AKTUÁLNE: Rusko žiada Slovensko, aby vrátilo celú zásielku 200 000 kusov vakcíny Sputnik V

  • Slovensko viacnásobne porušilo zmluvu, tvrdí RDIF
  • Vakcíny teraz musíme vrátiť
Matovič Sputnik
TASR/František Iván, AP/Sandor Ujvari
  • Slovensko viacnásobne porušilo zmluvu, tvrdí RDIF
  • Vakcíny teraz musíme vrátiť

Slovensko by malo vrátiť zásielku Sputnika. Informuje o tom výrobca ruskej vakcíny na Twitteri. Rusko požaduje od Slovenska, aby vrátilo zásielku 200 000 kusov dávok vakcín Sputnik V. Dôvodom má byť porušenie viacerých bodov zmluvy.

Podľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Slovensko testovalo vakcínu v laboratóriu na Slovensku, ktoré nie je súčasťou siete laboratórií EÚ. Sputnik V na Twitteri približuje, že Rusko požiadalo Slovensko o zaslanie vakcíny na testovanie do laboratória certifikovaného EÚ. V Ďalšom tweete výrobca vakcíny sľubuje, že naďalej bude pomáhať Slovensku pri očkovaní vakcínou Sputnik.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes vydal stanovisko, podľa ktorého sa dodané vakcíny nezhodujú s výrobkom, o ktorom sa písalo vo vedeckom časopise The Lancet. V článku bola vakcína Sputnik V označená za bezpečnú a účinnú až na 91 %. ŠÚKL ju na Slovensku neodporúča kvôli nezrovnalostiam a chýbajúcej dokumentácii. Rusko označilo stanovisko ŠÚKL za sabotáž.

Podobnú skúsenosť má aj Brazília 

K rovnakému záveru o bezpečnosti Sputnika V (ne)prišli aj v Brazílii. Správa z 03. februára 2021 na portáli Brazilian.report uvádza, že štúdia publikovaná v časopise The Lancet sa nevzťahuje na vakcíny, ktoré doviezli do Brazílie. Brazílske federálne reguláčné orgány svedčia, že štúdia hovorí o inej vakcíne Sputnik V ako tej, ktorá je v Brazílii. Argumentujú pri tom rôznymi teplotami skladovania – vakcíny, o ktorých sa píše v Lancete, sa skladujú pri -18 °C, zatiaľ čo „brazílsky“ Sputnik V má mať iné podmienky skladovania.  

NEVIEM, KTO SÚ TO ONI 🤷‍♀️Ale ani "brazílsky ŠÚKL" si nebol stopercentne istý tým, čo mu prišlo v ampulkách s…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Thursday, April 8, 2021

Matovič za Sputnik bojuje 

Napriek nedávnemu stanovisku Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa rozhodol minister financií Igor Matovič vo svojej novej pozícii bojovať za použitie vakcíny Sputnik V na Slovensku. Informuje o tom aj na sociálnej sieti. Rokovania však vytúžené ovocie nepriniesli.

Expremiér a súčasný minister financií už zareagoval na požiadavku Ruska, aby sme Sputnik vrátili. „GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské. Vám, ktorým je to rovnako ľúto ako mne, sľubujem, že to nevzdám. Aj keď nateraz neviem ako ďalej. Viac info zajtra na tlačovke o 10:30,“ napísal Igor Matoič na sociálnej sieti. Sarkasticky zagratuloval „im“, že cez bludy šírené v Denníku N dokonali dielo skazy. 

Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú…

Posted by Igor Matovic on Thursday, 8 April 2021

Ivan Korčok na tlačovej konferencii oznámil, že o lete sa dozvedel opäť na poslednú chvíľu. Dodáva, že sa v celej problematike jedná o vakcínu, a teda rozhodovať o nej nie je v kompetencii ministerstva zahraničných vecí. Zahraničná cesta však vládou schválená nebola. „O lete Igora Matoviča som sa dozvedel včera od nášho veľvyslanca v Rusku, neskôr som sa dozvedel od Eduarda Hegera, vraví.

🔵Najefektívnejším spôsobom ako zvládnuť pandémiu je očkovanie. Verejnosť ako aj odborníci však musia mať nevyhnutné…

Posted by Štátny ústav pre kontrolu liečiv on Thursday, 8 April 2021

I keď počas takmer jedného mesiaca prebiehali viaceré skúšky – toxicita, sterilita, pH, apyrogenita, čírosť, farba, špecifická aktivita, koncentrácia, neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt, extrahovateľný objem, stanovenie koncentrácie proteínu, – a Sputnik V vo všetkých skúškach obstál, no na posúdenie bezpečnosti a účinnosti to nestačí.

Ruská strana neposkytla dôležité dokumenty o výrobe či bezpečnosti. Tým, že na Slovensku je iná šarža vakcín ako tá, o ktorej písali v prestížnom časopise, nedá sa oprieť ani o danú štúdiu.

Informácie o tom, že šarže dovezené na Slovensku nie sú identické s tými v časopise Lancet priniesol aj Denník N. Ruský výrobca vakcíny sa ohradil, že zdroje média sú falošné. „Nanešťastie očakávame aj ďalšie falošné správy a provokácie od nepriateľov Sputniku V na Slovensku, ktorí sa snažia vakcínu podkopať,“ napísali na sociálnej sieti.

Výrobcovia vakcíny naďalej na sociálnych sieťach informujú, že Sputnik V je na Slovensku registrovaný. Na túto dezinformáciu upozornil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (za SaS) na tlačovej konferencii.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať, ŠÚKL sa ohradil 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii uviedol, že sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií (RDIF) ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko. „ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. V súvislosti s tvrdeniami RDIF však upozorňuje, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ. Vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu,“ ozrejmila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli. „Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontrola kvality liekov. Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený,“ dodala Jurkemíková.

Zdroje: Twitter/sputnikV, SITA, Brazilian.report

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK