Ako dúhové vlajky rozhádali celú krajinu nášho bezprostredného suseda. Situácia sa ešte zhoršila po zatknutí LGBTI aktivistov

  • Poľsko je po prezidentských voľbách značne polarizované, situácia sa ešte zhoršila po zatknutí LGBTI aktivistov
  • Aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy po Varšave, polícia ich zatkla a neskôr prepustila, hrozí im pokuta alebo väzenie
  • Dúhové vlajky pálili krajní pravičiari, LGBTI free zóny podľa súdu aj EÚ diskriminujú
LGBTI Poľsko
TASR/AP/Twitter, LGBTI Poľsko, Wojciech Kość
  • Poľsko je po prezidentských voľbách značne polarizované, situácia sa ešte zhoršila po zatknutí LGBTI aktivistov
  • Aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy po Varšave, polícia ich zatkla a neskôr prepustila, hrozí im pokuta alebo väzenie
  • Dúhové vlajky pálili krajní pravičiari, LGBTI free zóny podľa súdu aj EÚ diskriminujú

Kultúrne vojny pokračujú a Poľsko je po prezidentských voľbách ešte viac polarizované ako nikdy predtým. Aktivistov, ktorí vešali dúhové vlajky na sochy, polícia zatkla a obvinila zo zločinu zneuctenia pamiatok a urážania náboženského cítenia veriacich. Tábor extrémnej pravice zas pálil dúhové vlajky.  

Útoky na LGBTI a antisemizmus ako súčasť kampane

K vyhroteniu situácie prispela Dudova prezidentská kampaň.

Andrzej Duda podporovaný vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) v predvolebnej prezidentskej kampani pravidelne útočil na LGBTI komunitu. LGBTI ideológiu označil za „horšiu než komunizmus“ a svoju kampaň premenil na ťaženie za ochranu tradičných hodnôt a rodiny, podobne ako to robil bývalý premiér SR Robert Fico.

V predvolebnom boji nechýbal ani antisemitizmus. Poľská verejnoprávna televízia, ovládaná vládnou stranou PiS, odvysiela príspevok, v ktorom Dudovho rivala Rafala Trzaskowského obvinila z plnenia židovských požiadaviek.

Duda zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v Poľsku veľmi tesne – ziskom 51,03 percenta hlasov – vyhral nad primátorom Varšavy Rafalom Trzaskowským, ktorému dalo hlas 48,97 percenta voličov.

Trzaskowski i jeho volebný štáb a voliči podali na najvyšší Poľský súd približne 5 800 sťažností na volebný proces, pričom za oprávnené uznal 90 z nich. Súd odmietol, že by oprávnené sťažnosti mali nejaký vplyv na voľby, a tým pádom sú platné.

Dúhové vlajky vyvesili na protest proti homofóbii

Minulý týždeň aktivisti na sochách a pamiatkach zavesili dúhové vlajky a ružové rúška s anarchistickým symbolom po celej Varšave vrátane náboženských sôch Ježiša Krista a Mikuláša Kopernika. Dúhové vlajky vyvolali kontroverzie a vášne. Premiér Mateusz Morawiecki označil čin za vandalstvo a znesvätenie. Sochy majú podľa poľského premiéra  symbolizovať hodnoty miliónov poľských občanov.

 Troch aktivistov, dvoch mužov a jednu ženu, v stredu zatkla polícia a obvinila ich zo zločinu zneuctenia pamiatok a urážania náboženského cítenia veriacich. Z väzby ich už prepustili, no hrozí im pokuta alebo až dva roky vo väzení.  Podobnému obvineniu čelí aj manažér ľudských zdroj z IKEA, ktorý vyhodil svojho homofóbneho zamestnanca, o čom sme už písali.

Aktivisti sa bránia, že išlo o protestný akt proti homofóbii, ktorú znázorňuje a zneužíva PiS a Duda.

Aktivisti, ktorí patrili do skupiny pre práva homosexuálov „Stop Bzdurom“ (Koniec nezmyslom) vysvetlili svoje konanie v manifeste zverejnenom na internete: „Toto je útok! Je to dúha. Je to útok! Rozhodli sme sa konať. Kým sa budem báť držať ťa za ruku. Kým posledná homofóbna dodávka nezmizne z našich ulíc. Je to prejav našej inakosti – tejto dúhy.“

Aktivisti považujú zatknutie za demonštráciu sily. „Považujeme to za pokus o zastrašovanie a jasný odkaz pre LGBTI komunitu,“ povedala Justyna Nakielska, predstaviteľka poľskej iniciatívy proti homofóbii pre New York Times, a zároveň dodala, že skrytý význam bol: „Buďte ticho.“

Zatknutie kritizovala opozícia i Donald Tusk

Počínanie orgánov činných v trestnom konaní kritizovali predstavitelia opozičnej Občianskej koalície, podľa ktorých ide zo strany polície o zastrašovanie.

Aktivistov sa zastal aj bývalý predseda Európskej rady a súčasný prezident Európskej ľudovej strany, ktorá je najväčšou frakciou v Európskom parlamente. „Ako šéf európskych kresťanských demokratov by som vám chcel pripomenúť, že Ježiš bol vždy na strane slabých a utláčaných, nikdy na strane utláčateľskej autority,“ napísal vo svojom príspevku na Twitteri.

Štvrtok sa konala Dudova inaugurácia, no poľského prezidenta čakal odlišný pohľad, aký poznal zo svojej predošlej inaugurácie. Poslanci opozičnej aliancie s názvom Občianska koalícia (KO) inauguráciu bojkotovali na protest proti Dudovym údajným porušovaniam ústavy.

Členky poľskej lavicovej strany Razem dorazili na inauguráciu oblečené vo farbách dúhy, posadali si a vytvorili dúhovú vlajku. Zároveň mali na tvári rúška dúhovej vlajky. Svojím konaním vyjadrovali nesúhlas s nedávnymi nepriateľskými vyjadreniami Dudu voči LGBTI komunite a zatýkaniu aktivistov.

Dúhové vlajky pálili

Politika vládnej PiS a Andrzej Dudu má aj svojich zástancov, hlavne z konzervatívnych táborov a extrémnej pravice.  V deň výročia Varšavského povstania sa podľa Pink News zišli zástancovia krajnej pravice na pochode vo Varšave. Zúčastnení pálili dúhové vlajky a skandovali homofóbne pokriky. Nechýbali ani transparenty, ktoré prirovnávali LGBTI ku totalite rovnakej ako komunizmus alebo fašizmus.

Poľsko má už dlhodobý problém s diskrimináciou LGBTI ľudí. Tretina obcí v Poľsku vyhlásila zóny bez LGBTI ideológie. Ľudskoprávni aktivisti označujú ich skutočný zámer za diskrimináciu LGBTI ľudí.

Ak miluješ zmrzlinu, potešíme ťa. Vybrali sme 10 najlepších zmrzlinární na Slovensku

Rovnaký názor zastáva aj Európska únia, podľa ktorej pravidiel má Poľsko pri poberaní eurofondov zaručiť princíp rovnosti občanov a prípadnú diskrimináciu. Poľsko to podľa nej vďaka svojim zónam bez LGBTI nerobí a tým porušuje princíp rovnosti. EÚ už dávnejšie avizovala, že pozastaví poberanie európskych peňazí do takýchto obcí a nakoniec tak aj spravila.

Rozhodnutie Únie kritizovala poľská vláda, no predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen trvá na rozhodnutí EÚ. „Naše zmluvy zabezpečujú, aby každý človek v Európe mohol byť tým, kým je, žiť tam, kde sa mu páči, milovať, koho chce a mať také vysoké ciele, aké chce,“ napísala Leyen v príspevku na Twitteri.

Okrem EÚ kritizovali Poľsko aj partnerské mesta po celom svete, niektoré z nich dokonca odstúpili od partnerstva.

Legálnosť poľských LGBTI free zón je tiež sporná. Nový Čas nedávno informoval o rozhodnutí juhopoľského súdu, podľa ktorého sú zóny v rozpore s ústavou a diskriminujú LGBTI komunitu.

Zdroje: TASR, New York Tmes, Pink News, Nový Čas, Euronews, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech