Na druhé kolo testovania prišlo 2 044 855 ľudí, pozitívnych bolo 13 509

  • Počet nakazených v zasiahnutých okresoch klesol o 58 percent
  • Miera pozitívnych testov bola 0,66%
  • Dnes zasadá krízový štáb, ktorý rozhodne o predĺžení núdzového stavu
2_09112020_tk_urad_vlady_vysledky_2_celoplosneho_testovaniaA740137
TASR/Pavol Zachar
  • Počet nakazených v zasiahnutých okresoch klesol o 58 percent
  • Miera pozitívnych testov bola 0,66%
  • Dnes zasadá krízový štáb, ktorý rozhodne o predĺžení núdzového stavu

Na druhé kolo celoplošného testovaniacelkovo 2 044 855 ľudí, z toho bolo 13 509 pozitívnych, čo je 0,66%. Oznámil to na tlačovej besede minister obrany Jaroslav Naď.

Otvorené boli všetky odberné miesta v 45 okresoch. Naď porovnal aj údaje z týchto okresov z testovania počas minulého víkendu. Tento víkend prišlo na testovanie viac ľudí ako v prvom kole, zúčastnilo sa 1 837464 ľudí. V prvom kole to bolo 1 750 179 ľudí. Kým v prvom kole bolo v 45 najviac zasiahnutých okresoch v priemere 1,47% pozitívnych antigénových testov, v druhom kole to bolo len 0,62%.

Ďalšie kolo môže, ale nemusí byť

V prvom kole odhalili antigénové testy v týchto najviac zamorených okresoch 25 811 ľudí, v druhom kole pri ešte vyššej účasti bol počet pozitívnych 11 477. Pokles počtu pozitívnych je podľa Naďa 58%. 

Obrovský pokrok vo vakcínach: Testy dnes ukázali úspešnosť až 90 %

V okrese Námestovo klesla miera pozitivity o 88% z pôvodných 4,77% na 0,55%. V Bardejove, ďalšom pôvodnom ohnisku nákazy, bol pokles o 74 percent na 0,83% z pôvodných 3,25% pred tromi týždňami. Podľa Matoviča stojí za výrazným poklesom počtu nakazených práve plošné testovanie a „ten mierny lockdowník“ sa na ňom podpísal iba v malej miere.

Matovič však prízvukuje, že napriek vynikajúcim výsledkom musíme pokračovať v dodržiavaní opatrení. „Teraz sa musíme zamyslieť, čo by sme mali urobiť pre to, aby sme si tú slobodu museli dopriať,“ povedal premiér. Ďalšie kolá plošného testovania zatiaľ vláda neplánuje, no ak by sa situácia veľmi zhoršila, pristúpime k ďalšiemu kolu testovania.

Dnes, v pondelok 9. novembra zasadá aj krízový štáb, ktorý rozhodne o tom, či bude predĺžený núdzový stav. „Ja by som bol za to, aby sa núdzový stav predĺžil, keďže situácia je horšia, ako keď sme s núdzovým stavom začínali,“ povedal Matovič.

Z pôvodných 45 okresov 15 takých, ktoré majú stále podiel pozitívnych testov nad 0,7%. Okresy Stará Ľubovňa a Púchov sú jediné dva okresy s podielom pozitívnych testov nad jedno percento.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že aj napriek tomu, že v „zelených“ okresoch nebolo testovanie povinné, bol o testovanie veľký záujem. Ministerstvo vnútra prostredníctvom svojich zložiek, teda hasičského záchranného zboru, otvorí 25 odberových miest s antigénovými testami. Môže tam prísť každý, kto má záujem o antigénový test. 

Odberové miesta malo už dnes ráno zabezpečiť odberové miesta ministerstvo zdravotníctva, no rezort otvoril len 11, neskôr 15 odberových miest. Podľa ministra zdravotnícta Mareka Krajčího ministerstvo narazilo na legislatívny problém, ktorý neumožňoval rezortu zazmluvniť súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí mali záujem o vytvorenie odberových miest.

Matovič o testovaní: Kuvici budú blúzniť o tom, že zlepšenie je výsledkom jemného lockdownu

Ide ťažká zima

V utorok 10. novembra sa Igor Matovič stretne v hoteli Bôrik so zástupcami biznisu, aby prediskutovali možnosť otvárania prevádzok a rozbehnutie ekonomiky.

Otváranie prevádzok je aj podľa hlavného hygienika Jána Mikasa otázkou na diskusiu. Čísla však podľa neho ukazujú, že plošné testovanie malo význam a zmenilo trend. Zlou správou je, že epidemiologická situácia v zahraničí je naďalej veľmi zlá a podľa toho sa musíme správať aj my, keďže sa nemôžeme izolovať.

Na celkové zhodnotenie budeme potrebovať ešte časový odstup. Krízové situácie si vyžadujú krízové riešenie a toto bolo jedno z nich,“ vyhlásil.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK