AKTUÁLNE: Protestujúci tvrdia, že za zlé počasie môže minister Naď. Mraky nad Bratislavu podľa nich nahnali stíhačky

  • V bratislavskom Starom Meste sú dnes dva protesty, jeden má byť neohlásený
  • Protestujúci sa stretli pred Prezidentským palácom a pred Úradom vlády, na oboch miestach postupne pribúdajú ľudia
  • Aktuálne sa protestujúci snažili blokovať cesty. Autá s logom strany Kotlebovcov zablokovali Panónsku cestu, protestujúci sa pokúšali obsadiť cestu na Hodžovom námestí
  • Polícia ich však vytlačila, aktuálne sa na mieste nachádza sanitka
AKTUALNE, SLEDUJEME ONLINE, SVET STARTITUP
  • V bratislavskom Starom Meste sú dnes dva protesty, jeden má byť neohlásený
  • Protestujúci sa stretli pred Prezidentským palácom a pred Úradom vlády, na oboch miestach postupne pribúdajú ľudia
  • Aktuálne sa protestujúci snažili blokovať cesty. Autá s logom strany Kotlebovcov zablokovali Panónsku cestu, protestujúci sa pokúšali obsadiť cestu na Hodžovom námestí
  • Polícia ich však vytlačila, aktuálne sa na mieste nachádza sanitka

V Bratislave, na Hodžovom námestí, sa dnes opäť koná protipandemický protest, je pritom už tretí za poslednú dobu. Skupina demonštrantov, ktorí protestovali proti zákonu, ktorý by zvýhodňoval očkovaných, pred viac ako týždňom obkľúčila budovu Národnej rady Slovenskej republiky. Minulý týždeň sa proti protipandemickým nariadeniam a očkovaniu zase protestovalo na Hodžovom námestí.

Pred Národnou radou SR (NR SR) sa protestovalo 23. júla 2021. Demonštranti sa snažili vniknúť do budovy a protestovali proti tomu, aby vláda prijala novelu zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Protestujúci vtedy budovu NR SR ohadzovali jedlom, kričali rôzne heslá ako „gestapo“ a dokonca napadli aj novinára. Podporu protestujúcim vtedy vyjadrili viacerí politici, napríklad  Ľuboš Blaha (Smer – SD) a Marián Kotleba (Kotlebovci- Ľudová strana Naše Slovensko). 

Blokácia dopravy

Minulotýždňové protesty sa niesli v ešte agresívnejšom duchu. „Rúška dole, hlavy hore,“ ozývalo sa 29. júla a 30. júla 2021 v okolí Hodžovho námestia. S protestom, konkrétne s protestujúcimi, sa spájajú útoky na novinárov, poškodenie jedného auta či opľutie vodičky motorového vozidla. 

Protestujúci sa počas protestov presunuli na cestu a blokovali dopravu. Cesta bola na dlhé hodiny neprejazdná a vznikali kolóny. V danom úseku vtedy bola prerušená premávka MHD liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212. 

Očkovaciu manifestáciu narušila konšpirátorská hviezda YouTubu Rudolf Vaský, polícia ho odviedla

I keď bol protest neohlásený, policajti nezasiahli. Prehlásili, že nevedia rozlíšiť, kto je turista a kto protestujúci. „My nevieme, či to sú všetci účastníci verejného zhromaždenia,“ povedal vtedy riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ). 

Policajtom sa demonštrujúcich podarilo dostať z ciest až krátko po ôsmej večer. 

Mnohí po minulotýždňovom proteste kritizovali políciu, ľudia mali pocit, že situáciu nezvládla. Prezident policajného zboru Peter Kovařík s takými tvrdeniami nesúhlasil, podľa neho ide pri protestoch o prejav demokracie a je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov, zvykli na takýto prejav názorov. Aj keď ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života.

Protestujúci zavádzaju, že protest bol ohlásený. Pomýlili si však facebookovú udalosť s príslušným orgánom

Protesty pokračujú aj dnes

Protestujúci už pred pár dňami avizovali, že sa vrátia do ulíc aj vo štvrtok a v piatok 5. a 6. augusta a budú blokovať dopravu. Tvrdili, že len blokáda hlavného mesta v pracovný deň pohne s politikmi.

Marián Kotleba dokonca vyzýval ľudí, aby sa daného protestu zúčastnili. Na protesty upozorňovala aj Polícia SR. MHD sa zase už včera pripravovala na odklon liniek MHD. Dopravný podnik už včera informoval, že v prípade zablokovaných ulíc budú spoje premávať po obchádzkových trasách. 

Ako informuje Denník N s odvolaním sa na bratislavské Staré Mesto – v Bratislave sú na dnes ohlásené dva protesty. Jeden začal na Hodžovom námestí. Organizátori prisľúbili polícii, že nebudú blokovať dopravu. Druhý začal pred Úradom vlády SR. Na daný protest pozýval ľudí Marián Kotleba s tým, že plánujú blokáciu viacerých dopravných uzlov.

„Ľudia si zaslúžia rešpekt, nie pľuvance a paralyzované mesto,“ hovorí Vallo. Žiada políciu o ochranu Bratislavy

Včera sa k protestom vyjadril aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Ten požiadal pri aktuálnych protestoch políciu o spoluprácu.

Bratislavu považujem za otvorené a tolerantné mesto. Sme zvyknutí na rôzne názory, na rôzne kultúry a dokážeme…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Wednesday, August 4, 2021

S Krajským riaditeľstvom policajného zboru sme na dnešnom koordinačnom stretnutí prerokovali ochranu Bratislavy. Našou oprávnenou požiadavkou je ochrana nášho mesta a rešpektovanie faktu, že väčšina Bratislavčanov a Bratislavčaniek sa rozhodla čeliť tretej vlne zodpovedným správaním, odporúčaniami vedeckých autorít a dodržiavaním nevyhnutných bezpečnostných a hygienických pravidiel, “ napísal. 

Skupina protestujúcich sa rozširuje

Pred Prezidentským palácom je aktuálne približne 250 ľudí. Na mieste sú prítomní ťažkodenci. Ako informuje Denník N, ťažkoodenci sa rozmiestnili k cestám a dav protestujúcich skandoval smerom k nim „hanba“.

zdroj: Startitup

Vytvorili živú reťaz

Zatiaľ čo kotlebovci zablokovali Panónsku cestu, v centre mesta protestujúci na Hodžovom námestí vytvorili živú reťaz. Niekoľko ľudí si kľaklo na zem, polícia zatiaľ nezasiahla.

Aktualizované 11.15: Aktuálne viaceré autá s logom strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko zablokovali Panónsku cestu. Autá stoja zatiaľ v približne 1,5 kilometrovej kolóne. Na mieste je aj Marián Kotleba. 

zdroj: Startitup

Aktualizované 12.10: Protestujúci sa snažili zablokovať cestu pred STU. Polícia ich však z cesty vytlačila. 

Aktualizované 12.30: Protestujúci sa presunuli na cestu pri Hodžovom námestí. Na ceste skandovali heslá ako „gestapo“. Polícia ich však z cesty vytlačila. Aktuálne by sa nemal na ceste nachádzať ani jeden z protestujúcich.

Ako informuje bratislavská krajská polícia, protestujúci, ktorí blokovali cestu, mali byť účastníci neohláseného protestu. 

Krátko po 12.00 h prišlo viacero osôb z neoznámeného verejného zhromaždenia na Námestí slobody, medzi účastníkov oznámeného zhromaždenia na Hodžovom námestí kde narušili jeho priebeh a následne vyprovokovali blokádu vozovky,“ píše sa na stránke Polícia SR – Bratislavský kraj.

zdroj: Startitup

zdroj: Startitup

 

zdroj: Startitup

Aktualizované 12.35: Na mieste protestov sa má aktuálne nachádzať sanitka. Podľa našich informácií má záchranná služba ošetrovať niektoŕeho z protestujúcich.

zdroj: Startitup

Aktualizované 13.00: Cesta pri Pezidentskom paláci je opäť prejazdná. Linkdy MHD v tomto úseku premávajú bez zmien. Rovnako je prejazdná aj Panónska cesta.

👉Aktuálne: Protest na Hodžovom námestí má Polícia SR – Bratislavský kraj pod kontrolou. Cesta už nie je blokovaná a…

Posted by Bratislava – hlavné mesto SR on Thursday, August 5, 2021

Aktualizované 13.20: Polícia na facebookovej stránke Polícia SR – Bratislavský kraj, informovala, že pri protestoch boli zadržaní dvaja ľudia.

Na osobnej slobode boli z tohto dôvodu obmedzené celkovo dve osoby, ktoré boli predvedené na príslušné policajné oddelenie.

Po vykonaní služobného zákroku bola ošetrená jedna osoba z dôvodu podozrenia z epileptického záchvatu a jeden člen antikonfliktného tímu z dôvodu náhleho zhoršenia jeho zdravotného stavu,“ uvádza bratislavská krajská polícia.

DOTERAJŠÍ PRIEBEH VEREJNÉHO ZHROMAŽDENIA Z POHĽADU POLÍCIE 1️⃣3️⃣.0️⃣0️⃣ h ➡ Krátko po 12.00 h prišlo viacero osôb z…

Posted by Polícia SR – Bratislavský kraj on Thursday, August 5, 2021

Vývoj protestov monitorujeme, článok budeme aktualizovať. Na mieste sa nachádza aj naša redaktorka.

Staré Mesto je pripravené protesty rozpustiť

Bratislavské Staré Mesto je v prípade potreby pripravené dnešné protesty v hlavnom meste rozpustiť. Informoval o tom hovorca Starého Mesta Matej Števove. „Zástupcovia mestskej časti priebeh protestov monitorujú v súčinnosti so štátnou políciou a v prípade, že nastanú skutočnosti, ktoré by viedli k zákazu zhromaždenia, ako je napríklad páchanie trestných činov, podnecovanie k násiliu alebo potláčaniu základných ľudských práv, je mestská časť pripravená zhromaždenie rozpustiť,“ uviedol hovorca a dodal, že ide o krajné riešenie. Vyzývajú organizátorov aj účastníkov zhromaždenia, aby sa zdržali akéhokoľvek protiprávneho konania a aby neblokovali dopravu.

Po minulotýždňových neohlásených protestoch, pri ktorých bola na niekoľko hodín ochromená doprava v Starom Meste a následne aj v iných častiach Bratislavy, sa vedenie mestskej časti vrátane starostky Zuzany Aufrichtovej zúčastnilo na niekoľkých koordinačných stretnutiach venovaných bezpečnosti mesta počas protestov.

„Na základe dohody zo stredajšieho koordinačného stretnutia so zástupcami krajského riaditeľstva Policajného zboru urobilo v rámci bezpečnosti Staré Mesto niekoľko opatrení vrátane uzatvorenia priľahlej Prezidentskej záhrady, a aj naďalej intenzívne komunikujeme s políciou,“ skonštatoval Števove.

„Sloboda prejavu a právo na verejné deklarovanie názoru nesmú byť uplatňované na úkor bezpečného života ani za cenu porušovania zákonov. Pri Prezidentskom paláci sa dnes koná zhromaždenie, ktorého účastníci sa pokúšajú bezpečný život priamo atakovať – priamymi útokmi, konfliktami, výtržníctvom a pokusmi o blokovanie dopravy, ale tiež zhromažďovaním veľkého počtu ľudí v období pandémie bez rúšok či respirátorov,“ upozornila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a dodala, že Bratislava je mesto, kde sa dodržiavajú protipandemické pravidlá a vidieť to aj na staromestských kultúrnych podujatiach.

Aj napriek tomu, že oznamovatelia zhromaždenia deklarovali, že nie je ich zámerom narúšať dopravu v Bratislave, prišlo k pokusom dopravu zablokovať na rôznych miestach po celom území mesta. „Túto situáciu polícia operatívne rieši a momentálne má dopravnú situáciu pod kontrolou,“ uzavrel Števove.

Môže za to Naď

Dnešné počasiu protestu veľmi neprialo a je úplne pochopiteľné, že protestujúci odhalili príčinu. Obvinili ministra Naďa, ktorý mal poslať stíhačky, aby nad Bratislavou zhromaždili mraky. Informuje o tom FB stránka Prezident

Stránka cecove_meme na Instagram pridala fotku, v ktorej sa nachádza reakcia samotného ministra. „Je to pravda! Zajtra hneď po tom, čo zabezpečím pomocou vrtuľníkov lokálne tornádo, plánujem poslať chemikov z Rožňavy vydezinfikovať dezolátov,“ napísal.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ceco (@cecove_meme)

Aktualizované o 17:10

Krátko po 17. hodine sa protest skončil. Pokračovať bude zase zajtra od 8:00. Startitup bude mať na mieste redaktorku a prinesie ti informácie priamo z miesta.

Zdroje: SITA, TASR, Denník N, Denník N , Polícia SR - Bratislavský kraj

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech