Ak si myslíš, že vieš oddychovať, na 90 % sa mýliš. Teória 7 odpočinkov ti ukáže, že si to robil nesprávne

  • Existuje až 7 druhov odpočinku
  • Praktizovať by si mal všetky
žena spí
Freepik/cookie_studio
  • Existuje až 7 druhov odpočinku
  • Praktizovať by si mal všetky

Vieš, že nie je odpočinok ako odpočinok? Podľa americkej štúdie až 4,8 z 10 pracovníkov tvrdí, že sú počas dňa pravidelne unavení a 7 z 10 hovorí, že sú unavení po skončení pracovného dňa. V dnešnej uponáhľanej dobe je odpočinok nad zlato. Ako však efektívne oddychovať tak, aby sme neboli neustále unavení? 

Existuje teória, podľa ktorej existuje až 7 druhov spánku. Vyvinula ju doktorka Saundra Daulton-Smith, ktorá sa snaží ľudí naučiť, ako nevyhorieť a oddýchnuť si čo najefektívnejšie. 

7 druhov odpočinku:

  • Fyzický odpočinok
  • Duševný odpočinok
  • Sociálny odpočinok
  • Kreatívny odpočinok
  • Emocionálny odpočinok
  • Duchovný odpočinok
  • Zmyslový odpočinok

Aby si si skutočne oddýchol, musíš najprv identifikovať to, čo ti skutočne chýba. Keď zistíš, aký typ odpočinku tvoje telo potrebuje, musíš si ho prispôsobiť svojim vlastným potrebám. Odborníci varujú, že obyčajné zapnutie televízie nás napríklad častejšie vyčerpáva, ako dovolí telu naplno oddychovať. Preto sa spolu pozrieme na všetkých 7 druhov oddychu, ktorý potrebuješ. 

Fyzický odpočinok

Fyzický odpočinok zahŕňa aktívnu aj pasívnu zložku. Pasívna zložka zahŕňa kvalitný spánok, zatiaľ čo aktívna zložka zahŕňa aktivity, ako je joga, strečing a masáž. Medzi nedostatky fyzického odpočinku môže patriť únava a bolesti tela.

Ak tráviš veľa času za pracovným stolom, jednou z foriem fyzického odpočinku, ktorý je na pomedzí aktívneho a pasívneho, je správny výber stoličky. Uisti sa, že tvoje pracovné miesto je ergonomicky správne nastavené pre tvoje telo. 

Duševný odpočinok

Ako zistíš nedostatok duševného odpočinku? Ak sa večer uložíš do postele a máš pocit, že tvoja myseľ sa nevie „zastaviť“ alebo ti dlho trvá, kým sa uvoľníš a zaspíš, zrejme dostatočne mentálne neoddychuješ. To isté platí, ak sa ráno zobudíš a máš pocit, že si ani nespal.

Nedostatok duševného oddychu sa prejavuje aj problémami so sústredením a pamäťou. Ak nemáš 80 rokov a často zabúdaš, nepanikár, možno si jednoducho musíš oddýchnuť. Nadmerne stimulovaný mozog totiž stráca schopnosť zachytiť a udržať si informácie. 

Ako s tým bojovať? Naplánuj si počas práce každé dve hodiny malú prestávku. Pomôcť ti môže aj poznámkový blok pri posteli, do ktorého si môžeš zapísať, čo ti víri v hlave.

Sociálny odpočinok

Ak ti názov napovedá, že sociálne si oddýchneš, ak ostaneš doma, nemáš úplne pravdu. Sociálne vyčerpanie môže síce prísť aj v dôsledku prílišnej socializácie, no častejšie ťa potrápi náročná spoločenská situácia. 

Spoločenský odpočinok nastáva vtedy, keď tráviš čas s ľuďmi, ktorí od teba niečo potrebujú. Vyhýbaj sa preto „energetickým upírom“ a radšej buď večer s ľuďmi, ktorí s tebou iba chcú byť.

Kreatívny odpočinok

Autorka teórie 7 odpočinkov tvrdí, že tvorivý účinok získame, ak sa necháme uniesť krásou sveta. Kreatívny odpočinok, kde necháme našu myseľ utiecť do všetkých kútov našej fantázie, je rovnako dôležitý ako „ničnerobenie“.

„Tvorivosť je viac ako len umenie, je to akýkoľvek typ inovácie. Mnoho ľudí počas pandémie použilo nadmerné množstvo tvorivej energie, pretože všetko, ako sme to poznali, sa zmenilo. Bolo potrebné riešiť veľa problémov, čo znamená, že bolo potrebné veľa tvorivej energie. A väčšina z nás, pretože sa nepovažujeme za kreatívcov, nikdy nepremýšľala o tom, ako by sme túto energiu vlievali späť do studne, keď sme ju vyčerpávali,“ píše vo svojej knihe.

Emocionálny odpočinok

Emocionálnym vyhorením trpia najčastejšie ľudia, ktorých všetci považujú za svoju „bútľavú vŕbu“. Ak si o tebe priatelia myslia, že im vždy najlepšie poradíš a nikdy im neodmietneš pomôcť, je možné, že rozdáš všetky svoje karty na stôl a tebe žiadne neostanú. Práve preto je dôležité, niekedy uprednostniť svoje vlastné emocionálne zdravie. 

Emocionálny odpočinok zažívame vtedy, keď máme priestor a čas neriešiť pocity našich blízkych a sústrediť sa len na tie svoje. Ak máš pocit, že musíš svoje potreby „držať na uzde“, je možné, že sa dostatočne nepočúvaš. Ideálnym priestorom pre emocionálny odpočinok je úprimnosť. Najbližšie, keď sa ťa niekto opýta, ako sa máš, skús si pre zmenu položiť hlavu na jeho rameno ty.

Duchovný odpočinok

Duchovný oddych súvisí s pocitom hlbokého prepojenia, spolupatričnosti a prijatia. Každý prežíva tento fenomén inak, pretože je založený na individuálnom systéme viery. Všetci však potrebujeme mať pocit, že na nás záleží a že smerujeme správny smerom. 

Duchovné vyčerpanie sa prejavuje pocitom nedôležitosti či postrádaním zmyslu našej činnosti. Či už ti pomôže meditácia, dobrá kniha, alebo návšteva kostola, nezabudni si sem-tam duchovne oddýchnuť. 

Zmyslový odpočinok

Počas celého dňa sú tvoje zmysly zaplavené podnetmi. Email, telefón, počítač, deti, kolegov obed, trúbenie áut… Aj keď si tieto zmyslové podnety vedome nevšímaš, ovplyvňujú tvoju psychickú pohodu. Príliš veľa zmyslových podnetov preťažuje tvoje vnímanie a môže vyvolať pocity hnevu či podráždenosti. 

Nabudúce, keď sa budeš cítiť unavený, zamysli sa nad tým, aký typ odpočinku by si potreboval a štedro si ho dopraj. Pred vyhorením sa dá bojovať aj malými krôčikmi. 

Zdroje: drdaltonsmith.com, The Guardian, Sleep Foundation, Integris Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá