Ak by si šetril tísicky už od začiatku výstavby egyptských pyramíd, aj tak nebudeš bohatší ako najznámejší miliardári

  • Majetok 2 153 svetových miliardárov je väčší ako spoločný majetok 4,6 mld. ľudí
  • Zo správy vyplýva, že extrémne bohatstvo je znakom zlyhávajúceho hospodárskeho systému
BeFunky-collage-10
TASR/Unsplash
  • Majetok 2 153 svetových miliardárov je väčší ako spoločný majetok 4,6 mld. ľudí
  • Zo správy vyplýva, že extrémne bohatstvo je znakom zlyhávajúceho hospodárskeho systému

Majetok 2 153 svetových miliardárov je väčší ako spoločný majetok 4,6 mld. ľudí. Vyplýva to z výskumu medzinárodnej charitatívnej organizácie Oxfam, informuje SITA.

V štúdii zverejnenej v pondelok organizácia vyzvala vlády, aby realizovali politiku, ktorá by mohla pomôcť pri redukcii majetkovej nerovnosti. Informuje o tom portál cnbc.com. Štúdiu organizácia Oxfam zverejnila v čase, keď sa delegáti schádzajú vo švajčiarskom Davose na výročnú konferenciu Svetového ekonomického fóra.

Na konferencii sa každoročne stretávajú najvýznamnejší podnikatelia, svetoví politici či uznávaní novinári, ktorí diskutujú o problémoch, ktorým v súčasností čelí svetová populácia.

Smutné štatistiky extrémneho bohatstva

Zo správy vyplýva, že extrémne bohatstvo je znakom zlyhávajúceho hospodárskeho systému. Autori štúdie uvádzajú, že keby sa všetci posadili na svoje bohatstvo, ktoré by bolo nahromadené v 100 dolárovkách, väčšina ľudí by sedela na podlahe. Človek strednej triedy v bohatej krajine by sedel vo výške stoličky. Dvaja najbohatší ľudia na svete by sedeli vo vesmíre.

Viac čítaj TU>>Slováci radi predstierajú bohatstvo. Spýtali sme sa odborníka, prečo to tak je

Smutným faktom je aj to, že ak by niekto šetril 10-tisíc dolárov denne už od začiatku výstavby egyptských pyramíd, stále by bol o 80% menej bohatý ako päť najbohatších miliardárov sveta. V súčasnosti je najbohatšou osobou na svete zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorého majetok podľa magazínu Forbes predstavuje vyše 116 miliárd dolárov.

Organizácia vyzvala politikov, aby najbohatším ľuďom v priebehu najbližšieho desaťročia zvýšili dane o 0,5 percenta v snahe zmenšiť majetkovú nerovnosť. Zvýšenie daní pre bohatých ľudí o 0,5 percenta by podľa štúdie generovalo dostatok financií na vytvorenie 117 mil. pracovných miest v takých sektoroch, ako je vzdelávanie a zdravotníctvo.

Aj šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva tento mesiac vyzvala politikov, aby prehodnotili daňové systémy a zvážili „progresívne zdanenie“, ktoré by zvýšilo dane najbohatších ľudí v spoločnosti s cieľom riešiť majetkovú nerovnosť.

Zdroje: cnbc.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech