V týchto mestách sa začne už o pár hodín očkovať, na ceste sú už naše prvé vakcíny

  • Už v nedeľu sa začína očkovať aj na Slovensku
  • Naše historicky prvé vakcíny majú doraziť už zajtra
vakcina, koronavirus
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool
  • Už v nedeľu sa začína očkovať aj na Slovensku
  • Naše historicky prvé vakcíny majú doraziť už zajtra

Denník N práve informoval, že vakcinácia sa na Slovensku začne už v nedeľu. O podrobnejších detailoch bude informovať Ministerstvo zdravotníctva na svojej tlačovej besede. 

Už dnes je však známe, že na Slovensko má zajtra doraziť prvých 10-tisíc dávok vakcíny. Očkovať sa začne v 4 slovenských mestách, a to konkrétne v:

  • Bratislave,
  • Nitre,
  • Banskej Bystrici,
  • Košiciach.

Ako prví dostanú vakcínu zdravotníci, následne sa bude vakcinovať postupne podľa vakcinačného plánu.

Očkujú 75 000 ľudí denne. Krajina o veľkosti Slovenska je vo vakcinácii svetovým lídrom

Očkovacie centrá budú v nemocniciach. Informovala o tom štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Potrebná miera preočkovania je podľa Ježíkovej na úrovni 70 %. Slovensko má v pláne zaočkovať 3,3 mil. obyvateľov.

Vakcinácia bude na Slovensku dobrovoľná a bezplatná, k očkovacej látke sa dostane každý, kto o ňu prejaví záujem. Očkovanie bude na Slovensku prebiehať podľa očkovacieho plánu, ktorý predstavilo Ministerstvo zdravotníctva. 

Očkovať sa budeme vo štyroch vlnách

V prvej línii budú podľa Ježíkovej očkovaní zdravotnícki pracovníci a tí, ktorí budú preočkovaní prvými 10-tisíc vakcínami. Spadajú sem aj všetci, ktorí sa v rámci zdravotníckeho zariadenia dostávajú do priestoru, kde sa vyskytuje koronavírus.

V prvej skupine sú aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.

V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní a onkologickí pacienti, pacienti na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti a ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.

zdroj: MZSR

Zatiaľ sa podľa Ježíkovej neuvažuje o očkovaní maloletých obyvateľov. Schválená vakcína sa môže podať každému od 16. rokov veku. Očkovať sa nemusia ani ľudia, ktorí chorobu z koronavírusu v posledných 90 dňoch prekonali. Na procese, ako sa bude očkovať, sa ešte pracuje, ale podľa Ježíkovej je vo vysokom štádiu rozpracovanosti.

Zároveň zopakovala, že očkovanie bude dobrovoľné, a zostane bezplatné. Každý zaočkovaný dostane očkovací preukaz a záznam bude aj v elektronickej forme.

Zdroj: Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK