AKTUÁLNE: SaS pozastavuje svoju činnosť v koalícii. Rokovania sú opäť na bode nula, Matovič musí odstúpiť, hovorí Sulík

  • Je to definitívne, strana SaS končí v koalícii
  • Ak premiér Igor Matovič podá demisiu, strana SaS bude v koalícii pokračovať
  • Oznámil to dnes predseda strany Richard Sulík
  • Strana SaS nesúhlasí ani s presunom Igora Matoviča na novovzniknuté ministerstvo
  • Igor Matovič označil krok strany SaS za snahu povaliť ďalšiu vládu
sulík korčok grohling
TASR/Martin Baumann
  • Je to definitívne, strana SaS končí v koalícii
  • Ak premiér Igor Matovič podá demisiu, strana SaS bude v koalícii pokračovať
  • Oznámil to dnes predseda strany Richard Sulík
  • Strana SaS nesúhlasí ani s presunom Igora Matoviča na novovzniknuté ministerstvo
  • Igor Matovič označil krok strany SaS za snahu povaliť ďalšiu vládu

Richard Sulík dnes po demisii Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga oznámil, že strana SaS pozastavuje svoju účasť v koalícii. Do vlády sa strana vráti až po demisii Igora Matoviča. Strana SaS deklarovala, že ak Igor Matovič nesplní ich požiadavku, vo štvrtok odstupujú z vlády všetci ministri danej strany. Igor Matovič do dnešného dňa demisiu nepodal. 

Dnešným dňom pozastavujeme našu účasť v koalícii, a to tak dlho, dokým Igor Matovič nepodá demisiu tak, ako sľúbil, že ju podá. Pripomínam, že demisia je nielen požiadavka strany SaS, ale aj strany Za ľudí, ako aj pani prezidentky, čo je mimoriadne zriedkavá, ak nie bezprecedentná udalosť. V koalícii pokračujeme po demisii Igora Matoviča,“ povedal šéf strany SaS Richard Sulík.

Ministri Korčok a Gröhling oficiálne odstúpili. Diplomaciu preberá Jaroslav Naď, školstvo dočasne povedie Eduard Heger

Dodal, že rokovania o riešení sú opäť na bode nula. Richard Sulík tvrdí, že strana SaS splnila už všetky zmysluplné požiadavky Igora Matoviča. „Pred desiatimi dňami sme vyzvali premiéra, aby odstúpil z funkcie. Za týchto 10 dní si dal Matovič dve podmienky, ktoré sa týkali priamo vlády. Aby sme mu odchod uľahčili, splnili sme jeho podmienky. Ani ja, ani Mária Kolíková nie sme súčasťou vlády.“

Osud strany SaS, ale aj celkový osud vlády teraz stojí na Igorovi Matovičovi. „82 % národa si želá výmenu premiéra, lebo túto vládu vedie od 9tich k 5tim.“ Richard Sulík vníma ako chybu to, že chcel premiérovi uľahčiť odchod tým, že podal demisiu. 

Strana SaS rovnako vníma za pôvodcu problémov Igora Matoviča. „Pôvodcom problémov v koalícii je premiér s jeho agresívnou a útočnou politikou.“ Zopakoval názor, že Matovič nespĺňa osobnostné, manažérske ani komunikačné predpoklady na výkon funkcie. Poukázal na dôsledky pandémie nového koronavírusu. „Igor Matovič namiesto dôstojného vládnutia rieši seba. Chápeme, že politika nie je súťaž krásy, rešpektujeme výsledky volieb, ale aj toto má svoje medze. To, čo zažívame teraz, nie je nič iné, ako boj Matoviča o moc.

Matovič ako minister proti korupcii? 

Strana SaS nesúhlasí s návrhom Igora Matoviča, ktorý sa chce presunúť z postu premiéra na novovzniknuté ministerstvo boju s korupciou. „Považujem za čistý papalášizmus, ak by sme zriadili funkciu za nemalé náklady len preto, že sa niekto potrebuje upratať. Ľudia majú obrovské problémy, no Igor Matovič namiesto toho rieši samého seba a živočíšny boj o moc. Toto sa nám bridí, na takomto niečom sa my podieľať nebudeme.“

Matovič má črty manipulátora, vyvoláva strach a pocit viny, vraví odborníčka na psychickú manipuláciu

Ak by Igor Matovič vo vláde zostal, rovnako by si tak na miesto vo vláde nárokoval aj Richard Sulík. „Keď sme požadovali demisiu Igora Matoviča, bolo zrejmé, že žiadame jeho odchod z vlády, i keď to doposiaľ nebolo takto povedané.“

Sulík však vidí v novom ministerstve aj iný ako ekonomický problém. Tvrdí, že nové kreslo by pre OĽANO znamenalo v podstate absolútnu moc. „17. kreslo vo vláde a 9. miesto pre OĽANO mení zásadným spôsobom mocenské vzťahy vo vláde, dnes OĽANO nemá vo vláde väčšinu, má 8, väčšina je 9. Na prijatie ľubovolného rozhodnutia potrebujete 9 hlasov.“

Nové ministerstvo sa u viacerých ľudí nestretlo s pochopením. Svoj nesúhlas vyjadrila aj Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Podľa Petkovej by bolo pre boj s korupciou kontraproduktívne, ak má byť dôvodom vytvorenia nového miesta len to, aby Matovič zostal vo vláde a koalícia tak našla východisko z politickej krízy. 

Koaličná kríza má ďalšiu obeť. Demisiu prezidentke zajtra podajú hneď dvaja ministri

„Pre riešenie korupcie sú viac potrebné nezávislá a efektívna polícia a prokuratúra, nestranné súdy a právne vymožiteľné prostredie. Od vlády sa očakáva transparentné a otvorené vládnutie a jasné pravidlá, ktoré budú platiť rovnako pre všetkých,“ vysvetlila Petková. Dodala, že vytváranie ďalších politických postov podrýva dôveru občanov v nezávislé inštitúcie, ktoré by mali zabezpečovať spravodlivosť bez ohľadu na to, kto je pri moci.

Neviem si predstaviť, čo by taký vicepremiér pre boj s korupciou robil a čo by boli jeho kompetencie, či obsah práce. Za legislatívu v tejto oblasti je zodpovedné najmä Ministerstvo spravodlivosti SR, v programovom vyhlásení vlády majú jednotlivé rezorty definované protikorupčné opatrenia, ktoré sme vyhodnotili pozitívne, stačí, že ich začnú aj napĺňať,“ uzavrela.

Čo znamená, že strana SaS nebude dočasne súčasťou koalície? 

Keď hovorím, že prerušujem naše členstvo v koalícii, znamená to, že nebudeme chodiť na koaličné rady.“ Pre stranu SaS taktiež nebude platiť koaličná zmluva. „V národnej rade budeme hlasovať len podľa nášho vedomia a svedomia. Budeme mať vlastné poslanecké návrhy alebo pozmeňovacie návrhy.“

Sulík: Nastal čas porozprávať sa o rekonštrukcii vlády. Premiér proti sebe poštval všetkých

Richard Sulík však jasne zdôraznil, že najideálnejším riešením by bolo, ak by vláda ďalej pokračovala v štvorkoalícii, ale s personálnymi zmenami. „Tak už minulý týždeň vo štvrtok bol taký plán, že počká sa na našu demisiu, potom odstúpi premiér a oni si urobia trojkoalíciu. Ja by som to považoval za dosť veľkú zradu. Ak to tak spravia, budem to považovať za ich rozhodnutie.

Slovensko bytostne potrebuje riešiť niečo iné ako Igora Matoviča. My sme splnili všetky jeho podmienky. Nemáme čo viac urobiť, aby pochopil, že rad je na ňom.

Posted by Richard Sulik on Thursday, March 25, 2021

Strana SaS je pripravená sa do štvorkoalície vrátiť, no štvorkoalícia musí byť na základe danej koaličnej zmluvy. „Vystúpenie je už také na furt, dovidenia a poďme do predčasných volieb,“ vysvetľuje Richard Sulík, prečo strana SaS vystupuje z vlády zatiaľ len dočasne. 

Poslanec NR SR Ján Benčík (Za ľudí) rovnako odmieta myšlienku trojkoalície. „Pokračovanie v trojkoalícii bez SAS a potvrdenie dezinterpretácie krízy zo strany Igora Matoviča a OĽANO by bolo neodpustiteľnou zradou partnera aj princípov morálky, ktorá musí platiť aj v politike,“ napísal na sociálnej sieti.

Po vyhlásení Richarda Sulíka a SAS, že by nikdy nerokovali o trojkoalícii bez Za ľudí, pretože by to považovali za…

Posted by Ján Benčík – Za ľudí on Thursday, 25 March 2021

Podá Matovič demisiu? 

 Hnutie OĽANO so sklamaním konštatuje, že predseda strany SaS Richard Sulík sa rozhodol povaliť ďalšiu demokratickú vládu. Hnutie to uviedlo v stanovisku, ktoré TASR zaslal hovorca Matúš Bystriansky. „Uprednostniť vlastnú ministerskú stoličku pred budúcnosťou krajiny je poľutovaniahodné,“ skonštatovalo OĽANO. „Teraz je na zodpovednosti nás zostávajúcich koaličných strán, aby sme spoločnými silami snahe rozbiť vládu zabránili, tento útok ustáli, našli dohodu a vyviedli krajinu z politickej krízy,“ doplnil Bystriansky.

Reaguje už aj Remišová

Veronika Remišová uviedla, že Igor Matovič a Richard Sulík idú svojimi rozhodnutiami rozbiť túto vládu. „Igor Matovič a Richard Sulík idú spraviť obrovskú chybu svojho politického pôsobenia. Rozbiť túto vládu.“ Richard Sulík však zdôraznil, že s požiadavkou na rekonštrukciu vlády prišla strana Za ľudí ako prvá.

Igor Matovič a Richard Sulík idú spraviť obrovskú chybu svojho politického pôsobenia. Rozbiť túto vládu. Prioritou…

Posted by Veronika Remišová on Thursday, March 25, 2021

Prioritou strany Za ľudí vždy bolo pokračovanie štvorkoalície a zmena na poste predsedu vlády. Pozastavenie koaličnej zmluvy SaS nás preto veľmi mrzí. Vládna koalícia zložená zo strán Oľano, Sme rodina, SaS a Za ľudí, ktorá vznikla pred rokom po parlamentných voľbách bola po 12 rokoch vlády Smeru nádejou, ktorá mala priniesť nielen návrat spravodlivosti, ale aj mnohé dôležité reformy. Žiaľ, osobné spory lídrov Oľano a SaS spôsobujú nefunkčnosť koalície čo považujeme za mimoriadne nezodpovedné,“ uviedla prostredníctvom sociálnej siete predsedníčka strany Za ľudí. 

Zdroje: TK/SaS, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK