Obrovský pokrok vo vakcínach: Testy dnes ukázali úspešnosť až 90 %

  • Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína je účinná u 90-percentách skúmaných pacientov
  • Dokázala tak zabrániť vzniku ochorenia COVID-19, u ktorých neexistoval dôkaz o predchádzajúcom infikovaní vírusom
vakcina (5)
TASR/AP/Hans Pennink
  • Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína je účinná u 90-percentách skúmaných pacientov
  • Dokázala tak zabrániť vzniku ochorenia COVID-19, u ktorých neexistoval dôkaz o predchádzajúcom infikovaní vírusom

Vakcína vyvíjaná americkou spoločnosťou Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech má 90-percentnú účinnosť, informuje o tom americká televízia CNN.

Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína je účinná u 90-percentách skúmaných pacientov. Dokázala tak zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 , u ktorých neexistoval dôkaz o predchádzajúcom infikovaní vírusom. Testovania sa od konca júla zúčastnilo viac než 43 500 ľudí z USA a ďalších piatich štátov, ktorí sa zúčastňujú na štúdii vakcíny. Detaily o týchto prípadoch Pfizer neposkytol, no varoval, že počiatočná miera ochrany sa do konca štúdie môže zmeniť.

Firmy taktiež napísali, že na budúci týždeň chcú požiadať americký úrad na kontrolu potravín a liečiv FDA o schválenie vakcíny na núdzové použitie.

Sme v pozícii, že sme potenciálne schopní ponúknuť nejakú nádej. Sme veľmi povzbudení,“ povedal pre agentúru AP viceprezident pre klinický vývoj vo Pfizeri Bill Gruber informuje SITA.

Dobrovoľníci ani výskumníci vo finálnom štádiu klinických testov nevedia, kto dostal naozajstnú vakcínu alebo placebo. Po týždni od ich druhej potrebnej dávky štúdia Pfizeru začala rátať počet účastníkov, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia COVID-19 a potvrdili u nich prítomnosť koronavírusu.

Keďže štúdia sa ešte neskončila, Gruber neprezradil, koľko nakazených bolo v každej skupine. Podľa výpočtov sa však takmer všetky prípady nákazy dosiaľ objavili u ľudí s placebom. Žiadny z účastníkov dosiaľ nebol vážne chorý a testovali ich len vtedy, ak sa u nich prejavili príznaky, takže ešte nie je jasné, či sa môžu zaočkovaní ľudia nakaziť a byť bezpríznakoví.

Spomínané dáta naznačujú, že by spoločnosti mohli do konca mesiaca požiadať amerických regulátorov o povolenie na núdzové použitie vakcíny, uvádza AP.

Každá vakcína musí byť účinná prinajmenšom na 50%

Pfizer neplánuje skončiť so štúdiou, až kým medzi všetkými účastníkmi nezaznamená 164 infekcií. Toto číslo schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) ako dostatočné na určenie toho, či je vakcína účinná. Každá vakcína musí byť podľa agentúry účinná na prinajmenšom 50%.

FDA tiež vyžaduje, aby kandidáti na vakcíny v USA prešli testami za účasti prinajmenšom 30-tisíc ľudí, pričom musí byť zastúpený adekvátny počet starších dospelých aj ľudí z rizikových skupín. Spoločnosti tiež musia minimálne dva mesiace sledovať polovicu z ich účastníkov pre možné vedľajšie účinky.

Vakcína Pfizeru a BioNTechu patrí k desiatim potenciálnym kandidátom v poslednom štádiu testovaní na svete. Štyri z nich sú v USA.

Úrady varujú, že je nepravdepodobné, že vakcína príde do konca roka a prvotné zásoby budú rozdelené na prídel.

Zdroje: CNN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK