Ako sa stať astronautom? NASA ukázala návod, je to ešte ťažšie, než sa zdá

  • Chcel si sa vždy stať astronautom?
  • Zrejme ťa neprekvapí, že to vôbec nie je jednoduché
Simulované vesmírne misie s Michealov Musilovou
TASR/Micheala Musilová
  • Chcel si sa vždy stať astronautom?
  • Zrejme ťa neprekvapí, že to vôbec nie je jednoduché

NASA zamestnáva až 18 000 ľudí a väčšina z nich nelieta do vesmíru. Ak chceš pracovať pre NASA, môžeš byť napríklad administratívny pracovník, upratovač alebo riaditeľ. Ak sa ale naozaj chceš stať astronautom, nebude to vôbec ľahké. Uchádzači na túto pozíciu musia splniť niekoľko kritérií, ktoré dokazujú prestíž tejto pracovnej pozície. 

Tak sa poďme pozrieť na základné požiadavky, ktoré musí nádejný astronaut splniť. Vo svojej poslednej výzve pre astronautov NASA žiadala o uchádzačov s magisterským titulom v akejkoľvek disciplíne STEM.

„Tiež nemôžete byť čerstvo po vysokej škole. Potrebujete minimálne dva roky odbornej praxe alebo aspoň 1 000 hodín veliteľského pilota v prúdovom lietadle. Byť pilotom prúdového lietadla nie je podmienkou vstupu do NASA, ale je podmienkou vyslania do vesmíru,“ vysvetľuje portál IFL Science.

NASA chce vedieť, akým si človekom

Záverečnou časťou prihlášky je dvojhodinové online vyhodnotenie. Aj keď by malo byť jednoduché pre tých, ktorí už dosiahli STEM titul, kvalifikácia nie je jediným kľúčovým faktorom. Je nevyhnutné byť schopný pracovať aj vo veľmi stiesnených priestoroch: Kozmické lode a vesmírne stanice nie sú známe svojou priestrannosťou.

Ak úspešne splníš všetky tieto požiadavky, môžeš sa zamyslieť nad tým, čím presne by si vynikol pri tejto výnimočnej príležitosti. Očividne nestačí byť dobrým vo svojej práci a mať dosiahnutý titul. NASA sa podrobne pozrie aj na to, akým si vlastne človekom. 

„Hľadáme ľudí, ktorí majú určite silné technické zručnosti. To je dané, ak prídete a chcete vykonávať túto úlohu pre NASA. Ale hľadáme aj ľudí, ktorí majú trochu multidisciplinárne zázemie. Takže ľudia, ktorí urobili veľa vecí nielen vo svojich pracovných, ale aj životných skúsenostiach,“ povedala manažérka pre výber astronautov NASA April Jordan.

Takže ak chceš byť astronautom a máš nejaké zaujímavé hobby, určite ho nezabudni spomenúť. April Jordan napríklad spomína na muža, ktorý vynikal svojimi skúsenosťami v šoférovaní pretekárskych áut, ale keďže mu to nepripadalo dôležité, tak ich jednoducho nespomenul.

Lenže práve to, že má schopnosť robiť rýchle rozhodnutia pod tlakom a prispôsobovať sa situáciám dejúcim sa vo veľkej rýchlosti, je to, čo by mu dalo výhodu. Veď to sú kľúčové vlastnosti aj pre astronauta. 

NASA zároveň prízvukuje, aká potrebná je schopnosť pracovať v tíme. Tímové schopnosti sú niečo, čo je naozaj vysoko na zozname top kompetencií, ktoré hľadáme,“ hovorí Jordan.

Z tisícov uchádzačov vyberú len 10

Do posledného kola sa dostane zhruba 12 000 uchádzačov, z ktorých vyberú len niekoľkých. V poslednej triede bolo budúcich astronautov len 10. Z tejto triedy je automaticky jeden tím, naučený efektívne spolupracovať. „Potrebujú vybrať skvelý tím, ale aj tím, ktorý dáva zmysel triede, ktorú sa snažia vytvoriť. Môžete byť dokonalým kandidátom, ale nie tou správnou osobou pre daný moment,“ vysvetľuje Jordan.

Nielen uspieť vo výberovom kole je dôležité. Neskôr, ak získaš titul astronauta, zistíš, že vzdelávanie je sprievodnou povinnosťou tejto profesie od začiatku do konca. Astronauti musia byť vodcami, verejnými rečníkmi a expertmi vo svojom odbore. 

Takže, samozrejme, že musíš byť dokonale pripravený na vesmírnu misiu, čomu predchádzajú roky intenzívneho tréningu, ale aj ak nie je astronaut na misii, nesedí len tak na stoličke. Napríklad v súčasti mnohí podporujú úsilie programu Artemis, ktorý sa snaží o návrat ľudstva do hlbokého vesmíru a na mesiac. 

Tak čo, myslíš, že by si sa dokázal splniť všetky požiadavky a stať sa ďalším slovenským astronautom?

Zdroje: IFL Science, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá