AKTUÁLNE: Ochorenie COVID-19 si vzalo ďalšieho zdravotníka. Podľahol mu len 63-ročný záchranár z Košíc

  • Na túto zákernú chorobu umrel ďalší bojovník z prvej línie
  • Ochoreniu podľahol vodič Záchrannej služby z Košíc
Ján Ačai
Záchranná služba Košice, TASR/AP
  • Na túto zákernú chorobu umrel ďalší bojovník z prvej línie
  • Ochoreniu podľahol vodič Záchrannej služby z Košíc

K desiatkam obetí v radoch zdravotníckych pracovníkov sa pridala ďalšia. O tejto smutnej správe informovala verejnosť Záchranná služba mesta Košice. Tamojší pracovníci prišli o jedného zo svojich zamestnancov, no hlavne o priateľa a milovaného príbuzného.

V službe viac ako 30 rokov

Ochoreniu COVID-19 v pondelok podľahol 63-ročný záchranár Záchrannej služby Košice (ZSKE) Ján Ačai. V súčasnosti pracoval ako vodič – záchranár na stanici rýchlej lekárskej pomoci ZSKE v Moldave nad Bodvou. Informoval o tom hovorca ZSKE Viktor Wurm, informuje SITA.

V radoch Záchrannej služby Košice, respektíve jej organizačného predchodcu, začal pracovať 1. mája 1987. „Blízki kolegovia si na Janka spomínajú ako na oddaného a stále usmiateho človeka, ktorý kolektívu rozdával dobrú náladu a typický humor aj počas najťažších pracovných dní. Záchranná služba Košice vyslovuje pozostalým úprimnú sústrasť,“ uviedol Wurm.

Desiatky obetí

Pandémia si už v predošlých mesiacoch vyžiadala svoje obete v radoch zdravotníkov. Prvou sa stal Rastislav Melek, iba 48-ročný lekár z Oravy, ktorý pred rýchlo sa šíriacim vírusom verejnosť varoval. Jeho žena, ktorá s ním pracovala na oddelení ako zdravotná sestra po jeho smrti zverejnila na sociálnej sieti status s odkazom pre ľudí.

„Nikdy som nepísala na Facebooku verejné statusy, ale teraz musím. Bola som jeho manželka 14 rokov, nikdy nebýval chorý. Zanechal ma tu aj s 10-ročným dieťaťom a neviete si ani len predstaviť, aká je to bolesť. Všetkým neveriacim odkazujem, áno, zomrel na COVID. CT pľúc to potvrdilo. Boli úplne zničené. A bol úplne zdravý. Takže všetci, čo píšu, že sa ich to netýka, je len otázkou času, kedy sa ich to dotkne,“ informuje Denník N.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo viac ako 1 700 nakazených. Sulík považuje Krajčího SMSky za hlúposť

Ďalej ochoreniu podľahol 47-ročný lekár a vojak, Jozef Horňák z Nitry, po ktorom ostala dcéra s manželkou. Obeťou pandémie sa stala aj Jaba Backová, ktorá skonala vo veku 55 rokov. „Naša kolegyňa prehrala boj s týmto ochorením dňa 29. decembra 2020. Je to prvá, nám známa obeť spomedzi sestier,“ uviedol riaditeľ Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Kober.

Ministerstvo zdravotníctva pre Denník N potvrdilo, že utorok 5. januára prišli o ďalších troch lekárov. Boli z Martina, Šale a Nitry. Viacerí zdravotníci zomreli s pozitívnym testom, avšak príčina úmrtia bola iná.

Do 6 mesiacov od nakazenia sa koronavírusom hlási až 1 z 8 ľudí tento mimoriadne závažný problém

Riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj na tlačovom brífingu informoval, že len v tejto nemocnici už prišli o život viacerí lekári práve kvôli pandémii. Šlo o urológa, internistu a pracovníka urgentného príjmu. Ďalší zdravotníci majú podľa neho dlhodobé následky ochorenia.

Viac šťastia mal záchranár Peter Vízváry, ktorý bol v službe, keď mu prišlo nevoľno. Mal zvláštny pocit, aký ešte nikdy nezažil. „Jednoducho ma na prvom poschodí ako keby stiahlo, ako by mi naložili tristo kíl na chrbát, nevládal som. Musel som zastaviť a postupne sa vydýchať,“ opisuje situáciu Peter pre TV Noviny. Tomuto zdravotníkovi zachránila život pľúcna ventilácia, na ktorej bol napojený. Jeho stav sa pomaly zlepšuje.

Zdroje: SITA, Startitup, TV Noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech