V Bratislave bolo cítiť zemetrasenie. V epicentre hlásia obrovské škody

  • Silné zemetrasenie postihlo Chorvátsko v blízkosti Záhrebu
  • Otrasy boli také silné, že ich bolo cítiť aj na Slovensku
11112019_panorama_ba_3661120
TASR/Dano Veselský
  • Silné zemetrasenie postihlo Chorvátsko v blízkosti Záhrebu
  • Otrasy boli také silné, že ich bolo cítiť aj na Slovensku

Bratislavčanov prekvapila trasúca sa zem. Najmä v časti Petržalka cítili obyvatelia otrasy, ktoré trvali niekoľko sekúnd. Šlo o zemetrasenie, ktoré zasiahlo Chorvátsko. Epicentrum bolo neďaleko hlavného mesta Záhreb a malo silu 6,2 stupňa Richterovej stupnice.

Cítil si v Bratislave zemestrasenie?

Otrasy bolo cítiť aj na ďalších miestach na Slovensku, napríklad v Šamoríne či Nitre. Čitateľ Peter nám poslal informáciu, že aj ďalej od hlavného mesta sa triasli domy. „V Seredi taktiež zemetrasenie. Cca 12,30 triasli sa hrnčeky, stromček, gauč. Nebolo to moc príjemné,“ uvádza.

Podľa prvotných správ zemetrasenie v Chorvátsku spôsobilo rozsiahle materiálne škody, zrútenie striech, fasád budov a v niektorých prípadoch dokonca aj celých budov. Dosiaľ ohlásili aj viacero zranených osôb. Zemetrasenie bolo cítiť v celom Chorvátsku a v susednom Srbsku a Bosne a Hercegovine. 

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov v okolí mesta Petrinja. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia, píše agentúra AP. Utorkové otrasy sa začali šíriť približne o 12.30 h miestneho času a dali sa pocítiť i v hlavnom meste Záhreb, ležiacom približne 50 kilometrov severne, a aj v susedných štátoch Srbsko a Bosna.

Rovnakú oblasť zasiahlo zemetrasenie aj v pondelok. Bolo však o čosi slabšie – s magnitúdom 5,2.

Táto časť Balkánskeho polostrova sa nachádza na hlavných tektonických zlomoch a otrasy zeme sa tam vyskytujú pravidelne.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech