Afrika našla unikátne riešenie na vyriešenie nedostatku energie

  • Už v roku 2030 by v Afrike mohla až 1 miliarda ľudí fungovať na čistej energii z obnoviteľných zdrojov. Aká cesta ich k tomuto cieľu čaká a aké úskalia musia prekonať?
  • Už v roku 2030 by v Afrike mohla až 1 miliarda ľudí fungovať na čistej energii z obnoviteľných zdrojov. Aká cesta ich k tomuto cieľu čaká a aké úskalia musia prekonať?

Napriek dočasnému nedostatku vedúceho postavenia USA v súvislosti s klimatickou krízou, existuje veľká šanca, že sa predíde dlhodobej katastrofe. Vďaka kombinácii trhových síl, bezprecedentnému nárastu aktivít v oblasti klímy a čoraz konkrétnejšej globálnej spolupráci v tejto oblasti sa obnoviteľná energia šíri po celej planéte tak ako nikdy predtým.

Veľká časť rozvojového sveta je stále silne závislá od uhlia aj napriek masívnym investíciám do slnečnej a veternej energie. Napríklad India a iné známe krajiny, sú stále plnohodnotnými znečisťovateľmi. Pokiaľ ide o africký kontinent, tu sa deje niečo zaujímavé. Mnohé z jeho krajín plánujú skončiť s uhlím a chcú smerovať priamo k zdrojom s čistou energiou.

Ako uvádza Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry : „Keď ide o Afriku, myslím si, že po prvýkrát uvidíme niečo zaujímavé. Plánujeme ľudom poskytnúť elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Foto: pexels.com

Hoci niektoré krajiny sú oveľa rozvinutejšie než iné, celá Afrika je domovom približne 700 miliónov ľudí, ktorí fungujú bez zdroja elektrickej energie. To znamená, že rôzne krajiny si môžu vybrať ľubovoľný zdroj energie, ktorý sa im páči.

Hoci je uhlie stále pomerne lacné, nákladová efektívnosť a dostupnosť obnoviteľných zdrojov energie je pre mnohých oveľa účinnejšia. Pre väčšinu kontinentu sa slnečná energia ukazuje, ako tou najpraktickejšou a najzaujímavejšou možnosťou.

Birolova predpoveď nie je založená iba na nádeji. Množstvo štúdií sa zdá byť v súlade s tým, že toto je smer, ktorým Afrika bude vo všeobecnosti smerovať. Kľúčový dokument z roku 2016 sa zaoberal energetickými trendmi na celom kontinente a zistil, že v 21 krajinách, by mohli obnoviteľné  zdroje energie prekročiť nároky členských štátov na elektrickú energiu už do roku 2030. Toto všetko bude dokonca možné za cenu porovnateľnú s fosílnymi palivami.

Foto: pexels.com

Napriek super nápadu existujú aj tu prekážky, ktoré treba ešte prekonávať. Na to, aby sa obnoviteľná energia začala používať hromadne na celom kontinente, bude potreba veľa cezhraničnej spolupráce – čo sa v niektorých regiónoch môže ukázať, ako zložité. Existujúce staré elektrické rozvody tiež potrebujú vylepšenie.

Ak je táto predpoveď pravdivá a naplní sa, potom vznikne postup, ktorý zmení hru. Ak vezmeme do úvahy populačné trendy, do roku 2030 by to mohlo znamenať, že celá miliarda ľudí sa rozhodne používať čistú energiu z obnoviteľných zdrojov, namiesto uhlia.

Zdroj článku: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech