Aj prezidentka Čaputová myslí ekologicky. V prezidentskom paláci zavádza radikálne zmeny

  • Cieľom prezidentky je minimalizovať produkciu odpadu a zvýšiť jeho recykláciu
  • Aké sú konkrétne opatrenia a plány do budúcna?
BeFunky-collage-5
TASR
  • Cieľom prezidentky je minimalizovať produkciu odpadu a zvýšiť jeho recykláciu
  • Aké sú konkrétne opatrenia a plány do budúcna?

Menej plastov, separovanie odpadu či obojstranná tlač dokumentov. V Prezidentskom paláci sa s nástupom Zuzany Čaputovej zaviedli aj nové ekologické opatrenia. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky (KP SR) si v tejto súvislosti zavolala na pomoc Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorý urobil prvotný audit a ďalší pripraví počas roka. Má ukázať, či boli zavedené opatrenia efektívne.

Zníženie produkcie odpadu

Strižinec hovorí, že cieľom prezidentky je minimalizovať produkciu odpadu a zvýšiť jeho recykláciu. KP SR zaviedla opatrenia, ktoré znižujú produkciu odpadu.

zdroj: TASR

„Plastové fľaše nahradili sklenené a voda v džbánoch. Eliminuje sa počet barelov s vodou, čím sa zásadne znížil počet použitých jednorazových plastových pohárov. Na toaletách sa upustilo od používania papierových utierok, ktoré nahradili klasické uteráky. Úplne sa upustilo od používania kapsulových kávovarov a odpad z mletej kávy sa začal kompostovať. Testuje sa dodávka bezobalovej kávy. Spotrebu papiera znižuje obojstranná tlač dokumentov,“ priblížil zavedené opatrenia Strižinec.

Viacero ekologických opatrení

Hovorca tiež uviedol, že v administratívnych priestoroch zaviedli nádoby na separovanie odpadu, a to na plast, papier, komunálny odpad. Okrem nich je k dispozícii aj kontajner na textil a elektronický odpad. Strižinec priblížil tiež opatrenia, ktoré chce KP SR zaviesť v budúcnosti.

„Uvažujeme aj o ďalších projektoch, napríklad o bezpesticídovej zóne v Prezidentskej záhrade a chove včiel, vybudovaní nádrží na zadržiavanie dažďovej vody alebo obmedzení spotreby elektrickej energie,“ dodal hovorca.

Keď je niečo povedané tak presne, že nie je čo riešiť…Prezidentka SR Zuzana Čaputová na klimatickom sumite OSN: "…

Gepostet von Ivan Korčok am Montag, 23. September 2019

Prezidentka Zuzana Čaputová vo volebnej kampani označovala ochranu životného prostredia za jednu z priorít svojho programu. Slovensko zastupovala v roku 2019 aj na Klimatickom samite OSN, na ktorom vystúpila s príhovorom, čo nebolo umožnené všetkým politikom.

Krátko po svojom nástupe do funkcie vyhlásila, že ochrana životného prostredia je jednou z jej kľúčových priorít a nechce zostať iba pri slovách. Želá si, aby bol Prezidentský palác v tejto oblasti príkladom a inšpiráciou aj pre ďalšie štátne inštitúcie.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech