„Ak tam niečo je, musíme to zistiť,“ tvrdí vedec z Harvardu, ktorý študuje UFO. Neverí, že by Pentagón povedal pravdu

  • Významný astronóm z Harvardskej univerzity Avi Loeb vedie tím vedcov z projektu Galileo
  • Projekt začal krátko potom, čo Pentagón zverejnil svoju správu o neidentifikovateľných vzdušných javoch
  • Správa v podstate nič neobjasnila. Uznávaný vedec tvrdí, že Pentagón v skutočnosti nemal záujem nič objasniť
  • Ak by aj niečo objasnil, verejnosti by to neprezradil. Vedec si ale myslí, že netreba byť ignorantský
UFo
Unsplash/reprofoto New York Times, Artem Kovalev
  • Významný astronóm z Harvardskej univerzity Avi Loeb vedie tím vedcov z projektu Galileo
  • Projekt začal krátko potom, čo Pentagón zverejnil svoju správu o neidentifikovateľných vzdušných javoch
  • Správa v podstate nič neobjasnila. Uznávaný vedec tvrdí, že Pentagón v skutočnosti nemal záujem nič objasniť
  • Ak by aj niečo objasnil, verejnosti by to neprezradil. Vedec si ale myslí, že netreba byť ignorantský

 Už v minulosti sme informovali o tíme vedcov, ktorý sa podujal študovať takzvané neidentifikované lietajúce objekty (UFO) a neidentifikovateľné vzdušné javy (UAP). Tím vedie významný astronóm z Harvardskej univerzity Avi Loeb.

Ten sa teraz pre NBC News rozrozprával, čo ho motivovalo k začatiu výskumu v tejto oblasti. Profesor Loeb tvrdí, že sa všetko začalo po správe Pentagónu o UAP. Správa v podstate nedospela k žiadnym jednoznačným záverom a drvivá väčšina UAP, až 143 z 144 lietajúcich objektov, ostáva stále neidentifikovaná.

Za začiatkom projektu stojí miliardár pýtajúci sa na mimozemšťanov 

Vedec tvrdí, že krátko po zverejnení správy mu zavolal asistent, ktorý mu tvrdil, že získal peniaze na výskum. Krátko nato ho mal navštíviť miliardár pýtajúci sa na mimozemšťanov. „Bol som na akademickej pôde asi 40 rokov a som predsedom katedry,“ povedal Loeb pre NBC News. „Nikdy som nevidel situáciu, že by člen fakulty získal finančné prostriedky bez toho, aby ich hľadal a dokonca sa stretol s darcom.“

Napriek tomu, že Spojené štáty zažívajú nevídaní záujem o UFO a UAP na akademickej pôde nie je táto téma ešte stále témou. To chce Loeb zmeniť prostredníctvom projektu Galileo.

zdroj: Unsplash/Albert Antony

Projekt pomenovaný po talianskom astronómovi zo 17. storočia chce vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty. Súkromní darcovia projekt doteraz zafinancovali sumou 1,75 milióna dolárov.

Podľa Loeba sa do projektu zapojilo mnoho uznávaných astronómov, ktorí sa prihlásili ako dobrovoľníci ochotní sa podeliť so svojimi znalosťami.

„Je to výhodný návrh pre všetkých, pretože aj keby si zistili, že tieto letecké javy sú len zriedkavými atmosférickými javmi, ktoré sa neočakávajú, naučíme sa niečo nové,“ povedal astronóm. „Ak tam niečo je, musíme to zistiť.“

Veríš, že existuje mimozemský život?

Jeho výskum je to, čo ľudia žiadajú 

Loeb prirovnal výskum mimozemšťanov ku skúmaniu čiernych dier, pričom podotkol, že čierne diery majú menší dopad na každodenný život ľudí ako prípadné objavenie mimozemskej civilizácie.

NBC News uvádza, že jeho výskum je presne to, čo žiadali ľudia po zverejnení správy Pentagónu, ktorá nedokázala vyvodiť žiadne jednoznačné závery. Loeb si myslí, že Pentagón skutočne nemal záujem zistiť čo tieto UAP sú a myslí si, že aj keby to zistil, tak by to neprezradil.

Obama o mimozemšťanoch: Ak sa potvrdí existencia, budeme musieť zosilniť našu obranu

Približne štvrtina Američanov si myslí, že UAP sú vesmírne lode mimozemskej civilizácie. Až  75 % respondentov prieskumu spoločnosti Gallup si myslí, že existuje nejaká forma mimozemského života. Z toho 49 % ľudí si myslí, že mimozemšťania nám môžu byť podobní. 

Byť ignorantom nie je dobrý nápad, tvrdí vedec 

Loebova povesť v posledných rokoch utrpela v súvislosti s kozmickým telesom Oumuamua.

Astronóm presadzoval teóriu, že toto teleso, ktoré našou slnečnou sústavou preletelo v roku 2017, mohlo byť mimozemskou sondou vyspelej civilizácie. Túto hypotézu však vedecké spoločenstvo vyvrátilo. Niektorí jeho kolegovia si mysleli, že má krízu stredného veku alebo, že ide o publicitu a pozornosť.

Loeb sa však teraz cíti čiastočne rehabilitovaný, keď piloti, senátori, bývalí riaditelia CIA, dokonca aj bývalý prezident Barack Obama, pripúšťajú existenciu týchto javov.

„Máte trhnutých, ktorí hovoria „nezmysel“. Potom máte vedcov ktorí vravia: „Vidíte, všetci títo ľudia hovoria hlúposti, preto by sme sa nemali angažovať,“ vysvetlil Loeb. „Nemyslím si, že byť ignorantom nie je dobrý nápad.“

Samotný astronóm bol podľa vlastných slov veľmi prekvapený vysokým záujmom vedcov, ktorí s ním súhlasia ale boja sa o tejto téme hovoriť.

Medzi jeho podporovateľov patrí aj miliardár Frank Laukien, ktorého spoločnosť sa preslávila komplexnými vedeckými nástrojmi.

„Hovoríme o objave, ktorý by zmenil históriu ľudstva, takže ako sa opovažujeme ho odsunúť nabok,“ dodal Loeb, ktorý už v minulosti uviedol, že prípadne objavenie mimozemskej civilizácie by malo obrovský dopad na našu vedu, technológiu ako aj na náš pohľad na svet. Samotný vedec si myslí, že mimozemšťania už našu planétu navštívili.

Zdroje: NBC News, Gallup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá