Do dvoch našich susedných krajín pred niekoľkými hodinami dorazili vakcíny. Onedlho by mali byť aj u nás

  • Netrpezlivo sa očakáva, kedy vakcíny dorazia už aj na Slovensko
  • Zajtra o 10:00 sa totiž začína očkovať aj u nás, vakcíny dorazia dnes
  • K 2 našim susedom už vakcíny dorazili
vakcína
TASR / AP Photo / Hans Pennink
  • Netrpezlivo sa očakáva, kedy vakcíny dorazia už aj na Slovensko
  • Zajtra o 10:00 sa totiž začína očkovať aj u nás, vakcíny dorazia dnes
  • K 2 našim susedom už vakcíny dorazili

Na Slovensko má dnes doraziť prvá dávka vakcín, ktorá bude obsahovať cca 10 000 dávok od Pfizer/BioNTech. Dve naše susedné krajiny, a to Rakúsko a Česko, už svoje vakcíny niekoľko hodín majú.

Napriek tomu, že bola medializovaná informácia, že s očkovaním sa u nás začne v nedeľu, Aktuality dnes zverejnili informáciu, že profesor Krčméry by v nitrianskej fakultnej nemocnici mohol byť zaočkovaný už dnes večer. 

AKTUÁLNE: Konečne je známe meno osoby, ktorá bude na Slovensku zaočkovaná ako prvá

Prvé vakcíny dorazili do Rakúska v noci

Ako informuje agentúra TASR, do Rakúska dorazila v noci z piatka na sobotu prvá dodávka vakcín konzorcia BioNTech/Pfizer proti novému koronavírusu. Informovala o tom stanica ORF s odvolaním sa na rakúske ministerstvo vnútra.

Dodávka približne 10 000 dávok vakcíny vyštartovala z belgického mesta Puurs a cez Nemecko sa v sobotu nadránom okolo 02:00 sa dostala na hraničný prechod Suben v Hornom Rakúsku. Na hraniciach prepravu očkovacích látok prevzali jednotky dopravných oddelení spolkových krajín Viedeň a Horné Rakúsko.

Zásielku, ktorá smerovala do skladu vo Viedni, sprevádzali policajné vozidlá. Zo skladu vo viedenskej štvrti Simmering sa budú vakcíny distribuovať do jednotlivých spolkových krajín. Každá z nich má podľa slov kancelára Sebastiana Kurza nárok na 975 dávok vakcíny.

vakcina, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool

Očkovanie proti novému druhu koronavírusu sa v Rakúsku, tak ako vo väčšine krajín Európskej únie, začne v nedeľu. Prvé dávky dostane od 09:00 päť vysoko rizikových pacientov starších ako 80 rokov špeciálnej ambulancie v priestoroch Lekárskej univerzity vo Viedni (MedUni).

Ďalšie dodávky vakcín budú do Rakúska prichádzať od 28. decembra. V januári bude mať táto krajina k dispozícii 240 000 dávok, vo februári 332 000 a v marci ďalších 375 000.

Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera Rakúsko objednalo celkovo 18,5 milióna dávok vakcíny. Podpísané sú predbežné zmluvy na dve miliardy dávok.

AKTUÁLNE: V týchto mestách sa začne už o pár hodín očkovať, na ceste sú už naše prvé vakcíny

Majú ich už aj v Prahe

Agentúra TASR informovala aj o dodávke pre našich českých susedov. Do pražskej nemocnice v Motole v sobotu ráno dorazilo prvých 9 750 dávok vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech proti novému koronavírusu SARS-CoV-2. S očkovaním prvých ľudí by sa malo začať v nedeľu, uviedla Česká televízia.

Dávky sa budú distribuovať do ďalších troch pražských a dvoch brnianskych nemocníc. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci a dôchodcovia, ktorí sú hospitalizovaní alebo žijú v ústavnej starostlivosti. Medzi prvými zaočkovanými budú aj premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný. Od februára sa spustí centrálny rezervačný systém, ktorý umožní objednať sa na očkovanie širokej verejnosti.

Zdroje: aktuality.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech