Akcia Očistec: Obvinení kryli daňové podvody a delili si státisícové úplatky

  • NAKA si dnes ráno prišla po policajného exprezidenta Tibora Gašpara aj bývalého šéfa NAKA Petra Hraška
  • Medzi zadržanými má byť šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a bývalý šéf protikorupčnej jednotky Rober Krajmer
  • Juraj Šeliga odporúča bývalému premiérovi a ministrovi vnútra, aby sa šli priznať, bude to poľahčujúca okolnosť
20200919_mako_06728462
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a bývalý šéf NAKA Peter hraško, TASR/Ján Krošlák
  • NAKA si dnes ráno prišla po policajného exprezidenta Tibora Gašpara aj bývalého šéfa NAKA Petra Hraška
  • Medzi zadržanými má byť šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a bývalý šéf protikorupčnej jednotky Rober Krajmer
  • Juraj Šeliga odporúča bývalému premiérovi a ministrovi vnútra, aby sa šli priznať, bude to poľahčujúca okolnosť

Obvinení policajní funkcionári, ktorí boli dnes zadržaní Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA), si delili úplatky pri zakrývaní daňovej trestnej činnosti súkromných firiem. Ako informoval portál televízie Joj Noviny.sk, uvádza sa tak v uznesení o vznesení obvinenia voči zadržaným osobám. Podľa informácií portálu je proti najvyšším šéfom polície vznesené obvinenie pre viacero trestných činov. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar je obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Informácie portálu Noviny.sk nasvedčujú, že v jednom prípade malo ísť o súkromnú firmu, ktorá sa chcela dostať z vyšetrovania trestnej činnosti. Šéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó bol oslovený ďalším obvineným Martinom F., ktorý chcel pomoc. Ľudovít Makó následne išiel za Norbertom Bödörom a Tiborom Gašparom, ktorých informoval o tejto požiadavke.

Tí mali požiadavku prejednať so šéfom Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernardom Slobodníkom. Sumu 400-tisíc eur si medzi sebou rozdelili. Podľa polície o tom rozhodol Norbert Bödör. Zo sumy malo ísť 90-tisíc eur Tiborovi Gašparovi.

Matovič reaguje na Fica: Nebudem sa s týmto skorumpovaným bastardom doťahovať, kto sa tu ako potkan správa

Akcia Očistec

Policajti od skorých ranných hodín zasahujú na viacerých miestach Slovenska, vrátane domu policajného exprezidenta Tibora Gašpara aj bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška. Informuje o tom portál Aktuality.sk. „Pred domom Tibora Gašpara je od skorého rána aspoň osem policajných vozidiel aj so psovodom. Ulica, na ktorej stojí rodinný dom je z oboch strán uzavretá,“ píše portál.

K akcii Očistec sa vyjadril aj Robert Fico. Na tlačovej besede povedal, že Tibor Gašpar bol najlepší policajný prezident a jeho zatknutie je politickou objednávkou a nebude hádzať cez palubu ľudí, za ktorými stojí. „Nepatrím medzi ľudí, ktorí by sa posrali,“ povedal Fico. Smer podľa Fica nemá s akciou nič spoločné. „Netuším, čo sa stalo, prečo tam mali domové prehliadky. Budem predovšetkým rešpektovať prezumpciu neviny,“ dodal s tým, že NAKA a celý právny štát je podľa neho v rozklade.

Fico povedal, že nechápe, prečo by mal byť v sérii zatýkaní na rade a otázku od novinára označil za hlúpu. „Povedzte mi, prečo. Prekročili ste hranicu normálnosti,“ hovorí Fico.

SLOVENSKO JE SVETOVÉ🇸🇰1. týždeň sme zaujali svet zatknutím hlavy špeciálnej prokuratúry Kováčika2. týždeň účasťou…

Posted by Igor Matovic on Thursday, November 5, 2020

Fico a Kaliňák sú ďalší

Podpredseda parlamentu a líder protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga (Za ľudí) na tlačovom brífingu povedal, že sa konečne ukázalo, ako bola za bývalej vlády prepletená mafia so štátom. Expremiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka upozornil, že ak sa priznajú sami, bude to poľahčujúca okolnosť.  Strana Smer-SD podľa Šeligu v dobe, keď bola pri moci, kryla „mafiánsko-oligarchické prostredie“. „Som presvedčený, že to vôbec nekončí pri Tiborovi G. a Róbertovi K., ale že to pôjde ďalej,“ dodal podpredseda parlamentu.

Gašpar je bývalý policajný prezident známy viacerými kauzami. Jednou z najznámejších je jeho spojenie s oligarchom Bödörom. Počas Gašparovho šéfovania mal Norbert Bödör veľký vplyv na dianie v polícii a mohol tak ovplyvňovať trestné stíhania. Pluska uvádza, že mohol pracovať aj pre Mariana Kočnera a tiež lustrovať novinárov. Zavraždeného Jána Kuciaka mali dokonca lustrovať priamo na Gašparov povel. 

Stať sa kukláčom v NAKA nie je vôbec jednoduché. Toto všetko musíš splniť, ak chceš byť elita

Podľa portálu Tvnoviny.sk zasahujú policajti aj v Leviciach v dome bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka. Topky.sk píšu aj o bývalom šéfovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi.

Robert Krajmer bol šéfom protikorupčnej jednotky a do povedomia širokej verejnosti, keď sa z ničoho nič objavil na mieste činu vraždy vo Veľkej Mači. Krajmer však nemal na mieste vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice čo robiť, existujú preto stále podozrenia, že sa snažil ovplyvňovať vyšetrovanie.

Akcia môže podľa portálu Aktuality.sk súvisieť s prácou špeciálnej skupiny, ktorá skúma výpovede bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a niekdajšieho príslušníka SIS Františka B.

Padli už aj obvinenia

Policajti dnes v skorých ranných hodinách v rámci akcie „Očistec” zadržali a obvinili viacero osôb. Ako ďalej informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržaných obvinili pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa. „S obvinenými osobami aktuálne prebiehajú procesné úkony, preto sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,” dodala.

Proti Matovičovi sa búri obrovské množstvo ľudí. Petícia za jeho odchod má už takmer 50-tisíc podpisov

Fico by sa mal priznať

Na akciu Očistec už reagovali aj predstavitelia koalície. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v tejto súvislosti vyhlásil, že „exponenti vlády Smeru” postupne všetci končia v rukách polície. „Tak končí falošná rozprávka o sociálnych istotách, ktorú roky rozprávali Slovensku. Sociálne istoty boli, ale nie pre ľudí, iba pre nich,” dodal.

Za všetko hovorí dávnejší výrok exministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého bol zadržaný Tibor Gašpar ‚najlepším policajným prezidentom v histórii‘. Dlhodobo pritom investigatívni novinári, ako aj predstavitelia nášho hnutia vytrvalo upozorňovali na závažné podozrenia a morálne zlyhania zadržaných osôb,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia OĽaNO.

Zdroje: SITA, Aktuality.sk, Plus7dní, Noviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech