Aj na Slovensku skúmame čierne diery, projekt SlovakION môže získať 15 miliónov eur

  • Program Horizon 2020 oceňuje najlepšie vedecké návrhy
  • Víťaz získa 15 miliónov eur na vedecké účely
  • SlovakION sa dostal medzi najúspešnejšie projekty
  • Program Horizon 2020 oceňuje najlepšie vedecké návrhy
  • Víťaz získa 15 miliónov eur na vedecké účely
  • SlovakION sa dostal medzi najúspešnejšie projekty

Aj Trnava má svoj unikátny vedecký park na európskej úrovni. Projekt Slovenskej technickej univerzity nesúci názov SlovakION plánuje spustiť technologickú revolúciu vo vzdelávaní. Program európskej komisie Horizon 2020 oceňuje najlepšie európske vedecké projekty. Tento rok sa doňho zapojilo až 850 návrhov a komisia vybrala tie najlepšie, ktoré dostali možnosť obhájiť sa pred komisiou.

Ide o inštitút, ktorý je v slovenských podmienkach celkom jedinečný. Má ambíciu stať sa vedúcim východoeurópskym centrom so zameraním na materiálový výskum pomocou iónových a plazmových technológií. Počíta so spoluprácou ostatných príbuzných vedeckých odborov. SlovkanION bude pracovať na materiálovom dizajne pomocou kvantovo-mechanických metód výpočtov či vytváranie povrchových funkčných vrstiev a povlakov.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok unsplash.com

Projekt by chcel odstrániť súčasné nedostatky vo vedeckom štúdiu na Slovensku a prekonať súčasné limity, ktoré v ňom existujú. Autormi sú doc. Ing. Maximiliána Strémyho,PhD. a kolektív riešiteľov (prof. Oliver Moravčík, Dr. Pavol Noga, Ing. Peter Cuninka). Projektovými partnermi, ktorých vedie kolektív zo Slovenskej technickej univerzity, sú aj renomované európske vedecké a výskumné inštitúcie zo Spolkovej republiky Nemecko – Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Fraunhofer Gesellschaft.

„Projekt SlovakION je excelentným príkladom vynikajúcej medzinárodnej spolupráce a koncentrovaného úsilia špičkových vedcov a odborníkov na Slovenskej technickej univerzite. Tento úspech dokumentuje, že aj na Slovensku sa dá študovať na vynikajúcej a dobre vybavenej vysokej škole európskeho významu,“ hovorí Robert Redhammer,rektor Slovenskej technickej univerzity.

Na centre už v súčasnosti pracuje veľa významných slovenských vedcov. Venujú sa napríklad výskumu čiernych dier s podporou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Aj študenti tu dostali možnosť sebarealizácie, úspešne implementovali vozík riadení EEG signálmi vo Think & Go projekte.

Ak by SlovakION v súťaži uspel, získa finančné prostriedky v hodnote 15 miliónov eur, ktoré budú slúžiť čisto na vedecké účely.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech