Ako odpojenie od internetu zlepší tvoje sústredenie

Beatrix Rimarčíková / 4. júla 2016 / Zaujímavosti

Život v roku 2016 je úplne skvelý. Človek sa pripojí na internet kdekoľvek. Ľudia sú online doma, v práci, na stretnutí či vo voľnom čase. Si aj ty neustále online?

To, že využívame množstvo technológií, netreba prízvukovať. Občas sa však stáva, že celý svoj svet máme pod prstami – vo svojom smartphone alebo notebooku. Počas dňa skontrolujeme svoj mobil aj stokrát. Aplikácie, hry, videá, články, reklamy, seriály, tie všetky sú vytvorené na to, aby udržiavali našu pozornosť. A tak bez toho, aby sme o tom vedeli, mrháme nespočetným množstvom hodín každý týždeň. Ľudská pozornosť browsuje po rôznych miestach, nie je však na tom správnom mieste, v prítomnom okamihu.

Hru s ľudskou pozornosťou a sústredením vedú aj stránky Netflix alebo YouTube. Netflix nám ponúka ďalšiu epizódu seriálu, o 3, 2, 1 sekundu. A ty si proste musíš pozrieť ďalšiu časť. Rovnako aj YouTube a jeho trefné návrhy na ďašiu pieseň či video. Musíme si uvedomiť, že stále bude ďalšia časť, epizóda, hra, video, pieseň, film, článok alebo čokoľvek iné.

 

ludia telefony

foto: perceptivetravel.com

V posledných rokoch množstvo výskumov a prác poukazuje na škodlivé účinky rozptýlenia. Práca Glorie Mark potvrdzuje, že rozptýlenie pozornosti je spojené s väčším stresom, vyššou frustráciou či časovým tlakom.

Nie je stále našou chybou, že sa necháme rozptýliť. Väčšina technológií je vytvorená tak, aby prenikla do nášho podvedomia a spravila z nás pravidelných konzumentov. Množstvo ľudí už riešilo problém odolávania internetu. Mnohí si určite povedali, že už prestanú hodiny bezcieľne blúdiť po Facebooku či iných webových stránkach. A tí, ktorí si to nepovedali, sa určite aspoň raz pristihli pri bezpredmetnom prehliadaní. Čo však zaberá na tento problém dnešnej doby? Riešenie je zložitejšie ako vyzerá, treba sa odpojiť vo voľnom čase od internetu, byť jednoducho niekedy „offline“.

 

internet off

foto: defensetech.org

Ak sa rozhodneš, že chceš svoj čas tráviť efektívnejšie, skús eliminovať internet. Aj keď je taký lákavý, uspokojujúci a navyše všade dostupný. Tieto rady ti pomôžu začať:

1. Vypni wifi a dáta na mobile a používaj internet len vtedy, keď ho naozaj potrebuješ. Inak buď nonstop „offline“.

2. Stiahni si aplikácie ako SelfControl (pre Mac) alebo FocusMe (pre Windows). Ak si zapneš tieto appky počas práce na notebooku, zabezpečíš si väčšiu sústredenosť, pretože tieto aplikácie blokujú rozptyľujúce stránky. Pre študentov je ideálna aplikácia Self Control for Study, ktorá po určitú dobu blokuje funkcie telefónu ako volania či smsky.

Byť „offline“ neznamená, že všetko zmeškáš. Práve naopak, prinesie ti to do života viac pokoja a času na rodinu a priateľov. Odpojenie od internetu ti pomôže robiť to, čo ťa zaujíma. A o tom vlastne život je.

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: blogs.adobe.com

Pridať komentár (0)