Konečne je známe meno osoby, ktorá bude na Slovensku zaočkovaná ako prvá

  • Poznáme meno človeka, ktorý bude v nedeľu zaočkovaný ako prvý
  • Lepšia voľba ani nemohla byť učinená
krčméry
TASR/Martin Baumann
  • Poznáme meno človeka, ktorý bude v nedeľu zaočkovaný ako prvý
  • Lepšia voľba ani nemohla byť učinená

Denník SME práve informoval o tom, že konečne poznáme meno osoby, ktorá bude na Slovensku v nedeľu zaočkovaná ako úplne prvá.

Už dávnejšie sa hovorilo o indícii, že pôjde o niekoho, kto má veľké zásluhy na boji s pandémiou na Slovensku, mnohí preto tipovali, že pôjde o Vladimíra Krčméryho. Ak si tak tipoval aj ty, tvoj odhad bol správny. 

Denník SME informoval, že Vladimír Krčméry bude zaočkovaný v nedeľu, a to v nitrianskej fakultnej nemocnici. 

AKTUÁLNE: V týchto mestách sa začne už o pár hodín očkovať, na ceste sú už naše prvé vakcíny

Kto je Vladimír Krčméry?

Prof. MUDr. Vladimír Krčméry DrSc. je slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách.

Od 23. marca 2020 bol Krčméry členom permanentného ústredného krízového štábu. Tento krízový štáb vláda zriadila ako užší tím odborníkov, ktorých úlohou je permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu Covid-19.

krčméry
zdroj: TASR/Martin Baumann

Koncom apríla (pred schválením uvoľnenia opatrení začiatkom mája) sa vzdal tejto funkcie, a to z dôvodu zdravotných problémov. 

Napriek tomu sa však v médiách objavoval aj naďalej, a stal sa obľúbeným zdrojom informácií a komentárov udalostí prebiehajúcej pandémie ako v tlači, tak i v rádiách a televízii.

Krčméry ako jeden z hlavných reprezentantov odborníkov napríklad 27. októbra 2020 vydal výzvu vláde na efektívne kroky v boji s pandémiou.

O očkovaní hovoril aj pred niekoľkým dňami

Vladimír Krčméry sa o očkovaní už vyjadril, a to pred niekoľkými dňami v diskusnej relácii na TA3. Vtedy sme však ešte nevedeli, že prvou zaočkovanou osobou bude práve on. 

Profesor Krčméry: Opatrenia sú príliš voľné. Neodporúčam cestovať autobusmi a vlakmi

Povedal, že rozumie obavám ľudí, ktorí sa očkovania boja. „Treba sa vžiť aj do situácie ľudí, ktorí majú pochybnosti, treba trpezlivo argumentovať,“ povedal Krčméry.

Vedľajšie účinky vakcíny sú podľa neho mierne, aj jeho po každom očkovaní proti chrípke bolí ruka. Je to však malá cena za zdravie celej populácie. Obavy netreba mať ani z toho, že vakcína je dostupná príliš skoro.

Vývoj vakcíny sa nezačal na zelenej lúke. V tomto prípade sa nadviazalo na päťročnú prácu výskumu vírusov SARS a MERS,“ hovorí Krčméry.

Zdroje: SME, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech