Ako by vyzerala Hippokratova prísaha, keby ju mali skladať podnikatelia?

 • Hippokratova prísaha je pomenovaná podľa gréckeho lekára z antických čias. Túto prísahu skladajú všetci začínajúci lekári ako prísľub, že svoje povolanie budú vykonávať najlepšie ako vedia a dodržiavať lekársku etiku.
collage hipo
 • Hippokratova prísaha je pomenovaná podľa gréckeho lekára z antických čias. Túto prísahu skladajú všetci začínajúci lekári ako prísľub, že svoje povolanie budú vykonávať najlepšie ako vedia a dodržiavať lekársku etiku.

Upravenú verziu tejto prísahy by mali skladať všetci podnikatelia, ktorí to myslia vážne. Podnikanie je taktiež povolanie, služba svojim zákazníkom a zamestnancom. Malo by sa to taktiež robiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a dodržiavať etické zásady. Tu je znenie:

Prisahám, že urobím všetko pre to, aby som svojím podnikaním pozitívne ovplyvnil svet. Prisahám, že budem makať najviac ako viem. S každým budem mať len dobré úmysly, nikdy nebudem klamať zákazníkom ani svojim kolegom. K zamestnancov sa budem správať maximálne milo, pohodovo a férovo.

Nikdy a za žiadnych okolností sa nevzdám. Uvedomujem si, že to bude ťažká a dlhá cesta plná prekážok, ale prekážky sú na to, aby odradili ostatných, ale nie mňa. Ak pred sebou objavím stenu z kameňa, tak viem, že to je iba skúška, aby som sám sebe dokázal, ako veľmi to chcem.

dsc_8251

foto: perryandjody.wordpress.com

Ak budem nútený podnikanie ukončiť, urobím to, ale nebudem to brať tragicky. Pripúšťam len dočasné pozastavenie. Medzitým sa zamestnám v nejakej dobrej firme a doplním si skúsenosti a zručnosti. Avšak stále budem mať na rozume to, že chcem zmeniť svet a niečo pekné vytvoriť. Nič sa nedeje, ak sa to nepodarí pri prvom, druhom a aj desiatom projekte.

(Ako aj Tim Ferris, keď mu 25 vydavateľov zamietlo knihu 4-hodinový pracovný týždeň, 1009 krát bol odmietnutý zakladateľ KFC so svojím receptom, Silvester Stallone so scenárom filmu Rocky až 1500 krát, Thomas Alva Edison nehovoriac.)

Čiže mám na to celý život, kľudne to môže byť aj v štyridsiatke alebo päťdesiatke. Ale nevzdám sa, pretože inak by som nezistil, či tento ďalší pokus je ten, ktorý bude fungovať. Je jedno kedy, stačí, ak budem mať pravdu len raz.

 rocky2.1

foto: fitnish.com

Uvedomujem si aj nasledovných 15 bodov a budem sa nimi riadiť:

 

 1. Nikdy nikoho nebudem podceňovať – najmä nie seba.
 2. Nebudem sa na nič a nikoho vyhovárať, viem, že my všetci sme self-made, ale iba tí úspešní si to pripustia.
 3. Budem chcieť byť príkladom pre ľudí na okolo. Stačí, ak mi aspoň jeden človek v budúcnosti povie: Vďaka tvojmu príkladu som sa nevzdal.
 4. Nebudem sa snažiť byť len človekom úspešným, ale najmä takým, čo za niečo stojí.
 5. Nebudem sa báť zlyhať. Budem sa báť len toho, že nikdy nezistím, čoho som schopný.
 6. Viem, že vždy budú existovať príležitosti, bez ohľadu na to, či ich teraz vidím alebo nie.
 7. Neustále sa budem vzdelávať. Ak som ešte na škole, tak jej nedovolím, aby bránila môjmu vzdelaniu. Viem, že škola ma naučí všetko potrebné len na to, aby som sa stal profesorom.
 8. Nebudem len veriť na svoje sny, ale budem sa na ne spoliehať. Popri tom samozrejme makať, avšak sny použijem na to, aby mi nedovolili dlho spať a aby som vďaka nim každé ráno vyskočil z postele.
 9. Prestanem sa tváriť, akoby som žil na dvakrát. Budem brať každú jednu šancu sa posunúť, pretože niekedy nie je žiadna druhá šanca, niekedy je to teraz alebo nikdy.
 10. Budem sa stále snažiť vylepšovať nielen svoje EQ a IQ, ale najmä EyeQ, ktoré sa v angličtine rovnako vyslovuje. Ide o to všímať si veci, ktoré by sa dali zlepšiť a na základe toho niečo vymyslieť.
 11. Budem sa správať sa milo aj k tým, ktorí pre mňa nemôžu nič spraviť.
 12. Viem, že náklady obetovanej príležitosti neprežitia života podľa svojich predstáv sú nekonečné, urobím všetko pre to, aby som ich minimalizoval.
 13. Moja komfortná zóna bude “nonstop bytie mimo komfortnej zóny“.
 14. Nebudem realistický, viem, že je to najrýchlejšia cesta k priemernosti, ktorá je nákazlivá.
 15. Budem mať stále na pamäti citát Stevea Jobsa: „Stratené existencie, snílkovia, blázni, ľudia tak dr*nutí, že si myslia, že môžu zmeniť svet sú tí, ktorí ho naozaj raz aj zmenia.“
 16. BONUS: Ak mi bude dochádzať energia a viera, vrátim sa k tomuto článku na StartItUp a pripomeniem si tieto slová, prípadne si to nalepím aj na stenu alebo uložím do záložiek.

Hippocrates

foto: Hippocrates/wiki

Človek je jediný cicavec, ktorý môže rozbehnúť podnikanie a zmeniť svet – treba preto využiť toto veľké privilégium.

zdroj titulnej fotografie: jeffshore.com/pbs.rg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK