Ak zameníš červené mäso za tieto ryby, čaká ťa rapídna zmena. Vedci zistili, ako dokážu zachrániť životy (ŠTÚDIA)

  • Zachránilo by sa až 750-tisíc životov ročne
  • Zmena v jedálničku pomôže aj pri riešení klimatickej krízy
ryby červené mäso
Ilustračné foto, Canva/puspi, pixelshot
  • Zachránilo by sa až 750-tisíc životov ročne
  • Zmena v jedálničku pomôže aj pri riešení klimatickej krízy

Nová štúdia naznačuje, že výmena červeného mäsa za malé ryby, ako sú sleď, sardinky a ančovičky, by mohla zachrániť 750-tisíc životov ročne. Takáto zmena v jedálničku tiež pomôže pri riešení klimatickej krízy.

Posledné obdobie totiž podľa vedcov pribúdajú dôkazy, že konzumácia červeného mäsa je spojená s vyšším rizikom chorôb u ľudí, ako aj so značným poškodením životného prostredia. Spomínané ryby sú vysoko výživné, ekologické a najrozšírenejšie druhy rýb vo svetových oceánoch.

Globálne zníženie chorôb 

Ako pripomína The Guardian, výskum už dávno preukázal benefity konzumácie rýb pre zdravie, no chýbala im presná informácia o tom, aký veľký vplyv by ich zaradenie do jedálnička mohlo mať na globálne zníženie chorôb. Tím japonských a austrálskych vedcov sa tejto problematike venoval v doteraz najrozsiahlejšej analýze, ktorá zahŕňala údaje z viac ako 130 krajín.

Výsledky sú ohromujúce. Nahradenie červeného mäsa sleďmi, sardinkami či ančovičkami by mohlo ročne zabrániť úmrtiu 750-tisíc ľudí. A nielen to. Výrazne by znížilo výskyt invalidity spôsobený stravovacími návykmi.

Prechod na takýto typ stravy by priniesol obzvlášť veľké benefity krajinám s nízkymi a strednými príjmami. Práve tam sú tieto ryby lacné a dostupné. No sú tam rozšírené aj srdcové choroby a iné choroby súvisiace so stravou. 

„Na zlepšenie zdravia ľudí a planéty je nutné obmedziť spotrebu červeného mäsa a prejsť na potraviny, ktoré sú prospešné pre zdravie a zároveň šetrné k životnému prostrediu,“ uvádzajú vedci v časopise BMJ Global Health.

Morské plody v porovnaní s červeným mäsom ponúkajú nielen vyšší obsah dôležitých živín, ale aj ochranu pred neprenosnými chorobami súvisiacimi so stravou (NCD). 

„Naša štúdia ukazuje, že zaradenie týchto rýb ako alternatívy k červenému mäsu by mohlo priniesť značné benefity pre verejné zdravie (s celosvetovým znížením počtu úmrtí na NCD súvisiace so stravou o 0,5 až 0,75 milióna), a to najmä vďaka zníženiu výskytu ischemickej choroby srdca.“

Slede či sardinky sú bohaté na omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom. Chránia pred srdcovými chorobami, a zároveň obsahujú vápnik a vitamín B12. Navyše, z hľadiska emisií skleníkových plynov patria medzi najšetrnejšie živočíšne zdroje potravy. 

Sľubná alternatíva k červenému mäsu 

Aj keď výskum ukázal, že konzumácia týchto drobných rýb má mnoho benefitov pre zdravie, v praxi sa ich potenciál nevyužíva naplno. Až 75 % úlovku týchto rýb sa totiž spracováva na rybiu múčku a tuk, ktoré sa následne používajú na kŕmenie iných rýb a zvierat.

Tím vedcov z Japonska a Austrálie sa preto zameral na modelovanie štyroch scenárov, ktoré simulujú rôzne stratégie prideľovania rýb na celom svete. Do úvahy brali predpokladanú spotrebu červeného mäsa v roku 2050 v 137 krajinách a historické údaje o úlovkoch týchto drobných rýb.

A aké sú výsledky? Aj keby sa len časť malých rýb namiesto spracovania na múčku a tuk konzumovala priamo, mohlo by to v roku 2050 zabrániť až 750-tisíc úmrtiam na choroby súvisiace so stravou a odvrátiť 15 miliónov rokov života so zdravotným postihnutím.

Je síce pravda, že sardinky či slede by nedokázali nahradiť úplne všetko červené mäso, no aj ich čiastočná substitúcia by priniesla značné zlepšenie globálneho zdravia.

„Naša analýza jasne ukazuje, že kŕmne ryby predstavujú sľubnú alternatívu k červenému mäsu,“ zdôrazňujú vedci.

„Výsledky poukazujú na potrebu prehodnotiť potravinárske politiky a zamerať sa na podporu konzumácie kŕmnych rýb ako zdravej a udržateľnej alternatívy.“

Implementácia takýchto politík by si vyžadovala komplexný prístup. Ten by mal zahŕňať osvetu o benefitoch konzumácie rýb, podporu ich dostupnosti a zavedenie legislatívnych opatrení na podporu zodpovedného rybolovu.

Zmena stravovacích návykov a prechod na zdravšie a udržateľnejšie potraviny je kľúčový pre zlepšenie zdravia ľudí a ochranu životného prostredia. Ryby v tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu a ich potenciál by sa mal plne využiť. 

Zdroje: The Guardian , Global Health 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá