No a samozrejme, najviac mi záležalo na tom, aby sa to nosiacim rodičom páčilo. Som neuveriteľne šťastná, že zatiaľ sú všetci majitelia NIJE kapsičiek maximálne spokojní – a patria medzi nich aj muži, čo ma teší minimálne rovnako. Je to úžasný pocit, keď si prečítam správu, alebo e-mail s milou fotkou a skvelým feedbackom. To dokáže totálne naštartovať.

Zdroj: Kristiana Vavrenková

Zmenil sa dizajn odkedy si začala? Chodia za tebou mamičky s návrhmi, čo zlepšiť?

Dizajn sme dolaďovali ešte pred tým, ako sme kapsy ukázali svetu. Mám doma asi 10 ušitých prototypov – vždy sa vylepšovalo niečo, každý je o čosi vymakanejší. Používaním mi napadalo stale niečo nové a nové. A samozrejme bez tipov od kamátok-nosičiek by to nešlo.

Máš dvoch malých synčekov a začala si podnikať. Ako sa dajú zvládať tieto dve úlohy naraz? Plánuješ sa po materskej naplno venovať podnikaniu?

Snažím sa vždy hľadať spôsoby, ako to pôjde a nesústredím sa na dôvody, prečo by to ísť nemalo. Moji chlapci majú úžasné babky, ktoré mi s nimi veľa pomáhajú, v tomto mám obrovské šťastie a som im veľmi vďačná. Obidvaja sú ešte malí – ten starší bude mať o pár mesiacov iba (alebo UŽ!) 2 roky takže obaja sú ešte maximálne maminkine chlápätká. Môj muž je ale stelesnenie pokoja a len tak niečo ho nerozhádže, takže dodáva hektickým dňom a môjmu chaosu vnútornú rovnováhu. Ešte stále som na úplnom začiatku, takže z celého srdca dúfam, že ten vietor, ktorý mám momentálne v plachtách tak skoro neustane. ☺

Zdroj: Kristiana Vavrenková

Záujem o tvoje produkty rastie. Máš nejaký trik, ako získať nových zákazníkov a dostať sa do povedomia?

Pre mňa je alfa a omega spokojnosť všetkých, ktorí sa rozhodli, že chcú svoje bábätko nosiť v NIJE kapse. Najlepšie možné referencie sú pre mňa spokojní rodičia a ich mimčá. Darmo budem mať vymakané marketingové tooly, keď budú títo najdôležitejší ľudia nespokojní. Je to samozrejme potrebné a neustále sa snažím všetko zdokonaľovať a sama sa každý deň učím. Ale v prvom rade si dávam pozor, aby sme mali maximálne kvalitné materiály, aby boli kapsy čo možno najdokonalejšie. Čiže stále je na čom pracovať.

Kapsy pre teba šije krajčírka tu na Slovensku. V čom je pre teba výhoda výroby na Slovensku? Bolo pre teba ľahké nájsť vhodnú pani?

Na pani krajčírku som mala veľké šťastie na základe referencií. Aj ona mala so mnou veľkú trpezlivosť a robí super robotu, takže som maximálne spokojná. Keďže celý proces trval dlho a stále sa niečo vylepšovalo a dopĺňalo, bolo obrovskou výhodou, že som mohla kedykoľvek sadnúť do auta a ísť s ňou veci odkonzultovať, zatiaľ čo jej tam moji chlapci rozhadzovali špendlíky a gombíky po celom salóne. ☺

Zdroj: Kristiana Vavrenková

Ľudia reagujú veľmi pozitívne na produkty vyrobené na Slovensku. Sú však v realite ochotní si priplatiť za lokálny výrobok? Myslíš, že nálepka “Vyrobené na Slovensku” slúži ako pozitívna reklama?

Mám pocit, že vytvoriť a vyrobiť produkt lokálne je o niečo náročnejšie ako využiť na to veľké zabehnuté fabriky v zahraničí. Teda najmä teraz vidím, čo to všetko obnáša. Na Slovensku je neuveriteľné množstvo šikovných a talentovaných ľudí, ktorí sa rozhodli vhupnúť do výroby – najmä v oblasti detských vecičiek. Máme si tu naozaj z čoho vyberať. A teda mne sa páči aj osobnejší prístup – že si tí ľudia dávajú na výrobkoch naozaj záležať a nie je to pásová výroba o miliónoch kusov. Napríklad každá naša kapsa je absolútny originál – každá má iný gombík, iné strihanie vzorov, iné zipsy… To je pre mňa ďalšia pridaná hodnota.

A čo napríklad zahraničie? Plánuješ začať s predajom aj tam?

Záujem zo zahraničia vždy poteší a pomaly otáčam hlavu aj smerom von. ☺ Čaká nás teraz vela práce s prípravou na novú sezónu. Som šťastná, že sme maximálne pozitívne prešli testom, že sa NIJE kapsy rodičom aj deťom páčia. Pracujeme na tom, aby to bolo celé ešte oveľa premakanejšie a lepšie, a aby sme mohli ísť ďalej.☺

Zdroj: Kristiana Vavrenková

Zima už pomaly končí, máš v pláne vytvoriť aj letnú kolekciu?

Všeličo plánujeme, pretože dopyt je neustále. ☺ Naše kapsy sú zo 100% pranej vlny, takže sú teplučké, neprefúkavé a nepremokavé – koľko prírodné vlákna dovolia – samozrejme nie je to syntetika a do veľkého dažďa by som ich neodporúčala. Ale aj tomuto aspektu sa chystáme povenovať a pohrať sa s materiálmi. ☺

Nakoniec nám povedz, aké máš plány do budúcnosti. Kam by si chcela NIJE posunúť?

Fúha, no máme toho pred sebou veľa. Ale veľmi sa na to teším. Riešime materiály a vzory produktov a pracujeme na zdokonalení značky. Chystáme sa na pár festivalov a predajných výstav, takže uvidíme, kam až sa NIJE posunie do budúcej sezóny….

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech