Prvý exit poll: Vyhralo PS-ko, SMER-SD bol v tesnom závese (PREDBEŽNÉ VÝSLEDKY)

  • Sú zverejnené najpresnejšie predčasné volebné výsledky
  • Progresívne Slovensko získalo najviac percent
Na snímke maratónsky bežec po registrácii na MMM volí vo volebnej miestnosti v Kulturparku v Košiciach 30. septembra 2023.
TASR/František Iván
  • Sú zverejnené najpresnejšie predčasné volebné výsledky
  • Progresívne Slovensko získalo najviac percent

V minulosti sme často museli čakať na správy a informácie z volebných miestností, kým sa dostali k novinám alebo televízii. Teraz, vďaka internetu, môžeš mať prístup k aktuálnym informáciám v reálnom čase. Na našej volebnej stránke Startitup ti prinášame aktuálne výsledky z priebežného sčítania hlasov.

Okrem toho sme večer spustili vysielanie volebného štúdia Startitup s moderátorom Šimonom Žďárským, ktorý sa bude celú noc rozprávať so špeciálnymi hosťami.

Ako sme ťa informovali, volebné moratórium sa neskončilo podľa plánov. Pre zdravotnú indispozíciu jednej z členiek z volebnej komisie v Bratislave ho predĺžili do 22:45. Na túto situáciu zareagovala televízia Markíza, ktorá síce zverejnila výsledky exit pollu o 22:00, no šlo iba o fantómovu grafiku.

„Na Markíze vám aj napriek tomu už o 22.00 h prinesieme ‚slepý‘ exit poll. Dozviete sa ten najpresnejší odhad volebných výsledkov. Neodhalíme však, ktorej strane jednotlivé percentá patria,“ informoval portál tvnoviny.sk.

V našom článku sme ťa informovali o tom, že už percentá slepého exit poll naznačili, že ide o tesný súboj o víťazstvo vo voľbách. Víťaz volieb by získal podľa výsledkov 23,5 %, druhý subjekt by získal 21,9 %. Tretí subjekt by podľa predčasných výsledkov výrazne zaostal s viac ako 12-percentnou dôverou.

Výsledky exit pollu

Podľa exit pollu by vyhralo voľby Progresívne Slovensko, ktoré získalo 23,5 percenta hlasov. Iba tesne druhý skončil Smer-SD s 21,9 percentami. Hlas s veľkým odstupom zaostal tretí s viac ako 12-percentnou podporou.

Za brány parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽANO, ktoré získalo 8 percenta hlasov. Mandáty by podľa týchto výsledkov získala aj SaS, ktorú volilo 6,4 percenta voličov. Tesne za ňou sa umiestnila Republika so šiestimi percentami. Poslednou stranou je KDH, ktoré by s 5,3 percentami prekročilo potrebné 5-percentné kvórum.

Výsledok SNS je miernym prekvapením, keďže sa dlhodobo pohybovala v prieskumoch nad 5 percentami. Podľa exit pollu TV Markíza potrebnú hranicu nepokorila a získala 4,4 percenta hlasov. 

Čo sa týka rozloženia parlamentu, strany by si mandáty podeli nasledovne: PS 42 mandátov, Smer-SD 40, Hlas 22, OĽANO, KÚ a Za ľudí 14, SaS 11, Republika 11 a KDH 10 mandátov.  

Progresívci oslavujú, Kollár predýchava

K exit pollu sa vyjadril pre televíziu Markíza Richard Sulík, predseda strany SaS. „Dovoľte mi pogratulovať kolegom z Progresívneho Slovenska,“ povedal Sulík, pričom dodal, že ešte nechce špekulovať, preto počká na pevnejšie čísla. „Nekrič hop, kým nepreskočíš,“ dodal Sulík.

Na centrále Sme rodina poprosila hovorkyňa novinárov po zverejnení exit pollu, aby opustili vnútorné priestory. Predseda strany mal údajne rozdýchavať predbežné výsledky. 

Na prvé výsledky reagoval aj Peter Pellegrini, predseda Hlasu-SD. „Dúfame, že zotrváme v TOP 3,“ dodáva predseda Hlasu-SD. Ďalej dopĺňa, že na to, že je strana vo voľbách po prvýkrát, tak výsledok smeruje k úspechu. 

Samozrejme, na centrále Progresívneho Slovenska bola po zverejnení prvého exit pollu optimistická a bujará nálada. 

Rýchly predvolebný prieskum

Čo je to vlastne exit poll? Aj napriek tomu, že definitívne výsledky volieb budú známe až v skorých hodinách nedeľného rána, televízia Markíza spolu s agentúrou Focus a RTVS prostredníctvom agentúry Median SK oznámia v sobotu po ukončení volebného moratória výsledky exit pollu, teda rýchleho prieskumu po voľbách.

Tento typ prieskumu je tradične považovaný za jednu z najpresnejších metód, pretože anketári nekladú otázky o tom, ako budú ľudia voliť, ale skôr sa pýtajú na to, koho si zvolili vo volebnej miestnosti.

Exit polly majú svoje výhody v rýchlom získavaní a presnosti výsledkov. Zvyčajne nepreukazujú odchýlku väčšiu ako dve percentá v získaných hlasoch pre jednotlivé politické strany. Napriek tomu, aj v relatívne krátkej histórii exit pollov na Slovensku sa objavili momenty, keď tieto prieskumy výrazne nesprávne odhadli volebné výsledky.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, Archív SIU, tvnoviny.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá