A to som si myslela, že v Afrike som zažila tie najhoršie veci, hovorí lekárka Monika z COVID oddelenia

  • Lekárka Monika Paločková pracuje na COVID oddelení, na svojom Instagrame opísala ako to v nemocniciach vyzerá
  • Podelila sa o príbehy viacerých svojich pacientov, ktorí aktuálne v nemocnici bojujú o život. Väčšina z nich je nezaočkovaných
Instagram/dr_monicka, Unsplash/Clay Banks
  • Lekárka Monika Paločková pracuje na COVID oddelení, na svojom Instagrame opísala ako to v nemocniciach vyzerá
  • Podelila sa o príbehy viacerých svojich pacientov, ktorí aktuálne v nemocnici bojujú o život. Väčšina z nich je nezaočkovaných

Monika Paločková je vyštudovaná lekárka, ktorá po dokončení štúdia odcestovala do Afriky, kde pôsobila ako doktorka na misii. Monika sa neskôr vrátila na Slovensko a aktuálne pomáha pri boji s COVIDom. Dnes na sociálnej sieti opísala, ako to v nemocniciach momentálne vyzerá.

Monika pracuje na infekčnej klinike na strednom Slovensku a prostredníctvom Instagramu upozorňuje na to, že nemocnice sa opäť začali plniť COVID pacientmi.Plní sa nám oddelenie. Lietam od rána od pacienta k pacientovi, nestíham piť, čúrať, jem obed zatiaľ čo vybavujem telefonáty s príbuznými,“ opisuje.

Čísla z ich oddelenia hovoria jasne – hospitalizovaní sú najmä nezaočkovaní. „Je niekto z nich očkovaný? Aktuálne jeden z pätnástich. Aj ten, chudák, s vrodenou ťažkou poruchou imunity. Nemá najmenšiu šancu vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok kvôli svojej do vienka danej ťažkej chorobe,“ píše Monika. 

Prosia o vakcínu, no už môže byť neskoro 

Viacero pacientov, ktorí sa musia pasovať s ťažkým priebehom ochorenia, v nemocniciach prosia o vakcínu, respektíve si vyčítajú, že očkovanie proti COVIDu nepodstúpili. Môže však byť už neskoro. 

A ja som si myslela, že v Afrike som zažila tie najhoršie veci … Neočkovaní pacienti, ktorí u nás ležia si spytujú svedomie… Keby tak vedeli vrátiť čas,“ informuje Monika.

Ilustrovala to na príklade istého pána, o ktorého sa momentálne stará. Pacient v dôsledku nákazy koronavírusom trpí embóliou a krvná zrazenia mu upchala cievu v pľúcach. „Ja som taký debil, že som sa nedal zaočkovať,“ mal si dotyčný vyčítať. 

Monika konštatuje, že daný pacient stále nemá vyhraté.

Monika vyzýva k očkovaniu

Takých prípadov je však o mnoho viac. „A takto by som mohla opisovať príbehy desiatky ľudí. Ľudí, ktorí sa dusia. Nemôžu dýchať. Zažil si ten pocit niekedy? Kedy sa na pár sekúnd nemôžeš nadýchnuť? Tú paniku? Títo ľudia sa dusia dni, týždne … Až niektorí na udusenie umrú,“ pokračuje Monika. 

Monika v závere statusu vyzvala ľudí k vakcinácii. „Ak máte pochybnosti, či sa očkovať s Vašou diagnózou, NAPÍŠTE MI! To, čo Vás čaká u nás je neporovnateľne horšie než to, čo možno po vakcíne. Všetkým vám prajem veľa zdravia a buďme rozumní,“ prehlásila.

Už v minulosti ocenila tých, ktorí sa dali zaočkovať. „Ďakujem za Tvoje rozhodnutie nevysmiať sa do tváre zdravotníkom, ktorí Ťa nabádali na očkovanie pol roka, ďakujem, že Ty si neodmietol a teraz Ťa nemusia 24/7 kontrolovať na monitore, či dokážeš dýchať,“ adresovala poďakovanie zaočkovaným.

Zdroj: Instagram/ Monika Paločková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie