Tento európsky štát hlási rapídne šírenie novej mutácie koronavírusu

  • Všetci čakáme na to, kedy sa situácia ohľadom koronavírusu zlepší
  • Žiaľ to však vyzerá tak, že sa deje pravý opak
AktualneSIU
  • Všetci čakáme na to, kedy sa situácia ohľadom koronavírusu zlepší
  • Žiaľ to však vyzerá tak, že sa deje pravý opak

Ako informuje Reuters, britský minister zdravotníctva Matt Hancock ohlásil obyvateľom zlú správu. Podľa jeho slov bolo v priebehu posledných dní v Anglicku identifikovaných už viac ako 1 000 prípadov novej mutácie koronavírusu. 

Postihnutým je pritom predovšetkým juh krajiny, kde je nárast nových prípadov najmarkantnejší. Zároveň oznámil, že „počiatočné analýzy naznačujú, že táto nová mutácia sa šíri ešte rýchlejšie“. 

V hre je aj zákaz vychádzania s výnimkami. Od pondelka nás čakajú mimoriadne prísne opatrenia

Nielen u nás, ale aj v Británii je situácia aktuálne veľmi nepriaznivá, tento nový poznatok tak môže vývoj v celej krajine skomplikovať ešte oveľa viac. 

Ako sa ďalej Hancock vyjadril, nová mutácia sa síce šíri rýchlejšie, no zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bola nebezpečnejšia v zmysle závažnejších príznakov. Minister zdravotníctva zároveň dodal, že je vysoko nepravdepodobné, že by nová mutácia nereagovala na vakcínu. 

Ako uvádza aj agentúra TASR, situácia je vo Veľkej Británii natoľko vážna, že starosta Londýna Sadiq Khan  požiadal vládu, aby zvážila zatvorenie škôl, a to z dôvodu výrazného výskytu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 medzi mladými ľuďmi vo veku 10 až 19 rokov. 

Khan v nedeľu v liste britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi napísal, že vláda musí prehodnotiť zatvorenie druhého stupňa základných škôl, stredných škôl a ďalších vzdelávacích inštitúcií. Zatvoriť by sa podľa starostu mali niekoľko dní pred Vianocami a otvoriť neskôr v januári.

Slovenský lockdown môže byť bez testov a výnimiek. Nemci začínajú o dva dni, vláda ich prosí, aby nenakupovali

„Nárast prípadov koronavírusu v našom hlavnom meste je hlboko znepokojujúci,“ uviedol Khan. Situácia si podľa neho vyžaduje ďalšie kroky zo strany vlády.

Johnsona takisto požiadal o pravidelné testovanie ľudí, ktorí nemôžu pracovať z domu, ako aj študentov a zamestnancov škôl. Rúška by podľa Khana mali byť povinné na preplnených verejných miestach z dôvodu nárastu počtu nakupujúcich počas Vianoc.

Zdroje: reuters.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK