Ak nechceme tretiu vlnu pandémie, nemôžeme mať normálne Vianoce, tvrdí WHO

  • Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča stretnutia v rámci širokej rodiny počas sviatkov
  • Hrozí tak nakazenie zraniteľných osôb
vianoce
TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
  • Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča stretnutia v rámci širokej rodiny počas sviatkov
  • Hrozí tak nakazenie zraniteľných osôb

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že vyhýbanie sa rodinným stretnutiam bude cez Vianoce tá „najbezpečnejšia taktika“. WHO však zdôraznila, že neexistuje žiadny spôsob s nulovým rizikom, ako sláviť tradičné sviatky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Prakticky tak máme na výber medzi „normálnymi Vianocami“ a treťou vlnou koronavírusu. Práve sviatky na konci roka patria rodine a stretávame sa aj s príbuznými, ktorých sme roky nevideli. To však zvyšuje riziko nákazy najmä v ohrozených skupinách.

Matovič sa vyjadril, či ľudia budú mať zákaz cestovať počas Vianoc

Predstavitelia WHO dodali, že jednotlivé vlády musia dobre zvážiť, aký bude ekonomický a sociálny prínos uvoľňovania pandemických obmedzení počas sviatkov, a jednotliví obyvatelia sa zasa budú musieť rozhodnúť, či ešte viac ohrozia svojich zraniteľnejších príbuzných.

Európa a Severná aj Latinská Amerika bojujú s narastajúcimi prípadmi nákazy koronavírusom, ktoré ženú zdravotnícke systémy na pokraj zrútenia a pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami nútia vlády vyhlasovať zákazy pohybu obyvateľov či zatvárať prevádzky.

Maria Van Kerkhove, technická vedúca WHO pre pandémiu ochorenia COVID-19, uviedla, že možnosti s „nulovým rizikom“ neexistujú. „Je menšie riziko alebo väčšie riziko – ale riziko je,“ povedala na virtuálnom brífingu pre médiá.

Zmeníš niečo na tom, ako oslavuješ Vianoce?

Je to neuveriteľne ťažké, lebo predovšetkým cez sviatky… naozaj chceme byť s rodinou, ale v niektorých situáciách je ťažké rozhodnutie nemať rodinné stretnutie tou najbezpečnejšou taktikou,“ vysvetlila Van Kerkhove. Dodala, že každý sa musí sám rozhodnúť a zvážiť, či možno donesie koronavírus do domácnosti zraniteľnejších ľudí s vyšším rizikom, že na toto ochorenie zomrú.

Van Kerkhove navrhla virtuálne spojenie s rodinou, ktoré môže byť jedným zo spôsobov osláv. „Aj keď tento rok nemôžete sviatky tráviť spoločne, môžete ich osláviť, keď sa toto všetko skončí,“ povedala americká expertka. „My to tak v našej rodine urobíme a budeme mať veľa osláv, keď už bude po všetkom,“ doplnila.

SULÍK PREDSTAVIL PLÁN: Kvôli jednému okresu nemôže byť zatvorených 20 000 reštaurácií

Michael Ryan, riaditeľ WHO pre núdzové situácie, poznamenal, že treba dosiahnuť rovnováhu medzi vedou a ekonomickými a sociálnymi okolnosťami. Podľa Ryana nie je žiaden recept na to, ako dlho by malo počas sviatočného obdobia trvať uvoľnenie obmedzení, aby to bolo bezpečné.

Ryan pred štvrtkovým Dňom vďakyvzdania v USA upozornil, že po tomto sviatku v susednej Kanade, ktorá ho tento rok oslavovala 12. októbra, sa prenos koronavírusu medzi ľuďmi zvýšil. V oblastiach s výrazným komunitným šírením nákazy by ďalšie otváranie či uvoľňovanie „nepochybne“ vyústilo do ešte väčšieho prenosu koronavírusu, uviedol Ryan.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech