Na Slovensku dnes zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum vzniklo v Česku

  • Zemetrasenie začalo o 11:41 a malo silu 3,4 magnitúdy
  • Hypocentrum sa nachádzalo v v hĺbke 13 kilometrov
Zemetrasenie neďaleko osady Gloggnitz, Rakúsko
Reprofoto: Volcano Discovery
  • Zemetrasenie začalo o 11:41 a malo silu 3,4 magnitúdy
  • Hypocentrum sa nachádzalo v v hĺbke 13 kilometrov

Vo štvrtok 7.3. bolo v susednom Česku zaznamenané zemetrasenie. Podľa portálu iMeteo boli otrasy pomerne silné. Ich silu cítili aj obyvatelia. Toto zemetrasenie zaznamenali aj na Slovensku.

Zemetrasenie začalo o 11:41 a malo silu 3,4 magnitúdy. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 13 kilometrov a teda išlo o plytké zemetrasenie.

Vzhľadom na to, že epicentrum sa nachádzalo 12 kilometrov severovýchodne od mesta Blatná a 59 kilometrov juhovýchodne od Plzne, otrasy cítili obyvatelia týchto oblastí.

Naše seizmografické stanice, umiestnené na západe krajiny, zaznamenali tento seizmický pohyb v Modre aj na Zelenej studničke.

Česi reagovali na sociálnych sieťach

V Českej republike sa silné zemetrasenie vyskytne približne raz za rok, najčastejšie v oblasti Chebska, ktoré je známe svojou seizmickou aktivitou, informuje portál čt24. Jadrová elektráreň Temelín, vzdialená asi 35 kilometrov od epicentra, by sa údajne nemala báť ohrozenia, pretože ju navrhli tak, aby odolala omnoho silnejším otrasom.

Podľa reakcií ľudí na sociálnych sieťach bolo zemetrasenie cítiť od Blatnej na Strakonicku až po Vimperk na Prachaticku.

„Bol to vcelku rachot, ako by nám okolo baráku prešiel buldozér, až som vyletela von sa pozrieť, čo sa deje,“ popísala svoj zážitok jedna zo svedkýň zemetrasenia na sociálnej sieti, ako uvádza portál. „Švihov u Klatov, tiež bolo dosť cítiť. Naše psy to vycítili o pár minút skôr, než to začalo,“ doplnila ďalšia obyvateľka Českej republiky.

Česká republika vďaka svojej geotektonickej štruktúre zaznamenáva veľmi nízku seizmickú aktivitu. Zemetrasenia sú tu zriedkavé vďaka existencii Českého masívu a sú väčšinou slabé.

Ak k nim dôjde, objavia sa len na perifériách Českého masívu. Geológovia predpokladajú, že príčinou zemetrasení v tejto oblasti je tlak alpského systému na stabilizovaný český blok.

Najčastejšie sa vyskytujú zemetrasenia spôsobené silnejšími otrasmi zo zahraničia, hlavne z východoalpskej seizmicky aktívnej oblasti (Rakúsko a Taliansko), z Panónskej panvy (Maďarsko) alebo z iných miest.

Okrem prirodzených seizmických javov sa na území Českej republiky vyskytujú aj zemetrasenia spôsobené človekom, najmä otrasy súvisiace s intenzívnou ťažbou nerastných surovín.

Na Slovensku sa tiež nedávno zatriasla Zem

Slovensko zaznamenalo v poslednej etape februára takisto ďalšie zemetrasenie, tentokrát na východe neďaleko Humenného, konkrétne asi 16 kilometrov od mesta, písali sme.

Toto zemetrasenie malo magnitúdu 2,7 podľa Richterovej stupnice. To znamená, že ide o mierne otrasy, ktoré by mohli byť cítiť, ale šance na vznik reálnych škôd sú minimálne. Môže dôjsť k drobným vibráciám predmetov vo vnútri budov. Podľa dostupných informácií došlo k zemetraseniu približne o 13:55.

Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie na Slovenskej akadémii vied, uviedol, že išlo o následné otrasy po zemetrasení z minulého októbra. Otrasy zaznamenali ľudia v okresoch Vranov nad Topľou a Humenné.

Epicentrum bolo lokalizované pri obci Jankovce v okrese Humenné. Podľa Csicsaya šlo o doteraz najsilnejší dotras, ktorý bol tiež najintenzívnejšie cítiť.

Zdroje: iMeteo, čt24, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá