Nový mutant koronavírusu Omikron je v Česku, zaznamenali prvý prípad

  • V susednom Česku údajne zachytili prvý prípad nového variantu omikron
  • Infikovanou má byť Češka, ktorá sa vrátila z Namíbie
  • Prvý prípad má pravdepodobne aj Nemecko
Koronavírus
Unsplash/jorjoson
  • V susednom Česku údajne zachytili prvý prípad nového variantu omikron
  • Infikovanou má byť Češka, ktorá sa vrátila z Namíbie
  • Prvý prípad má pravdepodobne aj Nemecko

Česko hlási prvý prípad nového variantu omikron. Nakazená má byť údajne žena z Liberca, ktorá prišla do krajiny z Namíbie. Tam mala byť žena na dovolenke. Informoval o tom portál TN.cz. Televízia informuje, že nákazu mali potvrdiť dva sekvenčné testy, ešte sa čaká na vyhodnotenie tretieho testu. 

Je pravdepodobné, že prvý prípad nákazy variantom omikron má aj Nemecko. Informuje o tom portál DW s odvolaním na hesenského ministra sociálnych vecí Kaia Klose-a. „Niekoľko mutácií typických pre Omicron našli včera večer u navrátilca z Južnej Afriky,“ napísal na sociálnej sieti Twitter

Ako uvádza ČT24, výskyt daného variantu v Českej republike potvrdila aj Liberecká nemocnica, aktuálne sa čaká na potvrdenie od Národného referenčného laboratória. 

Ako informuje BBC s odvolaním na ministerstvo zdravotníctva, Veľká Británia hlási 2 prípady nového variantu Omikron. Nakazení majú byť dvaja ľudia, jeden prípad sa vyskytol v Chelmsforde a druhý v Nottinghame. 

Ako informuje TASR, prvý zaznamenaný prípad nákazy variantom B.1.1.529 v Európe oznámilo v piatok Belgicko. Hongkong má jeden potvrdený prípad, ktorý sa objavil u cestovateľa z JAR. Jedného nakazeného cestovateľa zaznamenal aj Izrael.

TASR neskôr uviedlo, žeďalšou z európskych krajín, ktorá potvrdila prvý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikron, sa stalo Taliansko. Informovala o tom agentúra AFP.

Prítomnosť variantu omikron sa potvrdila u osoby, ktorá pricestovala z juhoafrického Mozambiku. „Pacient aj členovia jeho rodiny sú v dobrom zdravotnom stave,“ uvádza sa vo vyhlásení talianskeho zdravotníckeho inštitútu, z ktorého citovala agentúra AFP.

Opatrenia robí aj Slovensko

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.

Ide o Botswanu, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe. Rovnako platí zákaz aj pre lety zo Slovenska do týchto krajín. Toto opatrenie predbežne platí do 13. decembra.

Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na základe odporúčania Európskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú biznis alebo súkromné lety,“ informovalo ministerstvo.

Zákaz sa netýka leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či technického medzipristátia na neobchodné účely.

Európska komisia (EK) v piatok (26.11.) požiadala členské štáty Európskej únie, aby zatiahli „ručnú brzdu“ v dôsledku objavenia sa nového variantu koronavírusu.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová v piatok popoludní informovala o tom, že Brusel správy o novom variante B.1.1529 berie veľmi vážne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho označila za „variant vyvolávajúci znepokojenie“ a premenovala na omikron.

V Česku je skoro tisíc ľudí v súvislosti s COVID-19 vo vážnom stave

Ako informuje TASR, v Českej republike pribudlo v piatok 20 315 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to piata najhoršia denná bilancia, tento údaj je však nižší ako vo štvrtok (27 752) i piatok minulého týždňa (22 957), informujú v sobotu české médiá s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Prvýkrát od konca septembra sa znížila týždňová incidencia: k piatku na 100 000 obyvateľov pripadalo za uplynulých sedem dní 1 207 nakazených, vo štvrtok ich bolo 1 231. Incidencia však naďalej rastie v medzitýždňovom porovnaní. Pred týždňom bola na úrovni menej ako 1 000 prípadov na 100 000 obyvateľov. Najvyššia zostáva v Olomouckom a Zlínskom kraji.

Počet pacientov hospitalizovaných v nemocniciach s ochorením COVID-19 sa znížil o 56 na 6 169, z toho je 924 vo vážnom stave, čo je o dvoch viac ako deň predtým. Pred vyše dvoma mesiacmi (23. 9.) bolo hospitalizovaných 183 ľudí pozitívne testovaných na covid, z ktorých 28 bolo vo vážnom stave, pripomína portál tn.cz.

Na komplikácie spojené s covidom zomrelo podľa predbežných údajov ďalších 43 ľudí. Celkovo si pandémia v Česku vyžiadala doteraz 32 744 obetí. Denné počty úmrtí začali prekračovať stovku opäť v druhej polovici novembra, zatiaľ sa tak stalo päťkrát.

Plne zaočkovaných je v Česku zhruba 6 331 877 ľudí. Tretiu posilňujúcu dávku vakcíny dostalo vyše 771 000 z nich.

Zdroje: TN.cz, TASR, DW, ČT24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie