Ak Rusko napadne Ukrajinu, USA budú reagovať. Biden to sľúbil prezidentovi Zelenskému v telefonáte

  • Biden telefonoval so Zelenským; uistil ho, že USA budú reagovať na ruskú inváziu
  • Americký prezident tiež vyjadril podporu diplomatickému riešeniu konfliktu
  • Zelenskyj reagoval s tým, že si podporu Bidena cení
Zelenskyj
TASR/AP/White House, Adam Schultz, SITA/AP/Ukrainian Presidential Press
  • Biden telefonoval so Zelenským; uistil ho, že USA budú reagovať na ruskú inváziu
  • Americký prezident tiež vyjadril podporu diplomatickému riešeniu konfliktu
  • Zelenskyj reagoval s tým, že si podporu Bidena cení

Americký prezident Joe Biden v nedeľu uistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Washington a jeho spojenci „rozhodným spôsobom zareagujú“, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Biden to povedal počas nedeľňajšieho telefonátu s ukrajinským prezidentom, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na Biely dom.

„Prezident Biden dal jasne najavo, že Spojené štáty a ich spojenci a partneri budú rozhodným spôsobom reagovať, ak Rusko pristúpi k invázii na Ukrajinu,“ priblížila tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová vo vyhlásení.

Biden podľa Psakiovej zároveň opäť potvrdil, že Spojené štáty podporujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Psakiová ďalej uviedla, že Biden vyjadril podporu snahám o diplomatické riešenie vyostrenej situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach vrátane rozhovorov medzi vysoko postavenými predstaviteľmi USA a Ruska, ktoré sú naplánované na 9. a 10. januára v Ženeve.

Americký prezident vyjadril podporu aj minským mierovým dohodám a snahám o ďalší pokrok pri ich implementácii, ako aj snahám o deeskaláciu napätia v separatistami kontrolovanom regióne Donbas na východe Ukrajiny.

„Vážime si neochvejnú podporu (pre) Ukrajinu (zo strany USA),“ napísal Zelenskyj na Twitteri po telefonáte s Bidenom.

„Diskutovali sme… o spoločných krokoch Ukrajiny, USA a (ďalších) partnerov zameraných na udržanie mieru v Európe (a) zabráneniu ďalšej eskalácii,“ dodal ukrajinský prezident.

Telefonát bol aj s Putinom

Biden minulý týždeň vo štvrtok telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, tiež o napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny.

Biden počas telefonátu s Putinom vyzval Moskvu, aby deeskalovala situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach, v opačnom prípade Kremľu pohrozil možnými tvrdými sankciami. Putin kontroval, že nová séria sankcií by bola kolosálna chyba, ktorá by mohla viesť k úplnému narušeniu vzťahov medzi USA a Ruskom, uviedol Putinov poradca.

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na zhromažďovanie až približne 100.000 ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko však plány vojenského zásahu na Ukrajine kategoricky popiera a namiesto toho obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie