Ako útulná vináreň znova vdýchla život cennej historickej budove v Bratislave

  • Interiér podniku na Radlinského ulici v Bratislave. Zaujímavým prvkom projektu je sprístupnená pivnica pôvodného dvojdomu.
viecha
  • Interiér podniku na Radlinského ulici v Bratislave. Zaujímavým prvkom projektu je sprístupnená pivnica pôvodného dvojdomu.

Viecha malých vinárov, ako druhá svojho druhu v Bratislave, otvorila svoju prevádzku aj bližšie k centru. Interiér sa nachádza v starej zástavbe dvojdomov za Blumentálom, v nenápadnej časti ktorá je oddelená širokým zeleným pásom od paralelnej a frekventovanejšej pešej trasy so zvýšeným pruhom pre nástup na električku. Známy bratislavský podnik sa spolieha na novú adresu aj preto, že v susedných objektoch sa napijete najmä kávy alebo čaju.

Okrem toho tu bola v roku 1825, mimo Francúzka, prvá európska „pobočka“ výroby šumivého sektu Hubert, duch miesta preto funguje na 100 percent.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

 

Majiteľ požadoval isté nasledovanie identity Viechy z Košickej ulice. Nábytok preto zostal masívny drevený s kovovými podnožami, štyri nerezové sudy žiaria za barom a k vstúpeniu vyzývajú známe keramické dlaždice umiestnené na podstupniciach schodov – tieto prvky museli byť zachované ako pokračujúci „trademark“ už zabehnutého podniku z druhej adresy.

Kľúčové boli pri koncipovaní interiéru historického objektu konzultácie so statikom. Dom bol očistený od nánosov bývalých prevádzok. Zásadným bolo sprístupnenie pivnice s otvorom charakteru takmer archeologickej prezentácie a masívnym schodiskom.

 

Bar prebiehajúci už od vstupu pozýva objednať si drink or two „na stojáka“ a prehodiť pár slov s obsluhou, pričom stále zostávate obklopení bohatou prezentáciou striktne slovenských vín v centralizovanej vitríne aj na drevených policiach. Sadnete si aj do exteriéru. Súčasťou viechy je terasa orientovaná do súkromia dvora v zadnej časti objektu.

Viecha podľa tradície predstavuje zväzok vegetácie, ktorého vyložením nad bránu vinohradníckeho domu vinár oznamuje započatie nalievania dobrého vína.

Architekti zväzok rozviazali na všetky vertikálne konštrukcie v interiéri zapracovaním do hrubej omietky a nad bar osadili zakonzervované kvety vyjadrujúce túžbu majiteľa po rozjarenosti svojich zákazníkov.

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Robo Hubač

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech