Oficiálne výsledky volieb: Takto vyzerajú všetky sčítané hlasy

  • Hlasy Slovákov sú sčítané
  • Poznáme oficiálne výsledky volieb
voľby 2023
Startitup
  • Hlasy Slovákov sú sčítané
  • Poznáme oficiálne výsledky volieb

Podľa aktuálnych informácií je sčítaných 100 % hlasov Slovákov v predčasných parlamentných voľbách roku 2023. Ako dopadli konkrétne strany?

Kým prvý exit poll ukazoval jasné prvenstvo pre PS-ko, výsledky sa pri priebežnom sčítavaní výraznejšie líšili. V záverečnej fáze, pri sčítaní 85 % hlasov, bolo poradie nasledovné: SMER-SSD, HLAS-SD a PS-ko, pričom druhé a tretie miesto sa líšili len o niekoľko promile.

Po sčítaní 100 % hlasov znejú aktuálne výsledky strán, ktoré získali nad 5 %, takto:

SMER-SSD 22,94 %

Progresívne Slovensko 17,96 %

HLAS-SD 14,70 %

OĽANO a priatelia 8,89 %

KDH 6,82 %

SASKA 6,32 %

SNS 5,62 %

Tesne pred bránami parlamentu ostala Republika so ziskom 4,75 percenta a Aliancia so 4,38 percenta. Pod tromi percentami hlasov sú Demokrati (2,93) a Sme rodina (2,21).

Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov – ĽSNS (0,84), KSS (0,33), Pirátska strana (0,31), Modrí, Most-Híd (0,26), strany okolo Maďarského fóra (0,11), My Slovensko (0,09), SOS (0,08), Karma (0,08), Srdce – SNJ (0,07), Princíp (0,06), Spravodlivosť (0,04), SHO (0,04), Vlastenecký blok (0,04), SDKÚ-DS (0,02).

Najviac hlasov dostal zo slovenských politikov Robert Fico, nasledoval Peter Pellegrini, Michal Šimečka, Robert Kaliňák, Ľuboš Blaha, Juraj Blanár, Igor Matovič, Denisa Saková, Erik Kaliňák, Richard Raši, informuje denník SME.

Podľa dostupných údajov dosiahla volebná účasť Slovákov 68,51 %.

Celú volebnú noc sme pre teba boli v plnom nasadení, rozmiestnení v jednotlivých volebných centrálach. Z centrály Progresívneho Slovenska sa hlásil šéf politického oddelenia Pavel Knapko. Hlava krimi tímu Ivan Mego približovala aktuálne dianie vo volebnej centrále Smeru.

Redaktor Martin Papai sa hlásil z centrály Hlasu, Vanessa Massayová zo Sme rodina, Adam Kršiak z OĽANO, Marco Németh z centrály SASKY. Karina Daráková dozerala na dianie v centrále SNS, dianie u Demokratov pokrýval Lukáš Kovalčík.

Odtiaľ prinášali celú volebnú noc najčerstvejšie aktuality, fotografie, rozhovory aj prejavy strán. Ako to prebiehalo, sa dozvieš v tomto článku.

Slobodné a demokratické voľby

Ako sme ťa v našom článku informovali, prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok (2. 10.) poverí víťaza volieb, stranu Smer-SD zostavením vlády. Zároveň je pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/AP/Richard Drew

„Verím, že politické strany, ktoré získali vo voľbách dôveru verejnosti, si uvedomujú svoj diel zodpovednosti a budú sa ich snažiť zmierniť. Najväčšiu zodpovednosť za budúci vývoj, samozrejme, nesie víťaz volieb, pretože vzbudil najväčšie očakávania vo verejnosti, a je dôležité, aby ich napĺňal v prospech všetkých občanov Slovenska,“ povedala Čaputová.

Predčasné parlamentné voľby boli podľa nej slobodné, demokratické a vytvorili reálny obraz spoločnosti. Vysoká volebná účasť svedčí o tom, že budúcnosť Slovenska nie je ľuďom ľahostajná, skonštatovala. Poukázala na to, že úsilie o spravodlivú, demokratickú a dobre spravovanú spoločnosť bude pokračovať aj po voľbách.

„Predvolebná kampaň, ktorá sa už, našťastie, skončila, vytvorila rany na spoločenskej atmosfére, na vzťahoch medzi ľuďmi a na celkovej dôvere v politiku a demokraciu,“ podotkla prezidentka.

PS ovládlo hlavné mesto

Voliči, hlasujúci v hlavnom meste Bratislava, preferovali najviac PS. Hnutie volilo 33,95 percenta z nich. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sobotňajších (30. 9.) volieb do Národnej rady SR, ktoré v nedeľu potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Druhý Smer-SD získal 17,49 percenta hlasov. Treťou najčastejšie volenou stranou v Bratislave bola SaS, získala 13,78 percenta hlasov. Hlas-SD volilo 9,36 percenta voličov, OĽANO a priatelia 5,36 percenta.

Ostatné strany získali v Bratislave menej ako päť percent hlasov. KDH dosiahlo identický výsledok ako v rámci celého Bratislavského kraja – 4,9 percenta. Demokrati získali 4,58 a SNS 4,10 percenta.

Nad jedno percento sa v Bratislave dostali ešte Republika (2,66 percenta) a Sme rodina (1,49 percenta).

Zdroje: SME, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá