Poslanci v prvom čítaní schválili zákon súvisiaci s koronavírusovými opatreniami

  • Návrh v prvom čítaní schválili
  • Druhé čítanie by malo prebehnúť zajtra
Na snímke poslanci parlamentu SR si počas 48. schôdze Národnej rady SR. Testovanie zamestnancov kaderníctva na ochorenie COVID-19
Na snímke poslanci parlamentu SR si počas 48. schôdze Národnej rady SR. Testovanie zamestnancov kaderníctva na ochorenie COVID-19, TASR/Martin Baumann TASR/AP/Robert Michael
  • Návrh v prvom čítaní schválili
  • Druhé čítanie by malo prebehnúť zajtra

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na stredajšom rokovaní vlády predložil návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Iniciatívny návrh ministra kabinet schválil, vychádza z protipandemických opatrení, ktoré minulý týždeň navrhli členovia konzília odborníkov.

Cieľom novely je podľa predložených materiálov reagovať na aktuálny stav v spoločnosti týkajúci sa dohľadu nad dodržiavaním opatrení. Lengvarský zároveň predložil aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona, ktorý Vláda SR takisto schválila.

Návrh ide do druhého čítania

Poslanci v prvom čítaní vládny návrh na zmenu pandemických opatrení schválili. Proti návrhu hlasovalo 20 poslancov, za bolo 83 a hlasovania sa zdržalo 10 poslancov. 

Zákon tak ide rovno do druhého čítania. Predpokladajú, že jeho definitívne schválenie prebehne v piatok.

Návrh by mal upraviť povinnosti prevádzkovateľov, a to tak, že budú musieť vyžadovať preukázanie totožnosti od zákazníkov. Osobám, ktoré sa nepreukážu, budú môcť odmietnuť vstup do prevádzok alebo na hromadné podujatia.

Osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor by mala byť zároveň schopná počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 uzavrieť prevádzku. O súčinnosť bude môcť požiadať Policajný zbor.

Zamestnávatelia by zároveň mali po novom povinne kontrolovať potvrdenie o absolvovaní očkovania, o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu. Ak sa zamestnanec takýmto dokladom nepreukáže, zamestnávateľ ho nemusí vpustiť na pracovisko. Malo by sa mu však umožniť absolvovať bezplatný test zabezpečený zamestnávateľom.

Ak zamestnanec odmietne aj tento postup, zamestnávateľ to bude môcť kvalifikovať ako prekážku v práci na strane zamestnanca a podľa toho ďalej konať. Strany sa však môžu dohodnúť na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.

Novelou zákona o sociálnom poistení by sa zase malo upraviť to, že v prípade uznania dočasnej práceneschopnosti zamestnanca z dôvodu karanténny sa na neho nebude vzťahovať nárok na vyplatenie pandemického nemocenského už od prvého dňa pracovnej neschopnosti.

V rámci úpravy zákona o priestupkoch by sa mali tiež zaviesť nové skutkové podstaty, napríklad postihovanie verbálnych útokov a znevažovania poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá