Šoféri zo samotného pekla. Rebríček ukázal, v ktorej krajine natrafíš na tých najhorších

  • Štúdia bola urobená v rámci 11 európskych krajín
  • Národné stereotypy sedia a Gréci vedú v rôznych štatistikách
sofer, vodic, auto
Ilustračný obrázok, Pexels/jeshootscom
  • Štúdia bola urobená v rámci 11 európskych krajín
  • Národné stereotypy sedia a Gréci vedú v rôznych štatistikách

Nezadržateľne sa blíži čas letných dovoleniek, ktoré väčšina z nás asi strávi v niektorých z európskych krajín. Keďže mnohí uprednostňujú automobilovú alebo autobusovú dopravu, je dobré vedieť, v ktorých krajinách sa pohybujú akí vodiči. 

V tejto súvislosti vyšiel prieskum, ktorý realizovala spoločnosť Ipsos pre France’s Vinci Autoroutes, ktorá spravuje francúzske diaľnice.

CNN uvádza, že marcový prieskum prebiehal tak, že Ipsos sa pýtal minimálne 1 000 ľudí z 11 európskych krajín na ich vlastné šoférske zvyky a šoférske zvyky ich spoluobčanov či cudzincov. Celkovo sa prieskumu zúčastnilo 12 400 vodičov.

Stereotypy celkom platia

Nový prieskum zistil, že 79 % z respondentov má negatívny názor na svojich spolujazdcov, zatiaľ čo 97 % z nich je, samozrejme, hrdých na to, že jazdia výborne. Time Out píše, že štvrtina Britov uviedla, že za volantom sú úplne iné osoby, kým napríklad 42 % Poliakov povedalo, že šoférovanie je o „každom človeku samotnom“.

Pehal News uvádza, že výskum sa venuje aj národným stereotypom a vo väčšine prípadov prišiel k záveru, že sú pravdivé. Iba 16 percent opýtaných Talianov povedalo, že vodiči z ich krajiny sú dobre vychovaní, kým 14 percent opýtaných Francúzov poznamenalo, že vodiči z krajiny galského kohúta sú ustarostení.

Ako je pre Britov typické, ukázali sa ako pomerne skromný, keďže uviedli, že iba 68 percent vodičov z ich krajiny dáva pri šoférovaní pozor a menej ako polovica je milá a slušná. 

West Observer pripomína, že čo sa však týka posudzovania iných krajín, výsledky sú iné. Nemci, známi svojimi rýchlymi diaľnicami, usúdili, že len 30 % vodičov v iných krajinách je agresívnych a ešte menej je nezodpovedných. Najmenej kritickí boli Španieli a Briti, z ktorých 70 % malo negatívny názor na európskych vodičov. 

Gréci vedú vo viacerých štatistikách

Sky News ale píše, že najkritickejší voči šoférskym zvykom iných štátov boli Gréci, pretože až 91 percent z nich sa na adresu cudzích vodičov vyjadrilo negatívne. Gréci sú taktiež „premianti“, čo sa týka „necivilného správania“ vo svojich vlastných autách, pretože takmer polovica z nich hovorila o hrešení, trúbení, vystúpení z auta kvôli hádaniu sa s inými vodičmi či predbiehaní na nesprávnej strane cesty.

Pehal News dodáva, že ďalšie prvenstvo patrí Grékom pri používaní smartfónov počas šoférovaní, až 77% priznalo, že počas šoférovania telefonuje a dokonca 83% pripustilo, že nejakým spôsobom svoje smartfóny počas šoférovania používa.

West Observer zdôrazňuje, že Grécko dosiahlo najvyššie skóre aj v štatistike nebezpečnej jazdy, keďže približne tretina vodičov sa priznala k prečinom ako prekročenie rýchlosti, nezastavenie na červenej, nespomalenie na staveniskách a nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi autami.

Aby toho nebolo málo, Gréci sú aj najkritickejší voči vodičom z iných krajín, pretože niečo pozitívne na cudzích vodičov vie povedať len 20 % Grékov, dopĺňa Sky News.

Zaujímavé je, že podľa výsledkov výskumu Slovensko vyšlo ako krajina, kde je najmenšia pravdepodobnosť toho, že za vami bude ďalšie auto v tesnej blízkosti. 

Zdroje: CNN, Time Out, Pehal News, West Observer, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá