Parlament sa opäť nedohodol na novej komisárke pre deti. Ani jedna kandidátka nemala dostatok hlasov

  • Poslanci parlamentu dnes pri opakovanej voľbe volili komisára pre deti
  • O pozíciu sa uchádzala poslankyňa Katarína Hatráková (OĽaNO) a Mária Vargová, ktorú nominovala strana SaS
  • Poslanci sa však opäť nedohodli, ani jedna kandidátka nemala dostatok hlasov
atentát, peter pellegrini
SIU
  • Poslanci parlamentu dnes pri opakovanej voľbe volili komisára pre deti
  • O pozíciu sa uchádzala poslankyňa Katarína Hatráková (OĽaNO) a Mária Vargová, ktorú nominovala strana SaS
  • Poslanci sa však opäť nedohodli, ani jedna kandidátka nemala dostatok hlasov

Poslanci parlamentu dnes pri opakovanej voľbe volili komisára pre deti. O pozíciu sa uchádzala poslankyňa Katarína Hatráková (OĽaNO), ktorú nominoval jej stranícky kolega Michal Šípoš, a Mária Vargová, ktorú nominovala strana SaS, konkrétne Ondrej Dostál.

Na voľbe bolo prítomných 133 poslancov. Z nich za Katarínu Hatrákovú hlasovalo 51 a proti 46 poslancov. Zdržalo sa 36 poslancov. Za Máriu Vargovú hlasovalo 26, proti 26 a zdržalo sa 81 poslancov.

Za komisárku pre deti teda nebola zvolená ani jedna z navrhovaných kandidátok. Voľba sa bude opakovať, postupujú do nej obe kandidátky.

V súčasnosti je na poste komisárky pre deti Viera Tomanová, ktorej funkčné obdobie uplynulo minulý rok. Vo funkcii však zostane, kým parlament nezvolí jej nástupcu. Ide o bývalú poslankyňu Smeru-SD.

Slováci sa búria proti Hatrákovej

Zuzana Petková z nadácie Zastavme korupciu poznamenala, že práve funkčné obdobie Tomanovej ukázalo, že politizácia nezávislého úradu môže byť nebezpečná. Bolo by podľa nej chybou, ak by jej nástupca či nástupkyňa boli opäť len výsledkom politických vyjednávaní.

Takmer 40 neziskových organizácií z rôznych oblastí vyzvalo v utorok poslancov Národnej rady SR k zmene zákona tak, aby na pozíciu komisára pre deti nemohol kandidovať aktívny politik.

Hrozí podľa nich, že pôjde viac o politickú voľbu než o výber najkvalitnejšieho kandidáta. TASR o tom informovala Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Úrad Komisára pre deti je dôležitý prvok v ochrane detí, nie je trafikou pre politických nominantov. Mal by ho zastávať rešpektovaný odborník, nie politik,“ podčiarkla prezidentka Koalície pre deti Slovensko Mariana Kováčová.

Proti sú najmä odborníci a organizácie

Signatári výzvy pripomenuli aj námietky odbornej verejnosti voči kandidátke na túto funkciu, poslankyni za OĽANO Kataríne Hatrákovej. Peter Breier z Ligy za duševné zdravie SR uviedol, že odmietnutie jej kandidatúry nie je len ojedinelým názorom niekoľkých jednotlivcov, ale zásadnej väčšiny odborníkov aj organizácií.

Hatráková
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nehlasovať za Hatrákovú vyzvalo poslancov aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

Poslankyňa OĽANO Hatráková dlhodobo pracuje proti záujmom detí, zľahčuje tému domáceho násilia, dokonca spochybňuje jeho obete. Zastáva sa kolegu Heráka, obvineného zo sexuálneho obťažovania, a hlasuje za homofóbne návrhy zákonov z dielne fašistov. Priznala tiež, že disponovala nahrávkou korupcie, ktorú však na polícii nenahlásila,“ skonštatovala Lucia Plaváková z PS.

Apelovala na poslancov, aby voľbu prehodnotili. Podčiarkla, že deti a mládež si konečne zaslúžia osobu, ktorá bude hájiť ich práva.

Iní nechcú Vargovú

Viaceré organizácie venujúce sa deťom i prevencii násilia na deťoch však podporujú poslankyňu Hatrákovú ako kandidátku za komisárku pre deti. Tvrdia, že Hatráková vníma problémy a potreby detí komplexne a už v minulosti podľa nich prejavila, že nemá problém obhajovať deti, aj keď sa preto dostáva do konfliktu s ústavmi či detskými domovmi.

Organizácie zároveň kritizujú protikandidátku Máriu Vargovú. Podpora Hatrákovej prichádza po tom, ako čelila kritike od viacerých organizácií. Stanovisko zaslala TASR iniciatíva Súdené rodiny.

Organizácie v stanovisku tvrdia, že väčšina z nich „nežije“ z násilia, „ale programovo robia skutočnú a účinnú prevenciu násilia na deťoch aj páchaného deťmi“. Dodali, že organizácie podporujúce Vargovú „žijú“ z násilia a jednostranného tematizovania tejto témy. 

Vargová sa podľa nich už viacnásobne prejavila ako nevhodná na post komisárky pre deti. „Verejne bolo medializované jej zametanie vážnych problémov v zariadení Čistý deň pod koberec, na úkor detí,“ dodali organizácie.

Hatrákovú podporili organizácie ako občianske združenie Laura, Spoločenstvo evanjelickej mládeže, Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť, Centrum pomoci pre rodinu či Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku.

SaS má v podpore jasno

Poslanci SaS predom avizovali, že podporia Máriu Vargovú. Poslanec Ondrej Dostál zdôraznil, že nerozumie poslancom, ktorí chcú po všetkých medializovaných informáciách podporiť na post poslankyňu Katarínu Hatrákovú.

„Mária Vargová vecami, ktoré riešila, nikdy neplnila titulné stránky novín, a tak sa širšej laickej verejnosti môže zdať, že v téme ochrany práv detí za sebou zatiaľ nezanechala výraznejšiu stopu. Ale nie je to tak,“ skonštatoval Dostál. Tvrdí, že od viacerých ľudí, ktorí sa téme venujú, vie, že Vargová je pre nich autoritou, jej doterajšiu prácu poznajú a cenia si ju.

„Po všetkých jej vyjadreniach a tom všetkom, čo vyplávalo na povrch v súvislosti s jej kandidatúrou. Ak sú problémom jej názory, tak nie jej konzervatívne politické názory, ako sa to občas podsúva, ale názory relativizujúce vážnosť problému domáceho násilia a vyvolávajúce zdesenie v radoch odbornej verejnosti,“ vyhlásil.

Hatráková
zdroj: TASR/Michal Svítok

Bagatelizovanie domáceho násilia je podľa neho názorom, ktorý kohokoľvek na výkon tejto funkcie vopred diskvalifikuje. Dostál tiež nerozumie tým, ktorým sa nepozdáva žiadna z kandidátok. Rozhodnutie o tom, kto sa na šesť rokov stane komisárkou pre deti, je podľa Dostála také závažné, že žiadny z poslancov by sa svojej zodpovednosti v tejto veci zbavovať nemal.

Poslanci Národnej rady SR s ochorením COVID-19 môžu byť prítomní v parlamente a plniť si svoje ústavné povinnosti, musia mať však respirátor i rukavice. Hlasovať mali z balkóna v rokovacej sále, kam médiá prístup nemali. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po zasadnutí poslaneckého grémia.

Kollár sa v súvislosti s pozitívnymi poslancami odvolával na vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR. Podľa jeho slov si tak zákonodarcovia môžu plniť ústavné povinnosti a byť v sále: „Pokiaľ sú bezpríznakoví, majú respirátor a majú rukavice,“ priblížil.

Ak by bol poslancom

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) podporil poslankyňu Národnej rady SR Katarínu Hatrákovú za komisárku pre deti. V diskusii k voľbe vystúpil v pléne NR SR. Ak by bol poslancom, hlasoval by podľa svojich slov za ňu.

Dodal, že je v konflikte záujmov, pretože obe kandidátky pozná. Myslí si, že kritika voči Hatrákovej nie je adekvátna, hovorí o „svinstvách“, ktoré sa na ňu vyvalili. Krajniak spomenul, že doteraz sa k tejto problematike nevyjadril, pretože pozná obe kandidátky, Mária Vargová je jeho podriadená na ministerstve, Hatrákovú pozná 20 rokov.

„Poznám jej prácu a odborné zázemie,“ dodal. „Považujem za svoju povinnosť vystúpiť, pretože obe kandidátky považujem za dobré kandidátky a odborníčky v danej problematike,“ skonštatoval.

„Poslankyňu OĽaNO Katarínu Hatrákovú po tom, ako hlasovala za príchod amerických vojsk na Slovensko, už nikdy nikde voliť nebudeme!“ uviedol na sociálnej sieti Marian Kotleba. V prvej voľbe ju Kotlebova ĽSNS podporila.

Hatráková versus zníženie trestov za marihuanu

Portál noviny.sk v súvislosti s voľbou komisára pre deti uviedol, že poslanci OĽaNO, ktorí Hatrákovú podporiť nechceli, mali čeliť nátlaku zo strany iných straníckych kolegov. Portál sa pritom odvoláva na dva zdroje z koalície. 

Podľa portálu hrozilo, že ak by sa daní poslanci zúčastnili voľby a nezahlasovali by za Hatrákovú, tak by im nemusel prejsť zákon o znížení trestov za marihuanu. 

Zdroje: TASR, SITA, Facebook/Marián Kotleba, TV JOJ/ noviny.sk, Youtube/TV NR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá